Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!

Sektörel Yazar: Can Deniz

Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!

Bosch Elektronik Sistemleri, araçtan araca iletişim sisteminin prototipini ortaya çıkardı. “Yolda daha fazla güvenlik için iletişimde kalın”

Teknoloji devi Bosch, kaza riskini azaltacak araçtan araca iletişim prototipini geliştirdiğini açıkladı. Firma bu sistemi, sürüş esnasında sürücüyü ‘soyut bir deyimle’ güvenli bir sanal baloncuk içerisinde tutacak “dijital koruma kalkanı” olarak tarif ediyor. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Dirk Hoheisel’e göre, bu teknoloji “tüm motosiklet kazalarının neredeyse üçte birini engelleyebilecek”. Alman devi, bu projede Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile ortaklık yapıyor. 

Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!  1. İçerik Fotoğrafı

Bosch, Motosiklet Teknolojisi Üzerindeki Portfolyosunu Genişletiyor

Bosch, bu sistemin sinyallerini, temel olarak Ocak ayında vermişti. İlk yapılan açıklamalarda yenilikçi iletişim sistemlerine sahip olan Araçtan Araca İletişimin, motosiklet sürücüsünün daha güvenli ve rahat sürmesini sağlayan, “Cloud” datasına dayalı olarak tahmini ikaz ve bilgi alışverişi sağlayacağı belirtilmişti.

Bosch’un yeni sistemi, ITS (Akıllı Taşınım Sistemleri) G5 (ya da 5G) wireless iletişimleri kullanarak çalışıyor. Mevcut iletişim ağını kullanmak, sistemin birden fazla mevcuttaki ve gelecekteki V2V sistemleri ile iletişim kurabileceği anlamına geliyor. (sadece Bosch sistemleri ile değil). Fakat Bosch’un sistemi ile park halindeki ve boştaki araçlar da hem araba hem de motosikletler için kazaları kesinlikle önlemeye yardımcı olacak bilgiyi iletecekler. Yani bu durumda sistem, diğer araçtan araca sistemlerle entegre olduğunda bütünleşebilecek anlamına gelebilir. 

Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!  2. İçerik Fotoğrafı

Hepimizin bildiği gibi motosikletler için en büyük problem, diğer sürücüler tarafından farkedilmektir. Fakat Bosch’un sistemi; araçların lokasyonunu, yönünü ve hızını paylaşmaya olanak sağlayarak aynı zamanda da olabilecek muhtemel bir kaza ya da çarpışma için araba ve motosiklet sürücülerini uyarmaya yarayacak. 

V2V Sistemi ile Dijital Görünülürlük

Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!  3. İçerik Fotoğrafı

Nasıl çalıştığına göz atalım: Bu sistemle, saniyede on kereye kadar, araç tipleri, hızları, pozisyonları ve seyahat ettikleri istikamet hakkında birkaç yüz metrelik bilgi alışverişi paylaşılıyor.

Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!  4. İçerik Fotoğrafı

Bu teknoloji, sürücülerin ya da araçların sensörlerinin bir görüş alanı yakalamasından çok önce bir motosikletin yaklaştığını bilgi veriyor ve böylece sürücülerin daha koruyucu bir sürüş stratejisi benimsemelerine müsaade ediyor.
Bosch’tan Hayat Kurtaracak Araçtan Araca İletişim Sistemi!  5. İçerik Fotoğrafı

Yani kısaca araçtan araca (vehicle-to-vehicle-V2V) sistemi, araçların birbirleriyle iletişim  kurmalarını sağlıyor. V2V donanımlı arabalarla iletişim kuran V2V sistemi, “Bu yöne doğru bir motosiklet geliyor, yola çıkma” gibisinden bir bildirim gönderebiliyor. Sistem aynı ölçüde motosiklet sürücüsünü (kask içi kulaklık yoluyla) gelmek üzere olan tehlikeler hakkında uyarabilecek. Bu uyarı ya duyulan bir alarm ya da gösterge üzerinde bir uyarı ya da sesli uyarı şeklinde gerçekleşebilecek.

Bu arada 2017 Cadillac CTS Sedan modellerinin, V2V sistemi ile donanımlı olduğunu belirtelim. Her bir araç, diğer CTS Sedan araçlarla 1000 feet (308 metre) çapında bir alanda iletişim kurma kabiliyetine sahip. Bir araç herhangi bir tehlike ile karşı karşıya geldiğinde, diğer araçlara bu bilgiyi iletebiliyor ve böylece sürücü daha görmeden tehlikeden haberdar olabiliyor. 

Kısaca Bosch bilim adamları, motosikletlerin ve arabaların sürücüleri uyaran şekilde birbirleriyle “konuşabilecekleri” bir sistem geliştiriyor. Bosch'un Ocak ayında yayınladığı video:


YORUMLAR