Colin Edwards 2014’ün Sonunda MotoGP’yi Bırakıyor

MotoGP Yazar: Moe

Colin Edwards 2014’ün Sonunda MotoGP’yi Bırakıyor

Şuanda MotoGP’deki en yaşlı sürücü olan 40 yaşındaki Amerikalı, 13 Nisan’da kendi evinde yapılacak olan Austin Grand Prix’si öncesi basın konferansında emekliliğini açıkladı.

“Evde kendi kendime çok prova yapmama rağmen nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum, ama 2014 yılı benim için motosiklet yarışlarındaki son senem olacak. Eşimle konuştum, sonuç olarak 1995’ten beri Avrupa’dayım üstüne üstlük yanımdaki genç keratalar yarışlarda canıma okumaya başladı ! Şaka bir yana, teşekkürü bir borç bildiğim bir çok insan var, özellikle Yamaha’dan. ” açıklamalarında bulunan Colin Edwards bu cümlelerin üzerine medya mensuplarından büyük bir alkış aldı ve bu kararı almasının sebeplerini biraz daha açması istendiğindeyse : “Bu sene testlere başladık ve ümit ettiğim gelişimi ne yazık ki gösteremedik, daha doğrusu motosikletin düzgün çalışabilmesi için sürüş stilimi değiştirmem gerekiyordu, ama  40 yaşındaki bir ihtiyarın sürüş tarzını değiştirmesi kısmı biraz sarpa sardı.  Kırılma anlarınızda içgüdülerinize yönelirsiniz, ve benim içgüdülerim motosikleti farklı sürmem gerektiğini söylüyordu. Bu konu ve eşim-çocuklarım kararımda etken oldu. Ailecek konuştuğumuzda kaçırdığım bazı şeyler olduğunu gördüm, artık eve daha fazla zaman harcamam gerektiğine karar verdim.”

World Superbike serilerinde iki kez dünya şampiyonluğu bulunan Colin Edwards 2003 yılında MotoGP’ye geçmiş , Aprilia takımından sonra Honda Gresini’ye geçerek 3 pol pozisyonu ve 20 podyumluk bir başarıya imza atmıştı. Yamaha Fabrika takımı ve Yamaha Tech 3 takımlarıyla da tecrübesi olan Edwards, 2012’de Forward Racing takımına geçtiğinde bir takım zorluklarla karşı karşıya kaldı.

 

Colin Edwards 2014’ün Sonunda MotoGP’yi Bırakıyor 1. İçerik Fotoğrafı

 

Edwards’la beraber 2001’de Suzuka 8 Saat yarışını kazanan, ve ardından 2005-2007 yılları arasında da Yamaha Fabrika takımında “Texas Kasırgası” ile takım arkadaşı olan Valentino Rossi , Colin Edwards’ın bu kararı ardından ilk konuşan isim oldu.

Rossi:“Tüm içtenliğimle, bu haber karşısında çok üzüldüm. Çünkü Colin padoktaki, hatta tüm sürücüler arasındaki en iyi arkadaşlarımdan biri. 2000 ve 2001’deSuzuka 8 Saat yarışlarında aynı motosikleti paylaştık ve bence bu beraber yaşadığımız en keyifli hatıraydı, çok eğlenmiştik ve kazanmıştık. Ve kariyerimin en iyi anlarında uzun süredir beraberdik, özellikle Yamaha’yla olan muhteşem sezonlarda. Pit’te hepberaber kalmaya çalıştık ve birlikte çalıştık, ama en önemlisi bunu yaparken Colin’le çok eğlendik. Herzaman Tavulia’daki evime gelir ve motokros antrenmanı yapardık. Üzgünüm, çünkü Colin muhteşem bir insan ve müthiş bir sürücü. Onu kesinlikle özleyeceğiz, yinede bu sezon uzun bir sezon olacak. Umarım Colin başka bir görev ve ünvanla gelecekte MotoGP’de kalma şansı yakalayabilir.”

1995 yılından beri WSBK ve MotoGP yarışlarına azmi ve renkli kişiliği ile tat katan Colin Edwards’a MotorON ekibi olarak hayal ettiği gibi bir emeklilik hayatı diliyoruz.

 

Teşekkürler Texas Tornado !!

 

Colin Edwards ve Valentino Rossi,Suzuka 8 Saat yarışı-2000 :

Colin Edwards 2014’ün Sonunda MotoGP’yi Bırakıyor 2. İçerik Fotoğrafı

 

Colin Edwards ve Valentino Rossi,Suzuka 8 Saat yarışı, Birincilik -2001 :

Colin Edwards 2014’ün Sonunda MotoGP’yi Bırakıyor 3. İçerik Fotoğrafı

 

YORUMLAR