D-Shield Motosiklet Park Koruması

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

D-Shield Motosiklet Park Koruması

Motosikletlerini sokaklara park etmek zorunda olanların işine yarayabilecek bir cihazı inceliyoruz. Henüz proje halinde olan D-Shield isimli bu cihazın detaylarını öğrenmek için okumaya devam edin...

Şehirde yaşayıp da motosikletlerini sokağa park edenler, bir yabancının park halindeki motosikletlerine çarpmasının ne kadar pahalıya patladığını bilirler. Henüz proje halinde olan bir cihaz da bu durumu önlemek için geliştirildi. Cihazın çalışma prensibi, motosikletin ya da scooterın etrafında görünmez bir kalkan oluşturmasına dayanıyor. Tamamen kablosuz olan ve kurulum gerektirmeyen "D-Shield" isimli bu cihazı şimdi yakından inceleyelim.


Cihazın geliştiricilerine göre "D-Shield" dünyanın ilk "tak ve çalıştır" motosiklet park koruması. "D-Shield", motosikletin etrafını görünmez bir baloncuk ile sarıyor ve bir insan ya da araç motosiklete yaklaştığında gürültülü bir alarmı devreye sokuyor.


D-Shield Motosiklet Park Koruması 1. İçerik Fotoğrafı


Cihazın kurulumu çok kolay ve sadece birkaç saniye alıyor; çift taraflı bir bantın üzerine ya da mıknatıslar aracılığıyla motosiklete yerleştiriliyor ki bu işlemin motosikletin boyasını etkilemediği söyleniyor. Sonrasında cihazın kumandasındaki kilitleme butonuna basılıyor ve hazır hale geliyor. Cihaz motosikletin herhangi bir yerine yerleştirilebiliyor fakat mümkünse orta kısımlara yerleştirilmesi öneriliyor.


D-Shield Motosiklet Park Koruması 2. İçerik Fotoğrafı


Sistem, motosikletin 360 derece çevresindeki hareketleri tespit etmek için askeri alanda ve uçaklarda da kullanılan "Doppler" etki teknolojisini kullanıyor. "D-Shield"in bir güvenlik sistemi olmadığını unutmamak gerekir. Sistemde bulunan dahili alarmı etkisiz hale getirmek mümkün değil, bunun sebebi de kimsenin durmadan gürültülü ses çıkaran bir motosikleti çalmak istemeyecek olması.


D-Shield Motosiklet Park Koruması 3. İçerik Fotoğrafı


Cihazın geliştiricileri "D-Shield"in son tasarımı üzerinde çalışıyor ve Kickstarter üzerinden yatırım bekliyorlar. 79$ bağışta bulunan herkes, dünyanın neresinde olursanız olun bir "D-Shield"a sahip olacak.

YORUMLAR