in

Bugün Pazar!..

Tesadüf ama güzel olanı… Geçen yılki doğum günümü İspanya’nın Jerez de la Frontera kentinde FIM’in 110. yılında kutlamıştım.

Bu sene Kaynaşlı’da Motokros Şampiyonası esnasında… Ondan önceki yılda ise İstanbul’da yaptığımız bir TMF toplantısındaydım. Son üç yıldır doğum günlerim motosiklet ailesi ile geçiyor. Bundan dolayı mutluyum ve bunu sizlerle paylaşıyorum.

 

Kaynaşlı’da yapılan motokros yarışlarının TMF adına koordinatörü Sevgili Mahmut Nedim Akülke idi. Aylarca, haftalarca bu pistin yapılması için oralardaydı. Ona en iyi yardımı Ogün Baysan yaptı. Motokrosun komisyon başkanı Zeynur Öztürk tam zamanlı işin başındaydı. Süpermoto’dan Erdoğan Yıldırım İzmir’den yıllık iznini kullanarak buraya geldi.Düzce Valimiz Ali Fidan, Kaynaşlı Kaymakamı Şenol Koca, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş her noktada olağanüstü destek verdiler. Kaynaşlı Belediye Başkanı Erol Bayraktar’ı da unutmuyoruz tabii… Otopark yerinden piste belediye otobüsleri ile seyircilerin taşınması bile güzel bir hizmetti. Tebrik ediyorum tüm çalışanları..

 

Sponsorlarımızın sayısının giderek arttığını gördüm. Yüzlerce seyirci geldi yarışları izlemeye. Üstelik çok da güzel bir hava olunca tadından yenilmedi desem yeridir.. TRT her zamanki gibi klasik ağırlığını koydu ve TRTSpor kanalında yarışları canlı yayınladı. Birinci turun bitimindeki kupa törenini de canlı yayınladı. Ardından telefon aramalarının sayısı arttı. Kupa töreni esnasında arkadaşlarımın televizyonda beni gördüklerini söylemeleri ve doğum günümü kutlamalarıyla karşılaştım.En ilgi çekici olanı 40 yıllık arkadaşım olan, Kasap Hayri’nin araması idi. 35 sene öncesindeki herkesin karşı çıkmasına rağmen bir Jawa ile Çeşme’ye gidişimiz, yaşadıklarımız aklımdan ışık hızı ile geldi ve geçti.

 

Buradan çıkarılacak olan ders, yarışların televizyonlarda yayınlanmasının motosiklet sporlarına olan ilginin artacağı şeklindedir. Çünkü, izleyen herkes bir daha nerede yarış yapılacağını soruyordu. Bu durumda, TMF olarak bu yarışların çeşitli yayın kuruluşları tarafından yayınlanmasını sağlayacak girişimlerde bulunacağı öngörüsü ortaya çıkıyor gibi…

 

Gelelim başlığımıza: Okuduğunuz gibi “Bugün Pazar!..” şeklinde belirledim yazımın başlığını.. Her yaştan çeşitli motosiklet sevdalıları yarış alanına akın ettiler. İçlerinde geçmişte hem motosiklet hem de Off Road yapmış delikanlılar vardı.Bunlardan birisi, çocukluğumun en güzel seslerinden biri olarak aklımda kalan “Bozaaaaa” seslenmesiydi. Kiremitlerin üstüne yağan hafif yağmurun çıkardığı o muhteşem tıkırtılar, sokaktaki boza satıcısının sesiyle birleşince geriye bir tek Herbert von Karajan eksik kalıyordu.

 

Ardından maşrapalara doldurulan o muhteşem içecek… Yıllar sonra artık o içeceği işin gerçek üreticisi olan “Vefa”dan içmeye başladık. Peki kim geldi motokros izlemeye, motor binicisi ve bu gibi organizasyonların manevi destekçisi Sadık Vefa.. Fırsat deyip, mısırdan bunu nasıl yapıyorsunuz der demez, ağzımın payını aldım. Nutkum tutuldu. “Bugün Pazar, çalışmıyoruz “dedi… Sesimi kestim, Çaykur’un tırına doğru yöneldim. Bir bardak tavşankanı çayımı yudumladım. O günün Pazar olduğunu anladım!.. Motorun eski tüfekleriyle sohbete daldım. Keyifli bir organizasyondu..

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motoron Dergisi Aralık 2015 Sayısı, Sayı 125

Koruyucu Melekler

REKLAM