Dedenin Hazinesi

Çeşitli Yazar: Pervin Ozulu

Dedenin Hazinesi

Yalova’da bir çiftliğin en gizli ve karanlık deposunda dedenin hazinesini tesadüfen bulunca...

Bir gün arkadaşım Fulya ile Yalova’da dedesine ait köy deki çiftliğine gittik. Temiz havaya kavuşmak ve eski insanları görmek huzur verdi. Tavuklar, salkım salkım üzümler ve etraftaki yeşillikler keyif verdi. 87 yaşındaki Naci Dedeyle sohbet ettikten sonra koca bahçeyi gezmeye başladım. Fulya’yı yanımda sürükleyip keşfe çıktım.

Büyük bir deponun önüne geldik, kapısı hep kilitlidir dedi Fulya, hiç deneme dedi. Ne var ki içerde diye sordum. O da bilmiyordu. Kapıyı açmaya denedim, meğer dede kilitlemeyi unutmuştu, Fulya hemen etrafa baktı ve o an içeriye girdik. İçerisi çok karanlıktı, hiç ışık yoktu, hiçbir şey göremedik. Flaş ile fotoğraf çekeyim dedim, bakalım ne göreceğiz. Eski zamanlardan kalan bir motor çıkmaz mı karşımıza. O efsane bir JAWA motoruydu, meğer dede o kapının ardında ne hazineler saklarmış. Naci dede bize sesleniyordu ve aceleyle depodan çıktık, fakat fena yakalanmıştık.

Hemen konuyu dağıtmak için motordan bahsettim ve hayran kaldığımı söyledim. Kapıyı sımsıkı kilitledi ve hiç bir şey demeden gitti. O motor ile ne güzel uğraşılırdı. Temizleyip pırıl pırıl hale getirmek isterdim. O bir JAWA efsanesi. İlk üretimi Prag'da 1929 yılında başlamış. O gün gizlice motosiklet tarihini görmek eğlenceliydi. Bugünün ve yarının değerini daha iyi anlayabilmek için geçmiş önemlidir ve kıymet verilmelidir.

Saygılarımla Dedeciğim...

Dedenin Hazinesi 1. İçerik Fotoğrafı


Dedenin Hazinesi 2. İçerik Fotoğrafı


Dedenin Hazinesi 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR