Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu!

Pist Yazar: Alişan Fidan

Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu!

İngiliz Pilot Danny Kent klasmanında imkansız gibi gözüken sonuçlar aldı fakat şampiyonluk için sezonun sonuna kadar sert bir şekilde savaşmak zorunda kaldı. İşte Danny Kent'in bu sezonki şampiyonluk hikayesi...

2010 yılı İngiliz GP’sinde Dünya Şampiyonası’na ilk adımını attığından beri Danny Kent Dünya Şampiyonu olmak hayali için yanıp tutuşarak çalıştı. 2015 yılında Kent düzenli çalışarak hafif klasmanda Ajo ekibine katıldı fakat yeni kurulan Leopard Racing takımıyla anlaşma imzalayarak bir kumar oynadı. Fakat sınıfındaki en deneyimli pilot olması ve güçlü gözükmesinden dolayı tüm gözler  Kent’in üstüne çevrilmişti.Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu! 1. İçerik Fotoğrafı


Katar GP’si tam anlamıyla klasik bir Moto3 yarışıydı. Birbirleri ile dişe diş yarışan, her virajda pozisyon değiştiren bir grup pilot sürüsü. İlk dokuz kişinin arasındaki toplam süre 1 saniye ya var ya yok olan bir yarıştan bahsediyoruz. Kent Katar yarışını üçüncü sırada ve birinciden sadece 0.142 saniye arkada bitirdi. Bu rakamlar size yarışların ne kadar sıkı geçtiğini anlatmaya yetmiştir diye düşünüyorum. Kent niyetini çok belli etti ve Austin ise ne kadar hızlı olabileceğini gösterdi.


MotoGp Dünya Şampiyonası’nın 2. Roundunda tüm Dünya Moto3 klasmanında Kent’in daha önce kimsenin kuru zeminde yapamadığı gibi yarışarak yarışı domine ettiğini gördü. Austin’in tam 8.5 saniye önünde bitirerek yarışı ezici üstünlükle kazandı. Sıkı ve acımasız çekişmeler İngiliz pilotun kusursuz sürüşüyle tarihe karıştı. Arjantin GP’si  Austin’in yenilgisinin sadece şans olmadığını kanıtladı. Kent 10.3 saniye önde yarışı bitirdi ve sıralamdaki birinciliğini sürdürdü.


Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu! 2. İçerik Fotoğrafı


Jerez yarışı yine çok ilginç olmuştu. Kent, Red Bull KTM takımının ikilisi Miguel Oliveira ve Brad Binder’ı son viraj dramasına gerek kalmadan yendi. Moto3’ün çaylak çocuğu Fabio Quartararo frenajını biraz fazla geçe bırakınca Kent’I sıyırarak geçti ve virajı açıktan almaya çalışırken nerdeyse bir “highside” yaşayacaktı.


Facia Kent’I Le Mans’ta vurdu. Sıralama turlarının daha ikincisi olmuştu ki yağmur başladı. Islanan pist yüzünden sıkı bir süre atamayan İngiliz pilot yarışa 31. Sırada başladı. Yarış sırasındaki sürüşü ise gerçek bir şampiyon gibiydi. 31. Sıradan dördüncülüğe kadar yükseldi fakat yarışı bu sırada bitirince 2015 yılında ilk kez podyum dışı kaldı.


Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu! 3. İçerik Fotoğrafı


Mugello’da yapılan 6. Round ise tam bir yakın Moto3 yarışıydı. Oliveira, Kent’I sadece 0.071 saniye ile geçti. Sezonun bu kısmında Portekizli KTM pilotu Kent’in en büyük rakibi olarak kendini gösterdi fakat Kent’in liderliği su götürmez bir gerçekti.


Moto3’ün kalanı ise Kent’in sezon başındaki formunu yakaladılar ve çekişmeler Assen pistinde yeniden başladı. Oliveira birinci oldu ve Kent yarışı üçüncü sırada bitirdi. Bu da şampiyonluk farkı ufak ufak kapanıyor demekti. Bunu Almanya’da sıkı geçen bir hafta izledi. Birkaç kaza Kent’in iyi süre atmasını engelledi fakat Leopard Racing pilotu yine de pole pozisyonunu elinde tutarak başladığı yarışı Oliveira’nın yaptığı kazanında yardımıyla birinci bitirdi.


Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu! 4. İçerik Fotoğrafı


Kent için zor geçecek iki round daha vardı. Indianapolis pistinde neredeyse her Moto3 pilotu lastik değiştirmek için pit stop yaptı fakat Kent’in takımı çok zorlandı ve yarışı 21. Sırada bitirdi. Bu sırada Enea Bastianini altıncı olarak Kent’in birinciliğine yaklaşmaya başladı. Kırmızı bayrak gösterilen Çek Cumhuriyeti GP’si ise Kent’in liderliğinden yedi. Yeni lastikler olmadan İngiliz pilot ancak yedinci olabildi ve Bastianini ise ikinciliğe yükselerek kendini şampiyonluk yarışına tam olarak soktu.


Bu iki zor yarıştan sonra Kent kendini birinciliğe odakladı ve İngiltere GP’sinde yağmurun altında rakiplerine 8.5 saniyelik fark açarak yarışı domine etti. Misano’da yapılan diğer yarışta ne yazık ki Kent pistin hız limitlerini aştığından dolayı penaltı aldı ve yarışı altıncı olarak bitirdi. Bu yarışta Bastianini ilk yarışını kazandı.Danny Kent 2015 Yılı Moto3 Klasmanı Dünya Şampiyonu! 5. İçerik Fotoğrafı


Aragon yarışı hem Kent hem de Bastianini için bir felaketti. İkisi de son turda kaza yaparak puan alamadılar. Kent Motegi yarışına şampiyon olabilme yüzdesi yüksek bir şekilde çıktı. Miguel Oliveira, romano Fenati ve Enea Bastianini’nin de matematiksel olarak şampiyon olabilme şansı vardı fakat ıslak pistte yapılacka yarış Kent’i güvenli sürmeye zorlayıp Avustralya GP’sini beklemeye itti.  Kent ve Bastianini düşerek yarış dışı kaldılar. Bu durumda Oliveira Sepang yarışına kadar Kent’in liderliğine tek rakip olarak öne çıktı. Kent Malezya’daki yarışta yedinci oldu ve Oliveira yine yarışı kazandı. Kent Valencia’ya kadar beklemeliydi. İngiliz yarışçının son roundda şampiyon olabilmek için sadece iki puana ihtiyacı vardı. Son roundda aldığı dokuzunculukla Kent 2015 yılının Moto3 Dünya Şampiyonu oldu.

YORUMLAR