Dakar Şampiyonu Marc Coma, Yarışlardan Emekli Oluyor…

Enduro Yazar: Özlem Köseoğlu

Dakar Şampiyonu Marc Coma, Yarışlardan Emekli Oluyor…

2006, 2009, 2011, 2014 ve 2015 Dakar şampiyonu İspanyol asıllı Marc Coma, pistleri terk etmiş gibi görünse de yeni sürpriziyle tekrar bizlerle.

Marc Coma, 2016 Dakar Ralli’sine geri dönüş yapacağının sinyallerini verdiğinde, herkes bunun bir motosikletle ve hatta KTM ile olacağını düşünmüştü. Fakat ünlü İspanyol arazi ralli yarışçısının şimdilerde başka planları var, yaptığı spordan emekli olmak ve Dakar Ralli’sinde Spor Direktörü olmak gibi.

Bu haber, bir anda çifte şok yaratmıştı, çünkü birincisi Coma’yı Dakar Rallisinde altıncı zaferi için rekabet ederken görmeyi ve ikinci olarakta motosikletle yarışmayı bıraktığında pistten ayrılmayarak dört tekerlekli sınıfta yarışmaya devam edeceğini umuyorduk.

 

Dakar Rally web sitesine konuşan Coma, böylesine önemli bir konum ve sorumluluğun, Dakar’ın kendisine kazandırdığı bütün tecrübesini Ralli’ye geri sunmak için iyi bir fırsat olduğundan bahsetti. Hala az da olsa bir yarışmacı gibi hissettiğini söylerken çalışmaya başladığından beri, yarışlara bu kez farklı bir açıdan bakabileceğini ve artık kendisi için doğru zamanın geldiğini hissettiğini açıklamış durumda. Coma, Dakar’ın dünyadaki en büyük ralli olarak kalmasını sağlamak amacıyla bütün enerjisini ortaya koyacağını ve felsefesinin her zamanki gibi macera duygusuna öncelik vermek olduğunu da sözlerine ekledi.


Dakar Şampiyonu Marc Coma, Yarışlardan Emekli Oluyor… 1. İçerik Fotoğrafı


Coma, profesyonel kariyerine enduro yarışçısı olarak başlamıştı, ilk başarısını 1995 yılında henüz 19 yaşındayken İspanya Junior Şampiyonası’nda kazandı. Daha sonra İspanya Enduro Takımı’na katılarak takımın dünya kupasını kazanmasında önemli katkısı oldu. Coma, 2002 senesinde Suzuki-CSV ile ilk defa Dakar yarışlarına katılmaya başladı. Ardından performansı ile dikkatleri üzerine çekerek 2003 yılında Repsol’ün desteklediği KTM takımına katıldı. 2004’teki rallide, geçirdiği yaralanmadan dolayı çekilmek zorunda kaldı. Bir sonraki sene ise ilk etapta kazanmasına rağmen KTM takım arkadaşı Cyril Despres’in arkasında, yarışı ikinci olarak tamamladı ve nihayet 2006 senesinde büyük Dakar zaferini kazanarak şampiyonluğa doğru giden yola girmiş oldu. 2007 Dakar’da ise elektronik aksamlı bir arıza ve geçirdiği ufak bir kaza sebebiyle çekilmek zorunda kaldı. İptal olan 2008 Dakar yarışları sonrası, sırasıyla 2009, 2011, 2014 ve 2015 senelerinin şampiyonluğunu kimselere kaptırmadı.


Dakar Şampiyonu Marc Coma, Yarışlardan Emekli Oluyor… 2. İçerik Fotoğrafı


12 Dakar rallisi, 5 birincilik ve 6 Dünya Şampiyonluğundan sonra, Coma Facebook sayfasında artık emekli olma zamanının geldiğini açıklamıştı. Bunca sene kendisini destekleyen herkese, sponsorlarına ve özellikle KTM’e bulunduğu yeri her zaman evi gibi hissettirdiğinden dolayı teşekkürlerini sunmuştu. Dakar’ın yeni Spor Direktörü olarak rallinin kendisine kazandırdığı enerjisini arttırarak fazlasıyla geri vereceğini sözlerine eklemişti.

 

Dakar’ın Direktörü olan Etienne Lavigne’ye yardımcı olmak, 2016 yarışlarını organize ederek planlamak, Coma’nın yeni görevlerinden bazıları.

Bu durumda Dakar Rallisi’nde, ilgi odağı olacak yeni nesil yarışçıların boy göstereceği aşikar. KTM takımının ise bir anda saf dışı bırakılması tabii ki söz konusu değil ama bu durum aynı zamanda Güney Amerika yarışlarındaki KTM’in hâkimiyetinin de muhtemel sonu anlamına gelecebileceği konuşuluyor. Bakalım seneye Dakar’da bizi neler bekliyor olacak… 

YORUMLAR