Dainese D-Air Misano 1000 Kendinden Hava Yastıklı Deri Mont!

Giyim Yazar: Özlem Köseoğlu

Dainese D-Air Misano 1000 Kendinden Hava Yastıklı Deri Mont!

Motosiklet sürücüleri için geliştirilmiş airbag (hava yastıklı) montlar, genellikle koruma özelliklerini etkinleştirmek için motosiklete bel bağlamak zorundaydı. Dainese ise, gerekli tüm teknik donanımları D-Air Misano 1000 montunun içinde birleştirerek bu duruma bir çare bulmuş.

Motosiklet üzerindeki güvenliğimiz için yadsınamaz derecede önemli bir değişiklik, bu konuda oludukça çok sürücünün hemfikir olacağı düşünülüyor.

 

Airbagli koruması ile MotoGP Dünya Şampiyona’sında İtalyan deneyimini gözler önüne serdiğinden dolayı San Marino GP’de ilk kez sahneye çıkan Dainese D-Air Misano 1000’in açıklandığı yer kesinlikle çok doğru seçilmiş.Dainese D-Air Misano 1000 Kendinden Hava Yastıklı Deri Mont! 1. İçerik Fotoğrafı 


Açıkçası en üst seviyede yarışlarda, bu hava yastığı teknolojisi, oyunu değiştiren bir teknoloji oldu. Kişiye özel kaza algılama sensörü yazılımı (cadde kullanımı için değiştirilmiş) ve yarış pistinde Dainese’in koruma tarihçesine güven, son zamanlarda caddelerdeki motosiklet sürücülerinin de temel olarak airbag sistemini kullanabilmesini sağlayacak.Dainese D-Air Misano 1000 Kendinden Hava Yastıklı Deri Mont! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Montun şişmesini başlatmak için, motosiklete bağlı paraşüt ipi gibi bir ip ve motosiklette ekstra bir sensör olmadığından, aslında İtalyan marka Dainese için, kendi kendine yeten çok büyük bir iş çıkarmış olduğu düşünülüyor. Bu yapıda, sensör, diğer elektronikler ve GPS montun arkasındaki korumanın içine konumlandırılmış durumda. Yani, Dainese’in hava yastıklı montu devreye girmek için motosiklete bel bağlamıyor. Aynı Valentino Rossi’nin kullandığı D-Air Racing teknolojisinde olduğu gibi. Ayrıca bu arka korumada bulunan 6 sensör, elektronikler ve GPS, sürücünün vücudundaki dinamiklerin değişip değişmediğini saniyede 800 kez kontrol ediyor. Bu elektronikler, herhangi bir darbe, çarpma, devrilme ya da düşme esnasında, airbag’i çalışması konusunda görevlendiriyor. Bu da herhangi bir motosikletteki herhangi bir sürücünün montu giyebileceği ve 5 cm lik şişen hava yastığı ile korunabileceği anlamına geliyor.


Dainese D-Air Misano 1000 Kendinden Hava Yastıklı Deri Mont! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Ayrıca, Alpinestars Tech-Air Sistem ile kıyaslanınca, Daines’in, Grand Prix’teki geçmiş performans kayıtları şaşırtıcı. Çünkü daha az köprücük kemiği kırığı, kaskı çıkarma esnasında daha az boyun incinmesi, daha az omuz sakatlanması ve çene hasarı kaydedilmiş.

 

Tahmin ettiğiniz gibi, açma ve kapama düğmesi de bulunuyor ve durumunu gösteren bir LED pozisyonu da bulunuyor.

 

Mont, Dainese tarafından son derece dayanıklı ve kullanışlı olarak tasarlanmış. 1,500 EUR’luk fiyatı ile bazı almak isteyen sürücüleri kendinden soğutsa da kırık bir köprücük kemiği tedavisinden daha uygun bir maliyeti olacağı kesin. Dainese D-Air Misano 1000, şimdilerde sadece Avrupa’da bulunabiliyor, 2016 yaz ortalarında Amerika’da çıkması bekleniyor. Bakalım bu özgür Dainese D-Air Misano 1000 montu Türkiye’de ne zaman görebileceğiz?

Dainese D-Air Misano 1000 Mont tanıtım videosu:


YORUMLAR