Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!

İkizlerden gurur verici tablo… Can Öncü Sepang Pisti’nde azmiyle yarışı kazanırken kardeşi Deniz Öncü ise Asya Yetenek Kupası’nın 2017 Şampiyonu olmayı başardı.

Can Öncü, Idemitsu Asya Yetenek Kupası’nda Sepang Uluslararası Pisti’inde yarışı lider tamamlayarak bu sene dördüncü zaferini kazanmış oldu. Podyum savaşı inanılmaz bir şekilde geride devam ederken Haruki Noguchi yarışı ikincilikle tamamladı ve yine Şampiyonada ikinci olarak tek bir puanla kupayı Deniz Öncü’ye kaptırdı. Japon Yuki Kunii, Sepang’taki yarışı üçüncü tamamlayan isim oldu. 

Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!  1. İçerik Fotoğrafı

Deniz Öncü, ön saflarda iyi bir başlangıç yapmıştı fakat kardeşi Can’ın öne sıçrayıp aradan sıyrılmayı bilmesi çok sürmedi. Şampiyonada sekiz puanla lider Deniz Öncü ise konumunu korumak için çabalıyordu. Son süreçte son viraja giren gruba, kupayı kazanmak için kendine en iyi şansı tanımak için herşeyi yapabilecek olan Noguchi tarafından liderlik yapıyordu. 

Noguchi, grubun başında temiz bir sürüşle devam ediyordu, Koji Hirama, pole Azroy Anuar, Japon sürücü Ryusei Yamanaka ve Endenozyalı Gerry Salim temasta bulunan isimlerdi. Yamanaka ve Salim’den gelen domino etkisiyle Anuar düşerken Kunii hata yapmaktan kurtulamadı ve 12 numaralı Yamanaka, finişi tamamlamak için çabuk toparlamaya çalıştı. 

Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!  2. İçerik Fotoğrafı

Deniz Öncü, Şampiyonayı kazanmak için bunun tek şansı ve tek zamanı olduğunu bilerek 15. virajda geniş açıyı seçmeye karar verdi ve karmaşaya bir son vererek aradan sıyrılmayı başardı ve 2017 Idemitsu Asya Yetenek Kupası Şampiyonu oldu. 

Sepang yarışını Deniz Öncü dördüncü, Hirama beşinci, Yamanaka altıncı ve Gerry Salim’i yakalayıp geçen Genki Nakajima yedinci sırada tamamladı. Salim, Anuar ve Kritchaporn Kaewsonthi ilk onda bitiren isimler oldu.

Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!  3. İçerik Fotoğrafı

Can Öncü Malezya’da Kazanan İsim, Deniz Öncü ise Şampiyon!  4. İçerik Fotoğrafı

Asya Yetenek Kupası’nın Şampiyonu, 156 puanla Deniz Öncü olurken Japon Haruki Noguchi, şampiyonada bir puanla geride ikinci oldu. Can Öncü, Malezya yarışını birinci bitererek genel sıralamada 147 puanla üçüncülüğe imza attı. Can’ın ardından Ryusei Yamanaka, dördüncü ve Kunii beşinci olarak şampiyonayı tamamladı. 

2018 için yeni katılımcılar, bu senenin finali öncesinde Seçim Organizasyonu ile seçilmeye karar verilmişti. Böylece yeni yüzlerle Idemitsu Asya Yetenek Kupası 2018 senesi için hazırlıklarına başlayacak. 

Yetenek Kupası Tanıtım Direktörü Alberto Puig: “Gerçekten çok heyecan vericiydi, kazasız iyi bir yarış bu yüzden çok mutluyuz. Zorlu bir yarıştı, lider grupta tüm sürücülerin iyi bir iş çıkardığına inanıyorum. Birbirleryle çekişmelerin ardından sonunda Deniz, Şampiyon oldu ve bu yüzden onu tebrik etmeliyiz. Noguchi, Şampiyona’da Deniz’in bir puan gerisinde ikincilikle iyi bir yarış çıkardı. Her koşulda mutluyuz, tüm sürücüler iyi bir çaba sarfetti. Son yarışlarda, tamamen farklı bir havaya sahip Japonya’da kolay değildi. Fakat sonunda üstesinden geldik. Gelecek sene, Şampiyonayı daha iyi hale nasıl getirebiliriz diye düşünmek zorundayız. Fakat öncelikle tüm yarışmacıları, çabalarından dolayı tebrik etmeliyiz.”

Motoron Ailesi olarak bir kez daha Öncü kardeşleri tebrik eder, başarılarının daim olmasını dileriz. 

Deniz Öncü Yarışlardan Görüntüler: 

YORUMLAR