Dakar 5. Gün: Marc Coma liderliği aldı.

Enduro Yazar: Batuhan Emrem

Dakar 5. Gün: Marc Coma liderliği aldı.

Chilecito-Tucuman arasında yapılan 5. etap sonunda yarış liderliğini eline Marc Coma alırken ilk üç sıray KTM'lerin oldu.

Zorlu ve uzun süren maraton etaplarının ardından koşulan 5. Dakar etabında gülen taraf İspanyol Marc Coma ve Avusturyalı firma oldu. İlk üç sırayı ele geçirmeyi başaran KTM böylece Joan Barreda'nın elinde tuttuğu Honda bayrağını zirveden indirmiş oldu. Aşırı sıcak havadan dolayı kısaltılmak zorunda kalınılan yarışta hemen arkasındaki bir başka KTM sürücüsü olan Jordi Viladoms'un 12 dakika 54 saniye önünde yer alan Coma: “ Zorlu bir gündü. Yolun %90'ını ben açtım. Motosikletle ilgili her şey düzgün çalışıyordu ancak yumuşak kum sebebiyle çok teknik bir etaptı ve zemin beklenmedik anda değiştiğinde işler çok zorlaşıyordu. Son bölümde finish çizgisini bulmak oldukça güçtü. Geçen hafta yağan yağmur sebebiyle değişen yüzeyde navigasyon daha da zorlu hale geldi. Etap sonuna gelebilmek için 10 km boyunca nehir yatağında kayıp şekilde sürmek zorunda kaldım, genel olarak herkes için zordu. Yarış lideri olmak şu an için önemli değil, her an zaman kaybedebilirsin. Özellikle pisti açıyor olmak da Rus ruleti oynamaya benziyor.” dedi.

 

 

 

Bugün Dakar'da işler Coma ve KTM için güzel gitmiş olsa da üzücü olaylar da yaşandı. Geçen yılın birincisi Cyril Despres yeni Yamaha'sıyla teknik bir problem yaşayarak zaman kaybederken ne yazık ki Farres Guell (Gas Gas) ve P. Gonçalves (Honda) çölün ortasında motosikletlerinin yanışını izlediler.

 

Her şeye rağmen günün en üzücü olayı ise Belçikalı sürücü Eric Palente'nin ölümü oldu.Yerel saatle sabah 08:30'da 122 numaralı motosiklet yarışçının yanına giden kurtarma aracı etabın 143. kilometresinde Eric'in bedeniyle karşılaştı. Amatör klasmanında galibiyeti kovalayan 50 yaşındaki Eric Palente bu yıl 11. Dakar'ına katılıyordu. Yaşanan bu olayla Dakar'ın ciddiyeti ve bir eğlenceli bir oyun olmadığı bir kez daha hatırlanırken dünyanın en tehlikeli etkinlikleri arasında gösterilen yarışta böylece yaşanan ölüm sayısı 1979'dan beri 27 oldu.

Dakar 5. Gün: Marc Coma liderliği aldı. 1. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR