in

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli

Yazar: Alper Günay

2005 yılından bu yana her yıl Ocak ayında düzenlenen ve 16 gün süren Budapeşte – Bamako Ralli, ülkemizde henüz bilinmiyor. 2015 yılının Ocak ayında 45 ülkeden 450 takımın katıldığı ralliye, 2016 Ocak ayında Türkiye’den ilk kez bir takım katılacak. Motosikletleri ile macera kategorisinde yer alacak olan 2adventureriders takımı, Alper Günay ve Erhan Pişkin’den oluşuyor.

Budapeşte – Bamako Ralli, 2005 yılında Andrew G. Szabo tarafından Budapeşte’de kurulmuş bir organizasyon. Dakar Ralli’de yarışma hayali olan Szabo, bir süre sonra bu yarışın profesyonellere göre olduğunu anlar ve kararını gözden geçirir. Bu sürecin sonunda Dakar’da yarışmaktan vazgeçse de, hayallerinden vazgeçmez. Amatörler için Dakar benzeri bir ralli organize etmek için kolları sıvar. Bu yeni ralli, Dakar’daki gibi tehlikeli bir yarışın ve sert bir rekabetin yerine dostluğu, yardımlaşmayı ve takım ruhunu ön plana çıkartacaktır.

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 1. İçerik Fotoğrafı

 

Budapeşte – Bamako Ralli’de yön bulmaya ve bunun sonucunda puanlamaya dayalı bir yarış kategorisi bulunmaktaysa da, organizasyonun esas amacı yarışmaktan çok dayanışma ruhunu pekiştirmek ve maceraseverlerin zorluklara karşı birlikte mücadele etmesini sağlamak.

2016 serüveni, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayacak ve İtalya’dan feribotla Fas’a geçilecek. Burada Atlas Dağları’nın da yer aldığı zorlu araziler aşılarak Batı Sahra Çölü’ne ulaşılacak. Çölde geçen zorlu etaplardan sonra Moritanya topraklarına girilecek. Moritanya’dan sonra Mali’nin başkenti Bamako’ya ulaşılacak ve ralli burada sona erecek. Toplamda, yaklaşık 9000 km’lik bir mesafeyi katedecek olan takımlar, günde ortalama 549 km. yol yapacak.

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 2. İçerik Fotoğrafı

Herhangi bir araç sınırlamasının bulunmadığı rallide 4×4 araçlar ağırlıklı yer tutuyor. Her yıl az sayıda da olsa motosiklet, ATV, kamyon ve minibüs de bu zorlu mücadeledeki yerini alıyor.

Budapeşte – Bamako Ralli, 2009 yılında güvenlik gerekçesiyle Güney Amerika’ya taşınan Dakar Ralli’nin maceracı ruhuna ve mirasına sahip çıkarak “Dakar’ın bıraktığı yerden…” sloganı ile yoluna devam ediyor. 2015 yılında 10. yılını kutlayan ve büyük ölçüde güvenlik gerekçesi nedeniyle son kez yapılacağı açıklanan ralli, Mali hükümetinin desteği sayesinde 2016 ve sonrasında da devam kararı aldı.

Bu, aynı zamanda Afrika’daki en büyük ralli bağış organizasyonu. Öyle ki, her yıl katılımcılar kendi olanakları ile temin ettikleri tonlarca yardım malzemesini rallinin bitiş çizgisine ulaştırıyor. Bu amaçla 2009 ve 2010 yıllarında Afrika’ya yaklaşık 700.000 Euro değerinde yardım malzemesi ulaştırıldı.

2adventureriders takımı: Erhan Pişkin ve Alper Günay

 Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 3. İçerik Fotoğrafı

2adventureriders takımı, Afrika’daki çocuk ölümlerini azaltabilmek için sıtma ilacı ve sivrisinek cibinliği götürmeyi amaçlıyor. Sivrisinek ısırığı ile taşınan sıtma hastalığı yüzünden her 30 saniyede 1 çocuğun yaşamını yitirdiği Afrika’da, bu nedenle yıllık ölüm sayısı 700.000 ile 800.000’i buluyor. Bu hastalığın en büyük kurbanları ise, bağışıklık sistemi daha zayıf olan 0 ile 5 yaş arası çocuklar. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Mali’de, nüfusun %40’ının günlük geliri 1 Amerikan doları civarında. Sıtma ilaçlarının 4 dolar civarında olması nedeniyle bu ilaçlara ulaşmak birçok aile için kolay değil. Bu nedenle her yıl çok sayıda çocuk yaşamını yitiriyor. Ayrıca sıtma, Afrika’da çocukları okuldan en çok uzaklaştıran nedenlerin başında geliyor (ortalama 1 yıl içinde 3 aylık bir eğitim kaybı söz konusu). Geçtiğimiz yıllarda bir ilaç firması ile ortaklaşa bir kampanya başlatan Zambiya hükümeti, bu çabaları sonucu ülkesindeki sıtmaya bağlı ölümleri %40 oranında azaltmayı başarmıştır. Bu nedenle 2adventureriders, mümkün olduğunca çok yardım malzemesi temin ederek daha fazla çocuğun yaşama tutunmasını hedefliyor..

 2adventureriders takımı: Erhan Pişkin ve Alper Günay

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 4. İçerik Fotoğrafı

2adventureriders takımı, Honda CRF 250 L ve Yamaha XT 660 Z marka ve model motosikletlerle katılacağı ralli için hazırlıklara uzun zaman önce başladı. Takım, Nefis Yaşam Atölyesi’nin ve online kişisel antrenör Fatih Buzgan’ın desteği sayesinde antrenmanlarına devam ediyor. Ayrıca takım üyeleri, kısa ve yoğun arazi sürüşlerinin yanı sıra, zaman zaman uzun soluklu arazi sürüşleri de yapıyor. Bu amaçla yakında İzmir’den Güney Marmara’nın dağlarına doğru yola çıkacak olan takım, tamamen araziden oluşan yaklaşık 400 km.’lik bir mesafe katetmeyi planlıyor.

2adventureriders’ın tüm hazırlık aşamalarını ve serüven dolu yolculuğunu Motoron dergisinden, web sayfasından(2adventureriders.com) ve Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz. Bölgeye iletilecek yardım malzemeleri ve yarış/hazırlık giderleri konusunda her türlü desteğe açık olduklarını belirten takım ile yine Facebook sayfaları üzerinden iletişime geçebilirsiniz…

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 5. İçerik Fotoğrafı

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 6. İçerik Fotoğrafı

Budapeşte – Bamako Ralli 2016: Amatörler için Dakar Ralli 7. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyanın En Uzun Taş Köprüsüne Yolculuk

Yeni Honda MSX 125

REKLAM