Chad Hodge’dan Kawasaki KZ750

Custom Yazar: Teoman Cem Katoğlu

Chad Hodge’dan Kawasaki KZ750

Chad Hodge adı size tanıdık gelecektir; Bundan birkaç sene önce heyecan verici bir tam korumalı retro yarış kaskı tasarlamıştı.

Brooklyn’de atölyeye sahip olan Louisville asıllı endüstriyel tasarımcı Chad’ın ilk özel yapımı ve tesadüfen ilk sahip olduğu motosikleti bu 1978 model Kawasaki KZ750B.

“Bu motosikleti tam 10 sene önce 18 yaşımdayken almıştım, fakat hiç doğru düzgün çalıştıramadım. Debriyaj balatası yanmış ve marş kolu eğilmişti. Ben de onu bir arkadaşıma sattım ki o da dokunmadan bir köşede öylece bırakmış. Geçen sene de yeniden hayat vermek için geri aldım.”

Chad Hodge’dan Kawasaki KZ750 1. İçerik Fotoğrafı

Chad’ın listesindeki ilk hareket motoru elden geçirmekti. Yeni bir marş kolu ve temizlenmiş bir şase ile başladı ve bütün rulmanları ve elektrik bağlantılarını baştan değiştirdi. Ayrıca bir elektronik ateşleme ve yeniden yapılmış jantlar yaparak onlara bir de Dunlop K70 lastikler ekledi. Ön çatalı ayarlanabilir yay ile değiştiren chad aynı zamanda bir çatal desteği ve arka tarafa YSS amortisörler taktı.

Motosiklet çalışır hale geldikten sonra eski bir yarış motosikletine benzetmek amacı ile kozmetik çalışmalarına başlandı. KZ750’nin kuyruk ünitesini New Church Moto’ya yeni arka ünite takılması için göndermeden önce kısalttı. Zarif kapak ışıkları ve aküyü saklıyor ve farlar yalnızca yanarken görünebiliyor. İfadesine göre bu kısım motosiklette en sevdiği kısım bu özel arka ünite.

Chad Hodge’dan Kawasaki KZ750 2. İçerik Fotoğrafı

Egzoz başlıkları daha sert bir görünüm için açılandırılmış. Chad’ın iddiasına göre oldukça etkili çalışan tailor yapımı ısı kalkanları ile de susturucunun etrafı sarılmış. Çıplak bir metal ve siyah temalı boyaları seçen Chad, boyamaya hazırlarken aklında farklı bir renk vardı fakat yakıt tankını sökünce istediği takık olduğu metali gördü ve istediği rengin aslında siyah olduğunu fark etmiş.

Chad, sonunda yaptığı işçilikten ve KZ750’nin yeni görünümünden oldukça memnun. “Üzerinde çalışması çok eğlenceli bir motosikletti, sürmesi ise daha bile keyifli!”

İşin iyi tarafı ise, Chad, gelecekte daha bile çok özel yapım motosiklet planlıyor, sizce de bu heyecanla beklenecek bir haber olmaz mı?

 

YORUMLAR