Diesel Multistrada Geliyor.

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Diesel Multistrada Geliyor.

Bu kez estetikte değil, teknikte diesel bir Ducati.

Ducati ve diesel kelimeleri yan yana geldiğinde insanın işin içinde bir oyun olduğunu düşünmesi normal. Ayrıca bu iki kelimeyi ilk kez yan yana görmüyoruz. Ducati'nin naked modeli Monster'ın Diesel versiyonu bulunuyordu ancak bu, yine kurşunsuz benzinle çalışan motora sahip, tekstil markası Diesel'in çizgilerini taşıyan mat haki renkle kaplanmış, özünde aynı motosikletti.

 

Şimsi ise durum biraz daha farklı, İtalyan firma seyahat motoru olan Multistrada'nın diesel motora sahip bir modelini çıkartmaya hazırlanıyor. Böyle bir yeniliğin Super Ténéré veya KTM 1190 Adventure R'de değil de tur motosikletleri arasında en sportifi ve asfalt odaklısı sayılabilecek olan Multistrada'da boy gösterecek olması ise oldukça şaşırtıcı. İşim temellerinde ve projenin çıkış noktasında ise elbette Audi-Ducati birlikteliği bulunuyor. Audi diesel motorunun teknolojisine yarışlarda kullanacak kadar çok güveniyor, öyle ki markanın en iddialı olduğu alanlardan biri olan 24 saat Le Mans yarışlarında diesel motorlu aracı ile katıldığı 16 yarışın 13'ünde kürsüye birinci çıkmayı başardı.

 

Diesel Multistrada Geliyor. 1. İçerik Fotoğrafı

 

Ducati Multistarda D Granturismo adının alacak -ve muhtemelen halk arasında “mazotlu Multistrada” motosikletin 1198 cc hacmindeki L-twin motorunun, diesel motor karakteristiğine uygun olarak daha çok olan 160 Nm'lik bir tork sunuyor. Motor yapılan değişikliklerden diğeri ise her iki silindiri besleyecek olan soda kutusu kadar küçük iki adet Garett marka turboşarj. Yani mazotlu Multistrada bi-turbo diesel motordan güç alıyor.

 

Diesel Multistrada Geliyor. 2. İçerik Fotoğrafı

 

Diesel motor bir motosiklet kullanıcısı ve çoğu Ducati hayranı için başta pek de sıcak bir fikir gibi gelemese de motosikletin sunduğu onca torkun uzun yolculuklarda yüklü, yolculu ve dik yollar boyunca sunacağı avantaj ve bunun yanı sıra 20 litrelik deposuyla 500 km menzile sahip olması bu yeni motosiklete kolayca ısınılmasını sağlayabilir. Mazotlu Ducati'nin bu yılın sonlarına doğru tanıtılması planlanıyor.

 

 

YORUMLAR