in

Cardo Scala Rider G9X Motosiklet Intercom Sistemi

Yazar: Moe

Intercom sistemleri denince akla ilk gelen isimlerden olan Cardo Scala Rider’ın amiral gemisini, Özen Motor’dan
uzun dönem ekipman testi için aldık ve şöyle bir kurcaladık, ön incelememizi aşağıda bulabilirsiniz…

Motosiklet sürerken telefonun çalıp çalmadığını anlamak, telefona gelecek olan bir mesaj/mail beklemek ve kontrol etmek için 10dk’da bir kenara çekmek, ya da grup sürüşlerinde Tarzan’ca el hareketleri ile iletişim kurmaya çalışmak, müzik dinlemek için telefondan kulaklık çekmek ve kulakları kaskın içinde haşat etmek… Lütfen…Artık 2016’dayız! Evet, 1980’lerde “Geleceğe Dönüş” serisinin ön gördüğü gibi geçen sene havada süzülen Hoverboard’ları daha icat edemedik ama teknolojide o kadar da kötü değiliz… Günümüz iletişim çağında insanların birbirleri ile komünike olması için şirketler birbirleri ile yarışırken, motosiklet sektörünün de artık bu çekişmeden payını almamış olması imkanısz.

 

 

 

Nitekim kask içi haberleşme sistemleri ile başlayan trend artık kendini daha da ve hatta bu sistemler sınırlarını aşıp direkt motosikletlere de entegre edildi (Aprilia RSV4 RF lansmanında görme şansı bulduğuımuz GPS destekli V4-MP aplikasyonu ve Ducati Multistrada Link örnekleri gibi). Biz de bu teknolojinin en dayanıklı ve pratik örneklerinden birini ofisimize aldık ve sizler için inceledik. Önümüzdeki sayılarda daha detaylı mercek altına alacağımız Scala Rider G9X’in ilk dikkat çeken özellikleri şu şekilde:

 

 

•G9X’ile , adının da ipucunu verdiği üzere, toplamda 9 kişiye kadar bir intercom grubu kurabiliyorsunuz ve telekonferanstaymış gibi grup içinde kesintisiz bir şekilde konuşabiliyorsunuz.(Grupta illaki herkesin G9X’e sahip olması ise şart değil, Scala Rider’ın önceki modelleri de bu özelliği destekliyor.) Böylece grup sürüşü esnasında, grubunuzudaki diğer Cardo’larınızı (espirıh) yolda gördüğünüz bir tehlike hakkında (Belediye arkeolojik yol çalışmaları, maganda ahead, yolda radar / yağ/hayvan var, bir cisim yaklaşıyor! gibi) önden uyarabilir, ya da güzergah bilgilerinizi (200m sonra sağa, U dönüşü alın, daralan viraj gibi) paylaşabilirsiniz… Scala Rider bu komünikasyonu 1.6km’ye kadar destekliyor, eğer bir grup üyesi ağdan koparsa herkese sesli bir uyarı da veriliyor.Böylece birinin başı dertte, düştü ya da bir arıza yaşıyor ve gruptan kimse fark etmiyordu ise, G9X grubu “ uyandırabiliyor”.

 

Cardo Scala Rider G9X Motosiklet Intercom Sistemi 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

•Sistem, artçılı sürüş için de farklı fonksiyonlar sunuyor. Artçınız ile geçtiğiniz güzergahlar,yolda görüğünüz manzaralar hakkında anlık olarak konuşabilir, ya da bir durma ihtiyacı yaşandığında direkt iletişime geçebilirsiniz, “arkada kıpraşma, biraz daha yavaş sür, motoru çok yatırıyorsun şimdi düşücez!” gibi diyaloglara da rahat rahat girebilirsiniz, kim bilir belki de bele bir çimdik yemekten kurtulabilirsiniz! Sonrasında diyelim ki işler ters gitti, yolda tripleri yediniz, ve ölümcül sessizliği müziğin barıştırıcı gücü ile ortamı yumuşatmasını istediniz. Telefonunuzu bluetooth ile bağlayarak 2 kaska birden aynı müziği açabilir. Gerisini Sting veya Whitney Houston’a bırakabilirsiniz… Müzikte olduğu gibi iki kaskla aynı anda ya da ayrı olarak radyo da dinleyebilmeniz mümkün hale getirilmiş…

 

 

•Scala Rider G9X kutusunun içinden kask bağlantı aparatı, tüm kasklara kolayca entegre edilebilen, ince profilli bir çift kulaklık ve bir mikrofon çıkıyor.Eğer kutu içinde gelen bu kulaklıkları kullanmayı tercih etmezseniz, kendi kulak içi kulaklıklarınızı da standart 3.5mm’lik jaka takıp kullanabiliyorsunuz. Bu, önceki modellerde kullanıcılarının olmasını talep ettiği bir iyileştirmeymiş, Cardo’nun kullanıcı yorumlarına “kulak vermesi” bu tür durumlarda atılan maillerin boşa gitmediğinin, distrübütörlerin dinlendiğinin de bir göstergesi, bravo. Paketin içinden çıkan ve yine değiştirilebilir mikrofonun çene açılır kasklar da dahi kullanılabilmesi ise bir diğer artı…

 

 

•G9X’de ayrıca eller serbest uygulaması da mevcut, arayacağınız kişinin adını söyleyerek, herhangi bir tuşlama yapmadan akıllı telefonunuz üzerinden çağrınızı yapabiliyor, telefonunuza gelen çağrıları tek tuşla cevaplayıp/reddedebiliyor, bildirimleri anlık alabiliyorsunuz.Ayrıca yine telefonunuzdan ya da GPS’inizden alacağınız sesli rota bilgilerini de, rüzgar gürültüsüne göre ses kalitesini ve seviyesini ayarlayarak G9X size aktarabiliyor…

 

Cardo Scala Rider G9X Motosiklet Intercom Sistemi 2. İçerik Fotoğrafı

 

 

•Kitapçığında cihazın 3 saatte şarj olduğu ve 13 saate kadar da konuşma süresi olduğu belirtilmiş, önümüzdeki sayılarda performansını hep beraber inceleyeceğiz. Modelin ayrıca toz ve suya karşı da dayanıklı olduğunu belirtelim, önümüzdeki haftalarda Scala Rider G9X’in İstanbul yağmurundan da nasibini alacağını öngörerek bu konuda da nasıl dayanımını mercek altına alacağız…

 

 

•Dışarıdan ilk bakıldığında kompakt ve akıcı çizgileri ile dikkat çeken modelin üzerindeki tuşlar ise eldivenle kullanım için büyük ve kolay bulunabilir bir şekilde tasarlanmış. Bakalım bu tuşların altında Scala Rider, daha ne tür sürprizlere gebe önümüzdeki göreceğiz!

 

 

 

SCALA RIDER

Amerika-Penisilvanya merkezli Cardo Systems, kask ve diğer baş koruma ekipmanları için üretilen iletişim sistemlerinde dünyadaki pazar lideri olan bir firma. 2003 yılında kurulan şirket, 2004 yılında Scala Rider markasını tüm dünyaya yaydı, bluetooth ve intercom cihazlarında özellik ve işlev açısından birçok ilklere imza attı. Bugün Scala Rider 80’in üzerinde ülkedeki mağazaları ile dünyaya hizmet vermekte-ymiş. Cardo’nun ayrıca Shoei, Schubert,Bell ve Ducati için de çözümler ve aksesuarlar üreten bir şirket olduğunu belirtmekte fayda var.

 

 

 

(SCALA RIDER G9X) BLUETOOTH VE INTERCOM (Tekli Paket)

Scala Rider G9X 1,6 km mesafeye kadar önceden eşleştirilmiş kulaklıklar arasındaki intercom iletişimini sağlar. Scala rider G9X pürüzsüz ve zahmetsiz iletişim için teknolojik gelişmeler sunmuştur. Gömülü PLC (Paket Kaybı Gizleme) teknolojisi zorlu ortamlarda ses kayıplarını gerçek zamanlı dengeleme sağlar ve konuşmaları her zamankinden daha net ses yapar. MDC (Çoklu Cihaz Bağlantısı) teknolojisi sayesinde, SCALARIDER G9X GPS sesli talimatlar almanızı diğer motosikletlerle veya arka taraftaki yolcu ile bağlantı kurmanızı sağlar. Cep telefonlarınızdan çağrı, müzik ve radyo dinlemenizi sağlar. Eğlence özelliklerinde kablosuz A2DP stereo müzik ya da kablo gibi dahili FM radyo ile RDS üzerinden MP3 çalar bağlantısı bulunmaktadır.

 

Cardo Scala Rider G9X Motosiklet Intercom Sistemi 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hero Dash Uzun Dönem İncelemesi

Yeni Emisyon Standardı Euro 4 Nedir, Ne Değildir?

REKLAM