Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!

Etkinlik Yazar: Can Deniz

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!

“Dünyanın En Hızlı Indian’ı”nın 50. Yıldönümünü kutlamak için Burt Munro’nun büyük yeğeni Lee, Bonneville Kara Hız Rekoruna kalkışıyor.

Burt Munro’nun Indian Scout Streamliner’ını Bonneville Tuz Düzlüklerine götürüp tarih yazmasının ardından tam 50 sene geçti. Efsane olayı kutlamak için 13 Ağustos’ta bir sürüş gerçekleştirmek için Indian Motorcycles, Burt Munro’nun yeğeni Lee Munro ile takım olarak birlikte çalışmaya başladı. Burt Munro’nun ve Lee’nin büyük babasının kuzen olduğunu da belirtelim. 

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  1. İçerik Fotoğrafı

Bu özel takım, herhangi bir sınıfta yarışmayacak, sadece efsane isim Burt Munro’nun anısına saygı göstermek ve “Munro Scout Ruhu” adına "Indian Motorcycle" gününde hız rekoru kırmayı amaçlıyor. 

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  2. İçerik Fotoğrafı
Burt ve çok sevdiği Indian motosikleti - 57 senelik dostluk

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  3. İçerik Fotoğrafı

Burt Munro, 1967 senesinde Utah Amerika’da bulunan Bonneville Tuz Düzlükleri’nde 1,000cc kara hız rekorunu kırmıştı. “The World’s Fastest Indian” yani “Efsane Adam” filmi ile iyice ismi duyulup ün salmıştı. Efsaneyi canlı tutmak adına amcasının ayak izlerini takip eden Lee Munro’nun hem yarış hem de motosiklet yapımı hakkında tutkulu bir karaktere sahip olduğu biliniyor. 

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  4. İçerik Fotoğrafı

Indian Motorcycle Pazarlama Direktörü Reid Wilson’ın açıklamalarına göz atalım; “Motosiklet kullanmak, normalin ötesinde sınırları ve limitleri aşmaktır ve bunun Burt Munro’dan daha iyi bir örneği yoktur. Eşi benzeri olmayan bir kararlılıkla ve efsanevi tutkuyla hareket eden ve Indian Motorcycle’ın ruhunu takip eden Burt Munro’nun mirasını, Ağustos’ta Bonneville Tuz Düzlüklerinde onun tarihi rekorunun güncellenmiş versiyonu ile onurlandırmaktan daha fazla gururlanamazdık.” 

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  5. İçerik Fotoğrafı

Bu organizasyonda Lee Munro, günümüzün Indian motosikleti ile dünyanın en hızlısı olmak için Indian Motorcycle mühendis takımı tarafından modifiye edilmiş güç aktarım mekanizmasına sahip modern ve günümüze ait bir Indian Scout sürüyor olacak. Indian’ın mühendis takımı, inanılmaz bir şekilde bu tarihi girişimin bir parçası olmak için mesai sonraları proje üzerinde çalışarak gönüllü olmuş.  

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  6. İçerik Fotoğrafı

Lee Munro: “Amcam Burt, benim yarış kariyerim için önemli bir ilham kaynağı olmuştu ve hız için olan iştahı benim DNA’larımda da net bir şekilde mevcut. Indian Motorcycle’ın yaptığı şey harika, Bonneville’de amcamın ve tarihi rekorunun 50. yıl dönümü anısına kendi Scout’umda pilot olarak onlarla ortak çalışmaktan daha fazla gurur duyamazdım.” açıklamalarında bulundu.

Burt Munro Anısına, Indian Motorcycles ve Yeğeni Lee’den Anlamlı Girişim!  7. İçerik Fotoğrafı

Eğer izlemediyseniz mulaka izlemeniz gereken bir film diyebileceğimiz Anthony Hopkins’in başrolde oynadığı The World’s Fastest Indian “Efsane Adam” filmi hakkında bilgiye linkten ulaşabilirsiniz: The World's Fastest Indian Efsane Adam

YORUMLAR