CGM Kasklar Türkiye'de

Sektörel Yazar: Motoron

CGM Kasklar Türkiye'de

Bir İtalyan markası olan CGM, Napoli’nin 15 kilometre kadar kuzeyinde yer alan merkezinde 12 yıldır kask üretimi üzerine uzmanlaşmış bir firma. “İdeal konfor ile birleşen maksimum güvenlik” sloganını benimsemiş olan CGM’yi Türkiye’ye Volkan Işık Grup getiriyor.

Ürün gamında çoğunlukla açık kaskları barındıran CGM’nin açıkkapalı kaskları, yüz maskeleri ve çeşitli sürüş gözlükleri bulunuyor. Model isimlerini bölge ve şehirlerden alan kask modelleri hem stil olarak oldukça çekici, hem de üretim kalitesi oldukça yüksek görünüyor. CGM’nin önemli üretimlerinden bir tanesi de Türkiye’de oldukça eksikliği hissedilen bir ürün olan çocuk kaskları. Çok çeşitli desen ve renklere sahip çocuk kaskları da CGM sayesinde artık Türkiye’de bulunabilecek. Avrupa’daki güvenlik gereksinimlerinin tamamını karşılayacak biçimde yapılan üretim ile CGM’ler fiyat/performans oranı son derece yüksek, kaliteli üretimlerden oluşuyor.

CGM Kasklar Türkiye'de 1. İçerik Fotoğrafı

CGM’yi daha iyi tanıyabilmek için markanın Türkiye temsilcisi Volkan Işık Grup’tan Vedat Bostancı ile görüştük.

M.: Vedat Bey merhaba, CGM’yi getirmeye nasıl karar verdiniz?

Vedat Bostancı: Öncelikle Volkan Işık Grup olarak çalışanlar olarak neredeyse hepimizin motosiklet kullanıcısı olduğunu belirtmek isterim. CGM markasını getirmeden önce İtalya’da yaptığımız araştırmalarda markanın kendisinden oldukça etkilendik. Biz de motor ve skuter sürdüğümüz için gereksinimlerin farkında olarak “kaliteli” ürün getirmeyi amaçladık. CGM’nin özgün İtalyan tasarımı bizi etkilediği için getirmeye karar verdik.

CGM Kasklar Türkiye'de 2. İçerik Fotoğrafı

M.: CGM kaskları incelediğimizde özellikle açık kaskların kalitelerinin oldukça yüksek olduğunu gördük. Bunların genel özelliklerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Vedat Bostancı: Bizim dikkatimizi çeken en önemli özellik; her beden için farklı kalıp ile üretim yapılması oldu. Açık kasklarda genelde iki ya da üç farklı kalıp oluyor, içi süngerle şişirilen üretimler bir süre sonra süngerin deforme olmasıyla kafada sallanmaya başlıyor. CGM’nin üretim prensibindeki her beden için farklı kalıp anlayışı sayesinde açık kasklar kafaya tam oturuyor ve zaman geçse de sallanma yapmıyor.

CGM Kasklar Türkiye'de 3. İçerik Fotoğrafı

Ayrıca oldukça şık ve günümüzün modasına uygun renklere ve desenlere sahipler. Her beden için ayrı dediğimiz kalıpların tamamı CGM’nin kendisine ait. Dolayısıyla benzer üretimi bir diğer markada bulmak mümkün değil. Kask kalıbının CGM kabartması orjinalliğinin kanıtıdır. Avrupa’nın güvenlik sertifikası olan ECE22 sertifikasına sahip kaskların İtalya’da 1000 ayrı noktada satıldığını biliyoruz.

CGM Kasklar Türkiye'de 4. İçerik Fotoğrafı

M.: Model isimleri şehirlerden seçilmiş sanırız… Çocuk kaskları da Türkiye’de pek bulunmayan bir ürün, bunların satışı nasıl?

Vedat Bostancı: Evet, model isimleri çeşitli bölge, şehir ve tanıdık yerlerden seçilmiş. Satış adetlerini arttırabilirsek “Istanbul” seçeneği de olabilir belki, kullanıcılara sürpriz yapabiliriz. Çocuk kasklarını oldukça fazla adette getirmiştik. Fuar esnasında başka hiçbir firmada bulamadıkları söyleyen müşterilerimiz tarafından kısa sürede bitirildi ve o stok eridi. Tekrar sipariş verdik ve şu anda çocuk kaskını piyasa bulabileceksiniz. Çocuk kaskının da kalıpları gerçekten özeldir ve kalite ve dayanıklılık bakımından büyük kasklardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Boyut olarak küçük olsalar da aynı bilimsel ve teknolojik yöntemle üretilmişlerdir.

CGM Kasklar Türkiye'de 5. İçerik Fotoğrafı


CGM Kasklar Türkiye'de 6. İçerik Fotoğrafı

M.: Şimdiye kadar aldığınız tepkiler ve satış durumu nasıl? Bir de genel olarak açık kask konusunda uzmanlar sanırız.

Vedat Bostancı: CGM firma stratejisi olarak açık kasklara daha fazla ağırlık veriyor. Önü açılabilir ve kapalı kaskları da mevcut. Bunlardan da getirip tüketiciye sunuyoruz. Kapalı kaskların da fiyatları oldukça uygun ve bütün normları karşılıyorlar. Maske ile uyumlu kullanılan Florance kasklar benzer görünümdeki bazı rakipleri ile benzer çizgilere sahip olsa da fiyat bakımından oldukça uygun durumdalar. Gözlük (goggle) ile de son derece stil sahibi bir retro görünüm elde edilebilmektedir. Müşterilerimiz CGM ürünlerinden oldukça memnunlar. Türkiye çapında ürünlerimizi satan pek çok bayimiz oldu, kullanıcıların da memnun olduklarını biliyoruz. Kullanıcılar özellikle hafifliğini, iç malzeme kalitesini ve boya dayanıklılığını beğeniyorlar.

CGM Kasklar Türkiye'de 7. İçerik Fotoğrafı


CGM Kasklar Türkiye'de 8. İçerik Fotoğrafı


M.: Çok teşekkür ediyoruz, son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Vedat Bostancı: Biz kaskı getirmeden önce “kısa vizör Türkiye’de asla tercih edilmez” diyorlardı ancak CGM markası ile biz bunu değiştirdik gibi görünüyor. Kısa vizörlü kasklar şıklığı ile kendi segmentinde şu anda lider durumda. Yedek parça olarak bütün modellerimizin her türlü yedek parçasını, mekanizma ve camlarını da getirdik. Türkiye genelinde seçkin mağazalarda bulunabiliyor. Ayrıca yeni açtığımız Moto Punto’da da bütün modelleri görebileceksiniz. Son olarak özellikle skuter segmentinde herkesin bu kaskları en azından bir kere görmelerini ve denemelerini öneriyorum. Kolay taşınır olması sebebiyle yedek kask olarak da tercih edilebileceğini düşünüyorum. Çok teşekkür ederiz.


YORUMLAR