Bodrum’dan Rally Harlikarnassos Geçti!

Motokros Yazar: Alişan Fidan

Bodrum’dan Rally Harlikarnassos Geçti!

Ter, yorgunluk, rekabet ve emeğin Bodrum’un mandalina kokan dağlık yollarında benzin kokusu ve motor sesleri ile birbirine karıştığı dört koca gün… BajaAnatolia Rally serisinden bir yarış olan Rally Halikarnassos hem heyecanlı hem de zorluydu.

Birinci gün sabah uçak ile Bodrum’a iner inmez başlıyor. Transfer aracı ile Bodrum’a doğru giderken Güvercinlik yolunun müthiş virajları çok ilgimi çekiyor. Özellikle sezonun bitmesinden dolayı azalan nüfusla beraber araç trafiği de azalmış. Bu sayede virajların tadını çıkartmak mümkün hale geliyor. Güvercinlik yolunu geçtikten sonra otellerimize eşyalarımızı bırakıp Seromonik Start’a geçiyoruz. Türkiye’nin kişi başı motosiklet oranı en fazla olan yeri Bodrum’da halkın bu starta olan yoğun ilgisi pek şaşırtmıyor. Allah’ım heryerde motosiklet var! Halkın genel seçimi pratikliği dolayısı ile 50-250 cc arası scooterlar olsa da bizi şaşırtan motosikletler de görmedik değil. B

odrum Belediye Başkanı ve Muğla Valisi’nin katılımlarıyla verilen startın ardından 23,3KM’lik bir sıralama etabı koşuluyor. Bu kısa etaptan sonra yarışçılar ve takım mekanikleri kamp alanına gidiyor. Böylece birinci gün son bulmuş oluyor.

Bodrum’dan Rally Harlikarnassos Geçti!  1. İçerik Fotoğrafı

Akşam olduğunda biz de kamp alanına giderek ortama katılıyoruz. Takımların ekip araçları, mekanikleri, organizasyonun kendi çadırları, yemek tırı, ıvırı zıvırı derken bayağı geniş bir kamp alanı vardı. Bu kadar organize şekilde çalışıp her şeyin düzenli şekilde halledilmesi takdire şayan bir durumdu açıkçası.

Yemeğin ardından biraz laklak yaparken sahile devasa bir ateş yakıldı ve DJ performansı ile beraber müthiş bir gece başladı. Bodrum’da yaşayan ünlü isimlerin de teşrifiyle oldukça eğlenceli dakikalar geçirdik. Ertesi gün sabah 9 gibi yola çıkacağımızdan dolayı ortamı erken terk edip odalarımıza çekiliyoruz.

Bodrum’dan Rally Harlikarnassos Geçti!  2. İçerik Fotoğrafı

Sabah 9’da medya araçlarına atlayıp ilk stopa gidiyoruz ve fotoğraf makinelerimizi hazırlayıp bekliyoruz. Çok süre geçmeden motosiklet pilotlarından Serkan Özdemir ve Fırat Şahin önümüzden rüzgar gibi geçiyor. Özellikle ATV sürücülerinin kamera ve fotoğraf makinelerini görünce yaptığı akrobatik hareketler ise gözlerimizden kaçmadı. Herkes güzel fotoğrafı olsun istiyor tabii :). Koray Özkaplan ne yazık ki yarış dışı kalıyor.

Tüm araçlar geçtikten sonra direkt olarak otelimize geri dönüyoruz.

En sert sürecek gün ise 3. Gün oluyor. Toplam 400 küsür km’lik parkurda yapılacak yarış için saat 6 da yola çıkıyoruz çünkü yakalamamız gereken bir feribot var ve Gökova’ya doğru gideceğiz. İlk etap bağlantısına gidip yine fotoğraf makinelerimizi kuruyoruz. Bolca fotoğraf çektikten sonra ikinci etabın alanına gidiyoruz. Etaplar arası yollardaki manzaralar muhteşem. TransAnatolia’da olduğu gibi bu rallide de etaplar seçilirken sadece zorluk oranı değil aynı zamanda turistik bir gezi olması da düşünüldüğü için yollar extra özenle çiziliyor. Buna ek olarak medya’nın fotoğraf çekeceği geçiş alanları da bu hassasiyet ile arkada güzel bir manzara çıkartması amacıyla belirleniyor.

Bodrum’dan Rally Harlikarnassos Geçti!  3. İçerik Fotoğrafı

Çok yorgun olduğumuz için kamp alanına gidip kim ne yapmış çok öğrenme şansımız olmuyor ne yazık ki fakat etap uzun olduğu için özellikle motosiklet sürücülerinin bolca kırılıp dökülen parçaları olduğu bilgisi geliyor. Aslına bakılırsa rallinin tüm sıralamasını belirleyen gün bu gündü çünkü ertesi gün koşulacak final günü sadece 70km gibi kısa bir etap olacaktı. Bodrum Belediyesi’ne ait bir sosyal tesis olan Trafo’da güzel bir akşam yemeğinin ardından otelimize dönüyoruz.

Son gün yarışçılardan bir saat önce sabah 9’da yola çıkıyoruz. Etap kısaydı ama fotoğraf çekeceğimiz yerin manzarası çok iyiydi.

Bodrum’dan Rally Harlikarnassos Geçti!  4. İçerik Fotoğrafı

Buna ek olarak yarışın finalinin Bodrum içinde değil de TR-Extreme grubunun kendi kullandığı parkurda olacağı bilgisi verildi. Burada bol bol çamur girdisi çıktısı ve ufak uçmalara izin veren tepecikler mevcuttu. Bol aksiyonlu bir finish seromonisi oldu diyebilirim.

Madalyalar ve kupalar akşam Mandarin Bar’da yapılan bir eğlence gecesinde dağıtıldı. İstanbul’da buz gibi bir hava ve yağmurun olduğunu bilmek Kasım ayının sonunda Tshirt ile dolaştığımız Bodrum’u bırakırken biraz buruk bir his yaratsa da arkadaşlarla vedalaşıp İstanbul’a geri dönüş yolunu tutuyoruz. Tüm yarış sonuçlarını http://bajaanatolia.com/dokumanlar linkinden ulaşabilirsiniz 

YORUMLAR