Bridgestone’dan MotoGP için yeni lastik işaretleme sistemi

MotoGP Yazar: Moe

Bridgestone’dan MotoGP için yeni lastik işaretleme sistemi

2014’ün ilk MotoGP yarışından itibaren kullanılmak üzere tasarlanan,yeni renklendirilmiş işaret sistemi Japon lastik üreticisi Bridgestone tarafından tanıtıldı.Amaç ; izleyicilerin, her MotoGP sürücüsünün hangi arka ve ön teker opsiyonunu kullandığını anlık görmesi olarak açıklandı.

Fabrika ve “Açık sınıf” motorların yarış haftasonları için farklı bileşenlerde ve hamurda lastiklere sahip olacağından,eski lastik işaretleme sistemi elden geçirildi. Eski sistemde lastik bileşeni  ne olursa olsun daha yumuşak olan hamur için beyaz şerit kullanılıyor,daha sert hamur için ise herhangi bir işaret sistemi kullanılmıyordu.Yeni sistemde ise 4 farklı bileşende 4 farklı şerit kullanılacak :

Extra yumuşak:Yeşil

Yumuşak:Beyaz

Orta sertik: Siyah (Şeritsiz)

Sert hamur:Kırmızı

Bridgestone’dan <a href=MotoGP için yeni lastik işaretleme sistemi 1. İçerik Fotoğrafı">

Bu değişiklik yarış severlerin Fabrika ve Açık sınıf lastik ayarlamalarını anlamasını ve takip etmesini de kolaylaştıracak.Ayrıca hangi sürücünün hangi farklı ön-arka lastik kombinasyonlarını denediği de kolayca gözlenmiş olacak.

Yağmur lastiklerinde ise halihazırda iki çeşit lastik bulunduğu için işaretleme sisteminde herhangi bir değişiklik yapılmamış.Yeni sezonda da sert yağmur lastiği için siyah şerit(şeritsiz),yumuşak yağmur lastiği için ise beyaz şerit kullanılacak.

YORUMLAR