Cyril Despres Direksiyon Başına Geçiyor.

Enduro Yazar: Batuhan Emrem

Cyril Despres Direksiyon Başına Geçiyor.

Kariyerinde 5 kez Dakar galibiyeti bulunan Cyril Despres, 2015 yılında Peugeot için “de” yarışacak.

Başarılı Dakar motosikletçilerinin kariyerlerinin ileriki aşamalarında iki tekerden inip dört teker üzerine geçmeleri bir ritüel haline geldi. Stéphane Peterhansel ve Nani Roma gibi isimler de Dakar'da kendilerini motosiklet ile tanıtıp daha sonra otomobil kategorisinde yarışmaya başlamışlardı. Şimdi ise onların yolundan ilerleyen isim Fransız pilot Cyril Despres oldu.

 

Yamaha ile bu yıl yarışmaya başlayan Despres son Dakar'ında en büyük rakibi Marc Coma'nın zafere ulaşmasına engel olmadıysa da yeni takımıyla uyum içinde olduğunu ve seneye daha güçlü şekilde çöllere döneceğinin sinyalini vermişti. Yamaha'yla olan 2014 ve 2015 sezonları için geçerli olan sözleşmesine rağmen Despres, 2015 yılında Dakar'da efsaneleşmiş bir marka olan ve 25 yıl sonra tekrardan maceraya katılmak isteyen Peugeot Sport ile yarışacak.

 

“Peugeot Sport ,bana yeni rally-raid projelerinde yer ayırmak istediklerini söyledi. Böyle bir şans kariyer boyunca yalnızca bir kez gelir. Yine de Yamaha'yla olan bir sözleşmem var bu sebeple bütün bilgi ve tecrübemi Yamaha'nın genç rally-raid sürücüleriyle paylaşmaya devam edeceğim. Aynı zamanda Peugeot bana motosiklet üzerinde kalma fırsatı da tanıdı, Yamaha enduro motosikletiyle yılda iki veya üç yarışa katılabileceğim.”

 

Despres konu ile ilgili bu sözleri söylerken Yamaha Motors Europe müdürü Eric de Seynes: “Peugeot gibi büyük bir otomobil üreticisinin Cyril Despres ile ilgilenmesine saygı duymak gerekiyor. Elbette Cyril ile ortak hırsla elde etmek istediğimiz bir amacımız var. Ona sunulan bu fırsat ile gelecek ile olan planlarımızı duruma uydurmamız gerekecek. Ama oldukça mücadeleci bir motosiklet, profesyonel asistans ekibi ve en az motosikletlerimiz kadar zafer odaklı iyi yarışçılar ile çok güçlü bir ralli takımımız var. Cyril motosiklet dünyasında Yamaha'nın elçisi olarak kalmaya devam edecek ve biz yola devam ettiğimiz sürece desteği de bizimle olmaya devam edecek.”

 

Cyril Despres Direksiyon Başına Geçiyor. 1. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR