Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı!

Custom Yazar: Ahmet TEZCAN

Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı!

Scrambler modeli ile ilgiyi üzerine çekmeye devam eden Ducati, İtalya/Verona'da yapılan ve 23 Ocak'ta başlayıp 25 Ocak 2015'te sona eren etkinlikte Scrambler'ın İtalyan custom üreticileri tarafından tasarlanmış üç farklı modelini gözler önüne serdi.

Ducati Scrambler, motosiklet dünyası için gerçekten heyecan verici bir parça. Yükselen popüleritesiyle Ducati, Verona/İtalya'da yapılan Motor Bike Expo'ya Scrambler ile farklı bir hava katmayı amaçlıyordu. Bunu aklından çıkarmayan İtalyan motosiklet üreticisi, satış sonrası firmalar yani custom motosiklet üreticilerinden İtalya'da bulunan en iyi üç firmanın yardımını almaya karar verdi. Bu firmalar: Deus Ex Machina, Officine Mermaid ve Mr. Martini.

 

Üç firmanın her biri, Scrambler'ın birer farklı özelliğini baz alarak farklı bir model üretecekti. Bunun sonucu olarak Ducati talimatlarında açık bir şekilde üreticilere motosikletlere istediğinizi yapın deyince doğal olarak üreticiler de bu durumdan hoşnut oldular.


Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı! 1. İçerik Fotoğrafı
Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı! 2. İçerik Fotoğrafı 

Deus Ex Machina, üretime Scrambler'ın alüminyum grenajını baz alarak başladı ve motosiklete tek parça bir kuyruk, numaralık ve yarış motosikletlerinden ilham alınarak tasarlanan bir far ekledi. Ayrıca motosiklette asimetrik bir çamurluk ve yeri değiştirilmiş birkaç ekipman bulunuyor bunlar da grenajın içinde bir filtre, disk fren ve özel bir egzoz. Yap-bozu tamamlayan son parçası ise motosiklete "Hondo Grattan" isminin verilmesiydi.


Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı! 3. İçerik Fotoğrafı
Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı! 4. İçerik Fotoğrafı 

Mr.Martini ise, Scrambler'a Amerikanvâri bir tasarım katmayı tercih ederek motosikleti çekici bir cafê racer'a dönüştürmüş. Tasarımın evrimsel değişimine rağmen motosiklette Scrambler'dan birkaç detay da bulunuyor bu detaylar da yüksek egzoz ve tırtıklı lastikler oluyor. Bu değişiklikler de burun kısmında, kuyruk parçasında, egzozda, ayaklıkta ve elciklerde yapılan değişiklikleri tamamlıyor. Mr. Martini ayrıca motosikleti oldukça uygun bir isimle S.C.R (Scrambler Cafe Racer) olarak adlandırmış.


Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı! 5. İçerik Fotoğrafı
Custom Ducati Scrambler'lar Görücüye Çıktı! 6. İçerik Fotoğrafı


 


 

Office Mermaid'e gelecek olursak, firma ününün hakkını vererek motosiklete Ducati'nin karakteristiğini taşıyan ama Spartalı görünümüne sahip, kaba ve sert bir görünüm katmış. Tasarımlar arasında en gösterişlisi diyemeyeceğiz fakat Scrambler'a aşınmış ve yıpranmış bir görünüm katılması gayet ilgi çekici olmuş. Elle boyanmış yakıt tankı, tartaklanmış çamurluklar ve küçültülmüş bir egzoz tasarımına sahip bu model, Office Mermaid tarafından Scratch olarak adlandırılmış.

YORUMLAR