Casey Stoner Honda’dan Ayrıldı!

Sektörel Yazar: Alişan Fidan

Casey Stoner Honda’dan Ayrıldı!

Ünlü pilot Honda takımından ayrılarak Ducati’nin test pilotu ve marka yüzü oldu.

Casey Stoner 2016 yılında Ducati’de test sürücüsü ve marka yüzü olmak için Honda’dan ayrıldı. Valencia’daki yarış haftası sırasında çıkan dedikodulara Honda ve Ducati'den gelen iki adet basın açıklaması son verdi.


Honda, Stoner’a kazandığı 14 yarış ve bir MotoGP şampiyonluğu ve ayrıca beraber geçirdikleri beş yıllık çalışma süresi için teşekkür etti.  2012 yılında emekli olduktan sonra Stoner test sürücüsü olarak HRC için çalıştı. Fakat HRC firmasında yılda sadece birkaç kez motosiklet kullanabiliyordu.Casey Stoner Honda’dan Ayrıldı! 1. İçerik FotoğrafıSanıyoruz ki bu Stoner’ı Ducati ile çalışmaya iten en büyük sebeplerden biri oldu. Avusturalyalı pilot her zaman İtalyan markasına karşı yakın bir duruş sergiledi ve Ducati Corse’nin başkanı Gigi Dalligna’nın Ducati’ye dönüşü bu itişi hızlandırdı.


Stoner, Dalligna’yı Dani Pedrosa ile Aprilia 12s ve 250s ile 250cc şampiyonası kovaladığı dönemlerden tanıyor.


Ducati’ye MotoGP şampiyonluğunu kazandırabilen tek pilot olması ve Stoner’dan sonra kimsenin Ducati ile yarış kazanamaması Bologna’lı firmanın Avustralyalı pilotla anlaşma yapması için iyi bir sebep.


Stoner’ın eski arkadaşı Chaz Davies Ducati’nin World Superbike takımında yarışıyor yani bu da Avustralyalı pilotun alışma zorluğu çekmeyeceğini gösteriyor.


MotoGP makinelerini kullanmayı hala sevdiğini söyleyen Stoner, yarış arenasına dönmek istemediğini tam olarak belirtti. Sanıyoruz ki Desmosedici’yi yılda birkaç kez bile olsa kullanabilmek onun Honda’dan ayrılmasına yetecek bir fikirdi.Casey Stoner Honda’dan Ayrıldı! 2. İçerik Fotoğrafı


Avustralyalı pilotun HRC’de kendini işlevsiz hissettiğini söylediği aldığımız duyumlar arsaındaydı. Marc Marquez, Stoner’in test sürücüsü olarak tanıtılmasından rahatsızdı ve onun kendi yerini alabileceğini düşünüyordu. Bu sebeple her fırsatta Stoner’ı sert bir şekilde eleştirmekten geri durmuyordu.


Marquez, Stoner’ın test ettiği herşeyi bilgilerin doğruluğundan emin olmak için tekrardan test etmek zorunda olduğunu söylemişti. HRC kaynakları da Stoner’ın Sepang’da yapılan son test sırasında tahmin edilen süreden bir saniyeden fazla bir süre kadar yavaş kaldığını söylüyorlardı. Bu ikisinin birleşimi neticesinde HRC, Avusturalyalı pilotu daha az kullanma kararı almış olabilir.


Dani Pedrosa ile HRC arasında yapılan anlaşmanın sebebi Stoner’ın kötü bir şekilde yaralanmış olmasıydı.Casey Stoner Honda’dan Ayrıldı! 3. İçerik Fotoğrafı


 

Desmosedici GP15’in yapımı Bologna’lı üretici için çok büyük bir olaydı fakat motosikletin özellikle şasisinde olmak üzere hala birden fazla eksik yanı mevcut.Anrea Iannone 2015 yılında büyük bir gelişme göstererek artık neredeyse her yarışta podyuma çıkabilecek sıralara yükselirken bu sırada Andrea Dovizioso ise teknik açıdan çok iyi geri dönüş verebilen bir pilot oldu. Bu kadar gelişme karşısında hala Ducati’nin yardıma ihtiyacı var. Tam bu sırada Stoner, gelişi ile Michele Pirro’nun yanında takım için mükemmel işler yaratacaklar.Casey Stoner Honda’dan Ayrıldı! 4. İçerik Fotoğrafı


Fakat Stoner her ne kadar biraz yavaşlamışta olsa eski yarış günlerinden kalan bağlarını tekrardan kurarsa tekrardan halka açık testleri yapabilir hatta acil bir durumda yarış pistlerine bile çıkabilir.

 

Bu olayın Philip Adası yarışına olan ilgiyi artıracağını düşünüyoruz.  Stoner’ın emekliliğinden sonra seyirci sayısında 20,000 gibi bir düşüklük vardı. Yarış sırasında seyirci sayısının 35,000 civarında olduğunu da hatırlatmak isteriz.


Seyircilerin Casey Stoner’ı görmek isteyeceklerinden emin olduğumuz yer ise Misano’da 1-3 Haziran arasında yapılan Dünya Ducati Haftası.

YORUMLAR