in

BOSCH, Motosikletler İçin Kaza Sonrası Destek Sistemini Tanıttı

Bosch, ‘Help Connect’ ismini verdiği kaza sonrası acil arama sistemini duyurdu. Sistem kazayı algılayıp kaza sonrasında sürücünün ağır yaralanma ihtimaline karşı otomatik olarak yardım çağırıyor.


Alman teknoloji devi Bosch araçlarda ABS ESP gibi güvenlik sistemleri üretmesi ile biliniyor. Bu sistemler genelde kazayı önlemeye yönelik olsa da bazı durumlarda kaza kaçınılmaz olabiliyor. Kaza sonrası oluşabilecek olumsuz sonuçların engellenmesi için sürücünün olabildiğince erken tıbbi tedavi görmesi gerekiyor.


Help Connect bu noktada devreye giriyor. Kazayı algıladığı an ambulansı arayıp GPS verisi ile konum bildiren sistem ambulansın gelme süresini minimuma indiriyor.

Sistem sürücünün telefonu üzerinden lokal ambulans hattına SOS bildirimi gönderiyor.

Motosiklete entegre bir sensör tarafından kaza algılanıyor ve sürücünün telefonu vasıtası ile Bosch servis merkezine ileti gidiyor. Yetkililer lokal ambulans servisini arayarak GPS üzerinden yer ve kaza bilgisini veriyorlar. Bosch kaza algoritması, çarpma, kayma, savrulma gibi çeşitli kaza türlerini anlayabilecek şekilde dizayn edilmiş.

Sistem motosikletin park halinde devrilmesi sonucu ambulansı aramayacak kadar akıllı.

Çarpışma kaza simülasyonu

Bosch, motosiklet kazası sonucunda sürücünün ölme ihtimalinin araba kazasına oranla 20 kat daha fazla olduğunu, bu yüzden sistemin çok önemli olduğunu belirtiyor.


Birçok yeni araba modellerinde olan Acil Çağrı sisteminin motosiklete uygulanmasını görmek sevindirici. Özellikle ıssız dağ yolu sürüşlerinde birçok motorcunun hayatını kurtarabilir.


Bosch Help Connect sistemi tahmin edileceği üzere ilk olarak firmanın ana vatanı Almanya’da kullanılmaya başlanacak sonrasında ise dünyaya yayılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir
Royal Enfield Meteor 350 Tanıtıldı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

BMW G 310 GS İnceleme

CF MOTO’dan Yeni Touring modeli: CF1250J

REKLAM