Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS

Motoron'dan Yazar: Sanço Panço

Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS

Her ne kadar hepimizin kullandığı bir giysi değilse de, deri tulum piste çıkan hemen her sürücünün giydiği bir kıyafettir.


Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS 1. İçerik Fotoğrafı

Her ne kadar hepimizin kullandığı bir giysi değilse de, deri tulum piste çıkan hemen her sürücünün giydiği bir kıyafettir. Özel eğitimler hariç pist günlerinde, yarışlarda ve piste çıkışlarda giyilmesi mecburidir. Bedeninize uygun bir deri tulum adeta motora çıplak biniyormuş hissiyatı sağlarken bu esnada da sizi en iyi koruyan kıyafet olma özelliği taşır. Her kıyafette olduğu gibi genele sunulan uluslararası bedenlerde tulumlar daha kolay bulunsa da, bedeninize uygun dikilmiş bir deri tulum kadar değerli bir giysi bulmak zordur.

Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS 2. İçerik Fotoğrafı

Sizin bedeninize uygun bu kıyafet pistte size daha hızlı turlar dahi attırabilir. İtalyan üretici Vircos, hem yarışçılara, hem de pist kullanıcılarına özel dikim yapıyor. Üstelik pek yakında Türkiye’de!  1982 yılında Aldo de Agnoi tarafından kurulan şirket, yaklaşık 35 yıldır deri kıyafet üzerine uzmanlaşmış. Venedik yakınlarındaki yerleri, aklınıza gelen büyük mağazalardan birisi değil. Bir sanayi bölgesinde, büyük bir dikimhane aslında. Ürettikleri bütün renk ve modellerin dizili olduğu odada sadece yeni tulumlar değil, pek çok yarışçının bir kazadan çıkmış yırtık pırtık tulumları da var. Bunları almışlar ve hangi bölgelerin ne şekilde yırtıldığını, zedelendiğini tespit etmişler. Yeni tulumları da bu yönde geliştirmeye devam ediyorlar.

Kimlere Tulum Dikiyorlar? MotoGP ve World Super Bike’ta yarışan pek çok yarışçının tulumları Vircos tarafından dikiliyor. Her ne kadar üzerlerinde Revit, Dainese gibi büyük markaların adını görüyorsanız da yarışçıların tulumlarını firmaların izni ile Vircos dikiyor. Dikimhane’ye yaptığımız ziyarette “Guintoli’nin kalıpları”, “yarışçı çıkartmaları” torbalarını görmek insanı etkiliyor. 10 kişilik büyük dikimhanenin hemen yanı ise derilerin bulunduğu açık raflar yer alıyor.

Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS 3. İçerik Fotoğrafı

Dainese adına yarışçılara diktikleri tulumlara D-Air havayastığı sistemini de entegre edebiliyorlar. Vircos sadece yarışçılar için değil, Macna ve bunun gibi daha küçük ölçekli motosiklet kıyafeti markalarına da deri tulum üretiyor. Bunların kalıpları direkt olarak markalardan geliyor ve Vircos tarafından işleniyor. Vircos’un kendi markası olan tulumlar da var. Bu tulumları 50-52-54 gibi üniversel bedenlerde alabileceğiniz gibi kendi bedeninize uygun özel dikim ile de yaptırabiliyorsunuz.

Kişiye Özel Terzi

Firmanın en büyük özelliklerinden bir tanesi de kişiye özel tulum dikiyor oluşu. Vircos’un terzisi sizinle birebir ilgileniyor. Kısa paça isteyip istemediğinizi, kol bileğini nasıl istediğinizi, vücuda oturuşlar konusunda tercihlerinizi öğrenip sizin bedeninize göre bir çizim yapıyorlar. Bu konuda çok ustalaşmış, tulum diktikleri belki de binlerce kullanıcıdan gelen yorumları iyi dinlemişler. Dolayısıyla neyi nasıl isteyebileceğinizi çok iyi dile getiriyorlar.

Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS 4. İçerik Fotoğrafı

Tulumun üzerindeki her santimlik alan sizin arzunuza göre renklendirilebiliyor. Bu konuda kendi önerileri olan renk ve desen çeşitleri var. Sizin önerilerinize de açıklar. Bu konuda sizden öneri alıyor, kendi desen tasarımcılarına da sizinle ilgili çalışma yaptırıyorlar. Sponsorlarınız varsa onlara ait çıkartmaların yerlerini de birlikte belirleyebiliyorsunuz. Bu işlemler esnasında tulumda kullanılacak deri çeşidini; kanguru mu dana mı olduğunu belirledikten sonra korumaları da seçiyorsunuz. Bütün bu işlemler ve tulumun teslimi 1 ay kadar sürüyor.

Deri Tulumların Efsane Terzisi: VIRCOS 5. İçerik Fotoğrafı

Motoron Sürüş Akademisi Vircos ile yaptığı işbirliği ile şimdi Türk kullanıcılara da kendi bedenlerine ve beğenilerine göre tulum sahibi olma imkanı sunuyor. 14-15 Eylül’de Vircos’tan gelecek terzi, İstanbul Park’taki pist gününde bizlerle olacak. Fiyatlar 1.500- 2.500 euro arasında, derinin çeşidine göre değişiyor. Deri konusu hariç, normal tulumları, özel de dikilse, Türkiye’de bir mağazadan alınacak deri tulumdan pahalı değil.

Konuyla ilgilenenler didem.tufekci@motoron.com.tr adresine yazıp bilgi isteyebilirler.

YORUMLAR