in

CB125F 2021 Yılında Daha Verimli

 Honda’nın komuter sınıfındaki demirbaşı, ülkemizde efsaneleşen CBF150’nin yerine gelen CB125F, 2021 için bir süredir beklenen güncellemeleriyle birlikte açıklandı. A1 Ehliyet İle Sürülebilen En İyi 5 Başlangıç motosikleti listemize adını yazdıran CB125F tamamen baştan tasarlanmış. Yeni modele gelen en büyük yenilikler ise 11 kiloluk hafifleme ve yakıt tüketimini daha da azaltan güncellenmiş bir motor olarak öne çıkıyor. 

Yeni CB125F Bir Depoyla 800 km Gidebilecek

CB125F’in 2021 modeli, bir önceki modelden alışık olduğumuz hava soğutmalı blok yerine, Honda’nın “enhanced Smart Power” adını verdiği Euro 5 normlarına uygun 124 cc’lik bir motorla gelecek. Bu güncellenen motorun bir öncekinden 7 kilo daha hafif olduğunu söyleyen Honda, yakıt tüketimini daha da azaltmak için motorun içinde düşük sürtünme sağlayan parçalar kullanmış.  Motorun verimliliğindeki bu artışla Honda, yeni CB125F’in bir depoyla 800 km yol kat edebileceğini iddia ediyor. Yakıt tüketimini ise 100 kilometrede 1.5 litre olarak açıklamış Honda. Bu motoru yine 5 vitesli bir şanzımanla birleştirmişler.  

 İtalya’da üretilen yeni çelik şasedeki 1.7 kiloluk hafifleme ve motordaki ağırlığın azalmasıyla CB125F 117 kiloluk bir ağırlığa ulaşmış. Bu hafifleme de yakıt tüketimini Honda’nın iddia ettiği seviyeye indirmekte büyük bir rol sahibi.

 
Honda CB125F

 Yakıt tüketimindeki bu iyileşmelere rağmen, bir önceki modelin hem 10.5 bhp’lik gücünde hem de 10.1 Nm’lik torkunda bir artış sağlanarak bu rakamlar 10.7 bhp ve 10.8 Nm’ye yükselmiş. Artan bu rakamların devir bandında daha altta ulaşıldığına da dikkat çekmek gerekiyor. 

 Tasarıma gelecek olacak olursak, CB125F bu güncellemeyle çok daha modern bir görünüme kavuşmuş. Eski CB650F’de gördüğümüz Japon robotlarını andıran tasarım dili, özellikle öndeki komple LED farla komuter sınıfındaki bu motora da gelmiş. Motorun kalan kısımlarındaki siyah detaylar ve ön taraftaki amerikan sinyallerle birlikte motorun özünden ödün vermeden şık bir tasarım yakalamış Honda. Bir önceki modelde en çok şikayet edilen özelliklerden biri olan gösterge de artık dijital bir üniteyle değiştirilmiş. Dijital ekrandaki anlık yakıt tüketimi ve ECO göstergesi, diğer alıştığımız göstergelerin yanında geliyor.  

Yeni Dijital Gösterge
Yeni Dijital Gösterge

Yeni Honda Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

2021 Honda CB125F Avrupa pazarında bu ay satışa sunuldu. Ülkemizde 50 cc’den sonra en çok talep gören ikinci segmentin 125 cc kategorisi olduğunu, düşük yakıt tüketimini ve bir çok kullanıcının severek tercih ettiği bir model olduğunu göz önünde bulundurursak, Honda’nın bu modeli ülkemize getirmesini beklemek yanlış olmayacaktır. 

Güncel Honda modelleri için Honda Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
M1000RR ve WSBK Yarış Motoru

M1000RR M İsmini Alan İlk Motosiklet Oldu

Aprilia Tuareg 660 İlk Kez Görüntülendi

REKLAM