Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı!

Sektörel Yazar: İlker Genç

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı!

Indian Motorcycle, 69. Bonneville Hız Haftası’nda Burt Munro’yu tarihi kara hız rekorunun 5. Yıldönümü anısına yeğeni Lee Munro ile onurlandırdı.

Bu özel anma, Munro’nun 50 sene önce kırdığı kara hız rekoru anısına, büyük yeğeni Lee Munro tarafından “Munro’nun Ruhu” ismi verilen modifiye edilmiş 2017 Indian Scout ile gerçekleştirildi. Organizasyon hakkındaki önceki haberimize, Burt Munro Anısına Anlamlı Girişim linkinden ulaşabilirsiniz.

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı! 1. İçerik Fotoğrafı

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı! 2. İçerik Fotoğrafı

Indian Takımı ve Kiwi yarışçısı Burt Munro'nun büyük yeğeni Lee Munro, bir takım olarak birlikte çalışmıştı. Takımın hedefi, Burt’ün anısına 50 sene önceki rekoru ile aynı uyumu yakalamaktı. Yani 184 mil (296.11 km) hızı tutturmaktı. Takım, California’daki El Mirage Kuru Göl Yatağı’nda 186.861 mil yani 300.43 km ile hedeflerine ulaşmışlardı. Daha da iyisi, 1,350cc sınıfında Kısmen Modifiye Edilmiş Streamliner (MPSG) da, resmi kara hız rekorunu garantilemişlerdi. 

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı! 3. İçerik Fotoğrafı


Umut veren ilk denemelerin ardından takım, 200 mil (321,86 km) bariyerini kırmayı umuyordu fakat dış etmenler onlara karşı geliyordu. Lee Munro, ilk denemelerde kısa kulvarda 191 mil (307,38 km) gibi en yüksek hıza ulaşabilmişti. Daha sonraki denemelerde ise şiddetli rüzgar ve zorlu koşullarda, 186.41 mil (299 km) hıza çıkabilmişti. 

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı! 4. İçerik Fotoğrafı

Bu organizasyonda Indian Motorcycles ve Lee Munro ekibi, Hız Haftası kampçıları için ayrıca Anthony Hopkins'in rol aldığı The World's Fastest Indian (Efsane Adam) filminin gösterimini yaptı. Bu gösterime filmin yönetmeni Roger Donaldson da katıldı. 

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı! 5. İçerik Fotoğrafı

Birlikte çalışan ekip

Bonneville Tuz Düzlükleri’nde Burt Munro Anıldı! 6. İçerik Fotoğrafı


Anlamlı bir deneme gerçekleştiren Lee Munro ise şunları söyledi: “Amcamın tarihi 50. Yıldönümünde inanılmaz bir anma ile Indian Motorcycle’ı temsil etmek en büyük gururum. Amcam Burt’ün kullandığı tuzluklarda modifiye edilmiş bir Indian Scout kullanmak, benim için unutamayacağım ve sevgiyle anacağım bir tecrübe oldu. Indian Motorcycles’tan arkadaşlarım ve takım arkadaşlarımla gelecek denemeleri dört gözle bekliyorum.” 

YORUMLAR