Büyüklere Kafa Tutuyor: KTM RC 390

Yeni Model Yazar: Motoron

Büyüklere Kafa Tutuyor: KTM RC 390

Hem turuncu, hem hafif hem de yarışçı. Hafif sikletin başarılı KTM modeli Duke 390 kendini tutamayıp yarışçı kostümünü üzerine geçirirse ne mi olur; elbette bir RC 390!

 Anlamak için dâhi olmaya gerek yok. İlk bakışta bu agresif yarış karenajına sahip motosikletin temelde yarış pistlerinde damalı bayrağı kovalamaya uygun hale getirilmiş bir KTM Duke 390 olduğu anlaşılıyor. KTM, ADAC ile yarattığı bu modele RC 390 adını veriyor.

 

Bu yeni motosiklet hakkında markanınn CEO'su Stephan Pierer: “ Moto 3 Dünya Şampiyonası için bu saf GP makinesini geliştirdik. KTM için küçük hacimli motosikletlerin üretimi öncelik taşır çünkü bu hacimdeki motorların geliştirilmesi ve yüksek kalitede yol motosikletleri yapmak en çok uğraştığımız şeylerden biridir. 2014 yılında satışa çıkacak olan yeni KTM RC 390 uygun fiyata kaliteli spor motosiklet isteyen büyük bir kitlenin beklentilerini karşılayacaktır.”

 

“1993 yılından beri, ADAC, Junior Cup'ta umut vadeden birçok yarışçıyla çalışma fırsatını buldu. KTM için gençlerin desteklenmesi ve ilerlemelerini sağlamak da çok önemli. Bu konuda çaba sarf etmekten oldukça mutluyuz çünkü gerek toprak parkurda gerekse asfaltta genç sürücülerin yükselmesi için aktif halde çabalıyoruz. ADAC Junior Cup'ta yarışacak bütün motosikletlerin KTM olmasını sağlamayı başararak oldukça büyük heyecan duyuyoruz. Bunda elbette ADAC gibi güvenilir, güçlü ve profesyonel bir partner olmasının da etkisi var.”

Büyüklere Kafa Tutuyor: KTM RC 390 1. İçerik Fotoğrafı

 

KTM'in yeni küçük yarışçısının 373.3 cc'lik su soğutmalı motoru 38 beygir güç üretiyor ve Bosch marka EFI'a sahip. Önde 43 mm'lik çatal bir KTM klasiği olarak WP markası seçilmiş. Arkadaki monoshock içinse durum yine aynı. Frenlerde ise önde 4 pistonlu kaliperler 300mm'lik diski ısırırken arka tekerlek tek piston kaliper ve 230mm'lik disk ile yavaşlıyor. Titanyum Akrapoviç egzozu bulunan motosikletin ağırlığı ise sadece 130 kg!

 

390'lık Duke'uyla küçük ve orta sınıf arasında iki arada bir derede kalan KTM bu daha sportif RC 390 ile kuralları daha da alt üst ediyor. Hacmini 50 cc büyüterek 300 cc'ye yükselen ve böylece Honda'nın CBR 250R'ını arkasında kolayca bırakan Kawasaki Ninja 300 için kolay geçen günler sona erdi gibi. Durum bu olunca yeşil ve turuncunun düellosunu görmek için heyecanlanmamak elde değil.

 

Büyüklere Kafa Tutuyor: KTM RC 390 2. İçerik Fotoğrafı

Büyüklere Kafa Tutuyor: KTM RC 390 3. İçerik Fotoğrafı

Büyüklere Kafa Tutuyor: KTM RC 390 4. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR