Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!

MotoGP Yazar: İlker Genç

Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!

Emekli yarışçı ve Dorna’nın MotoGP Yarış Direktör Temsilcisi Loris Capirossi, Saroléa SP7 elektrikli yarış motosikletini test etti.

Saroléa SP7 modelin, MotoGP’nin önümüzdeki sezon gelecek olan elektrikli sınıfında yarışmaya teknik özellikleri bakımından uygun bir aday olup olmadığını tartmak üzere özel bir test gerçekleştirildi. 

Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!  1. İçerik Fotoğrafı


Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!  2. İçerik Fotoğrafı

Capirossi, bu senenin Isle of Man TT yarışlarında fotoğraflanan SP7 modeli, Motorland Aragon’da test etti. Dorna Sports’un CEO’su Carmelo Ezpeleta, Ducati ve Yamaha yarış takımlarının da dikkatlerini cezbeden testi izlemek üzere Motorland Aragon’da hazır bulundu. 

Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!  3. İçerik Fotoğrafı

Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!  4. İçerik Fotoğrafı

Elektrikli sınıfın, MotoGP’ye 2019 senesinde katılması planlanıyor. Dorna Sports’un Ekim sonu gibi seri için tedarikçileri seçmesi bekleniyor. Örneğin Capirossi, diğer potansiyel adaylar gibi Lightning LS-218 modeli de Amerika Pisti’nde test etmişti. 

Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!  5. İçerik Fotoğrafı

Dean Harrison, Isle of Man’de bu yılın TT Zero yarışlarında 108.064 mil yani yaklaşık 174 kilometre bir hız ile dördüncü tamamlayarak Saroléa SP7 modeli sürmüştü.

Dorna Sports’tan, Elektrikli MotoGP Yarış Motosikleti Testi!  6. İçerik Fotoğrafı


GP yarışları, Isle of Man TT’den gelen farklı mücadelelere sahne olduğu için Dorna için bu testleri gerçekleştirmek önemli sayılıyor. 

Saroléa and Lightning gibi firmalar, seride yer almayı umsa da tek aday olmadıkları kesin. Energica, elektrikli MotoGP için bir diğer potansiyel talip olabilir. Bunun yanı sıra dört kez TT Zero kazanan üretici Mugen’in de seriye ilgi göstermesi mümkün olabilir. Honda ile ilişkide olan ve 1973 senesinde Soichiro Honda’nın oğlu Hirotoshi Honda tarafından kurulan Mugen firması da Japon üretici ile olan bağlarıyla ve TT Zero başarısıyla bir şans yakalayabilir. 

YORUMLAR