Dakar'a Geri Sayım Başladı

Enduro Yazar: Batuhan Emrem

Dakar'a Geri Sayım Başladı

Dünya'nın en zorlu rallilerinden olan Dakar 5 Ocak Pazar günü start alıyor.

Dakar. İnsan ve makinenin doğayla başbaşa, günlerce süren olağanüstü mücadelesi... Yeryüzünün en prestijli ve en zorlu rallilerinden olan Dakar, 2009 yılından beri Afrika'da yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle Güney Amerika'ya kaydırılsa da bu efsanevi yarışın ismi ve motorsporları tutkunları için değeri aynı kaldı. Arjantin, Şili ve Bolivya topraklarını, en zorlu arazileri aşarak fethedecek olan motosiklet ve ATV pilotları toplamda 5400 mil (8690 km) yol katedecekler.

 

Bu yıl Dakar'da pek çok değişiklik bizleri bekliyor. Geçen yılın birincisi fransız pilot Cyril Despres uzun süredir beraber olduğu KTM'den ayrılıp Yamaha'nın mavi renklerine büründü. Bu yıl merak edilen bir başka konuysa Honda'nın fabrika takımı olarak Dakar'da göstereceği performans. Yarışın rotasında da bir takım düzenlemelere gidildi. 2014 yılı için 5 adet ve birbirinden ayrı özel etap yaratıldı. Motosiklet ve ATV'lerin kamyon ve otomobillerden farklı rotaları takip edeceği bu özel etaplar toplamda 1200 mil (1931 km) mesafeden oluşuyır ki bu da zaman etaplarının %40'ına denk geliyor. Bu durumda motosikletler için daha teknik etaplar oluşurken farklı rotaların takip edilecek olması otomobil sürücülerini de önlerinde önceden açılmış iki teker izlerini takip etme avantajından alıkoyuyor. Aynı zamanda motosiklet ve ATV sürücüleri için oluşturulan 2 günlük maraton etabında yarışçılar kamp alanlarında ekiplerinden hiçbir teknik destek alamayacaklar. Yarışçılar burada tek yardımı yalnızca dayanışma ruhunun hüküm sürdüğü Dakar'da yarışan diğer yarışçılardan alabilecekler. Toplamda 2.702 km'den oluşan iki maraton etabı San Rafael-Chilecito (1.228 km) ve Salta-Calama (1.474) arasında gerçekleştirilecek.

 

Rally-Raid ruhunun, rekabetin ve yarış ruhunun en centilmen şekilde yaşandığı Dakar Ralli'sinde geri sayım başlarken yarışın start alacağı Rosalio'da şimdiden heyecan başladı. Yarış resmi olarak pazar günü start alacak olmasına rağmen cumartesi günü araç ve takımlarım tanıtımlarıyla gerçekleştirilecek açılışla bu yıl da Dakar heyecanına ortak olacağız.

 

Dakar'a Geri Sayım Başladı 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

YORUMLAR