Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi!

Yamahalar Le Mans’da şov yaptı.

MotoGP’de sezonun 2. Avrupa yarışı Fransa Grand Prix’si geride kaldı. İnanılmaz bir son tura sahne olan yarış Le Mans’da gerçekleştirildi. Valentino Rossi’nin son turdaki hatası ve ardından düşmesiyle Maverick Vinales bu sezonki 3. galibiyetini elde etti. Yarış haftasını Cuma gününden itibaren başlamak gerekirse cuma günü sürücüler Le Mans’ın yenilenen asfaltına ilk kez çıktılar. Tamamen yağmurlu geçen cuma gününde ilk antrenmanı Jack Miller lider tamamladı. Öğleden sonra yağmur şiddetini arttırırken rekabetin dozu da iyice yükseldi.


Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 1. İçerik Fotoğrafı


Liderliğin bir çok kez el değiştirdiği seansta Dovizioso , Marquez , Petrucci ve Redding sıkı bir mücadeleye girdiler. Seansın liderdi Ducati’nin İtalyan ismi Dovizioso olurken yağmurda güçlü olan Jack Miller , Scott Redding ve Cal Crutchlow’da güzel bir grafik çizdiler. Cumartesi gününe gelindiğinde sabahki antrenman seansı yine yoğun yağış altında gerçekleştirildi ve OCTO Pramac’tan Scott Redding seansa damgasını vurarak liderliği kimseye bırakmadı. İngiliz sürücülerin ardından haftaya güçlü başlayan bir diğer isim ise Valentino Rossi’ydi. Öğleden sonra pist kurudu ve hava ısındı. Son antrenman seansında Vinales liderliği kimseye bırakmadı. Sezonun çaylağı Zarco’da üst sıraları zorlayan bir diğer isim oldu.


Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 2. İçerik Fotoğrafı


Sıralama turlarına gelirsek ilk çizgiyi üç yamaha pilotu kaptı. Pol pozisyonu Vinales’in olurken Rossi 2., Zarco 3. sırada yarışa başlamaya hak kazandı. 2. çizgide ise Crutchlow , Marquez ve Dovizioso yer aldı. Islak zeminde güçlü bir grafik çizen Scott Redding 7. sırada yer alırken motorun ateşleme haritasını değiştiren KTM’den Pol Espargaro 8. sırayı elde etti. Dani Pedrosa 13. ve Jorge Lorenzo da 16. sıradan yarışa başlamaya hak kazandılar. Pazar sabahı 20 dakikalık ısınma seansında 0.8 saniye içinde tam 17 pilot yer aldı. Bu da demek oluyor ki yarış büyük savaşlara sahne olacak. Pilotlar genellikle pazar sabahları attıkları turlarda yarış tempolarını belirler. Marc Marquez ısınma seansının en hızlı ismi olmasına rağmen motosikletin üzerinde rahat görünmüyordu.


Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 3. İçerik Fotoğrafı


Gelelim öğleden sonra saat 2’ye. Pilotlar start düzlüğündeki yerine alırken hava 21 pist ise 37 dereceydi. Lastik seçimlerinde Marquez , Dovizioso , Lorenzo , Rossi ve Vinales önde ve arkada orta hamurlu lastikleri seçerken Zarco önde ve arkada yumuşak hamurlu lastikleri seçti. Bu seçimlerle beraber yarış başladı ve Yamaha tech3 takımından Fransız pilot Zarco ilk virajı Vinalesin önünde lider dönmeyi başardı. Marquez iyi bir start alarak Rossi’yi geride bırakırken Pedrosa 5 sıra birden kazanarak 8. sıraya oturdu. Yarışın 2. Turunda Rossi Marquez’i geçmeye başardı ve ön gruba yaklaştı. Zarco ve Vinales tempolarını koruyarak devam ediyorlardı. Yarışın 6. Turunda Vinales Zarco’ya atağını yaptı ve Fransız pilotu geçti. Vinales liderliğinde yarış devam ederken Zarco , Rossi ve Marquez birbirlerine yaklaşıp uzaklaşıyor ve stratejilerini belirliyorlardı. Bu grubu Crutchlow , Dovizioso ve Pedrosa takip ediyordu. Yarışın ortasına gelindiğinde Redding , Abraham , Bautista ve Barbera yarıştan çekilirken yarışa 16. Sırada başlayan Lorenzo 8. Sıraya kadar yükselmişti. Pedrosa Crutchlow ve Dovizioso’yu geçmeyi başarmış 5. Sıraya yerleşmişti.


Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 4. İçerik Fotoğrafı


Son 11 tur kala 4. Sırada podyum mücadelesi veren Marquez düştü ve yarış dışı kaldı. Marquez’in baskısından kurtulan Rossi Vinales ve Zarco’ya yaklaşmaya başladı ve son 6 tur kala 2. Sıraya yerleşti. Temposunu iyice arttıran İtalyan efsane takım arkadaşı Vinales’i de geçerek liderliği ele aldı ve farkı açmaya başladı. Kalan son 2 turda yarışın en iyi zamanlarını yapan Vinales Rossi’yi son turda yakaladı ve hataya zorlayarak son turun 6. virajında geçmeyi başardı. Rossi Vinales’i kovalamaya başladı fakat sondan 4. virajda erken gaz açarak motosikletinin kontrolünü kaybederek düştü ve yarış dışı kaldı. Kalan 4 virajı tek başına dönen Vinales yarışı kazanmayı başardı. 2. sırayı ev sahibi Zarco 3. sırayı ise Honda’dan Dani Pedrosa aldı. 4.sırada Dovizioso 5. sırada Crutchlow yer aldı. Bu sonuçlarda Vinales genel klasmanda liderliği geri aldı ve Dani Pedrosa Rossi geçerek 2. sırayı elde etti. Vinales bu zaferle Yamaha’nın toplamdaki 500. GP zaferini kazanan isim oldu. Pedrosa son 3 yarışta 57 puan toplamayı başardı.


YARIŞIN ARDINDAN PİLOTLARIN AÇIKLAMALARI İSE ŞÖYLE:


Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 5. İçerik Fotoğrafı


Vinales: Zarco ilk turlarda inanılmazdı. Arka lastiğinin biteceğini düşündüm ama bitmedi. Sonunda onu yakaladım ve geçiş şansı bulur bulmaz geçtim. Bu seferde peşimi bırakmıyordu. Sonra Rossi’yi arkamda gördüm kesin beni yakalayacaktır dedim ve beni geçti. İlk iki sektörde hemen ardındaydım küçük bir hata yaptı ve onu geçtim. Uzun süredir son turlarda zafer için mücadele olmuyordu. Tüm açık noktaları kapatırken fazla zorluyordum çünkü onun kaza yaptığını görmemiştim. 2 tane kötü yarışın ardından liderliği geri aldığım için mutluyum. Mugello çok zor olacak çünkü Valentino orada çok güçlü ancak Yamaha’ya ve benim sürüş tarzıma da uygun bir pist. Daha fazla bir şey söylemek istemiyorum çünkü Jerez için de aynısını söylemiştim.Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 6. İçerik Fotoğrafı


Zarco: Öncelikle Vinales Yamaha’nın 500. Zaferini kazandı ve bu Yamaha için harika. Yarışa liderlik etmek harikaydı. Aklıma Katar geldi ve kendi kendime sakın hata yapma dedim. Vinales beni geçtiğinde onun çok hızlı olduğunu gördüm ve onunla gidebilirim diye düşündüm. Üçüncülük iyiydi fakat Valentino’yla Maverick kapıştığında burası dar bir pist kesin bir şeyler olur dedim ve oldu.Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 7. İçerik Fotoğrafı


Rossi: Çok büyük bir utanç. Çünkü sezonun en güçlü yarış haftasını geçiriyorduk ıslakta ve özellikle yarışta. Sezonun en iyi sonucunu alabilirdim. Tempo çok yüksekti ve sonunda motosikletin üzerinde rahat hissedebiliyordum. Maalesef son turda 6. virajda hata yaptım ve geri düştüm. Başka bir şansımın daha olduğunu biliyordum çünkü çok yakındık ve son sektörde güçlüydüm. Açıkçası kazanın neden olduğunu anlamadık. Genelde ön tarafa dikkat edersiniz ama kaza yaptığımda arka tarafı kaybetmiştim. Her neye böyle bir hata yaptım işte. Eve sıfır puanla dönmek utanç verici. Kazanabileceğim bir yarıştan sıfır puanla dönmek ve şampiyona liderliğini kaybetmek üzücü. Benim açımdan iyi bir haftaydı güçlüydük. Şimdi sıradaki yarışı düşünmeli orada da buradaki gibi sürmeliyiz ve bu şekilde devam etmeliyiz.


Yarış Sonucu:

Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 8. İçerik Fotoğrafı


Puan Durumu:

Doktor Rossi'nin Trajedisi, Vinales'in Zaferi! 9. İçerik Fotoğrafı
YORUMLAR