Doug Danger, Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekorunu Kırdı!

Etkinlik Yazar: Özlem Köseoğlu

Doug Danger, Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekorunu Kırdı!

Stunt ustası Evel Knievel’in 1972 Harley motosikleti ile 22 arabanın üzerinden motosiklet ile atlayış denemesi yapan “Tehlike” Lakaplı Danger, atlayışı gerçekleştirerek bir rekora imza attı.

Daha önce sayfamızda, 2007 senesinde hayata gözlerini yuman Evel’in izinden giden Doug Danger’ın çılgın deneme atlayışı yapacağını haberini duyurmuştuk. (http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/efsane-motosiklet-seytani-lakapli-evel-knievel-in-rekor-denemesi-tekrarlaniyor-2065). Yeni haberimiz ise Doug Danger’ın Evel Knievel’in mirası saydığı inanılmaz atlayışı tamamlamasıyla ilgili. 


Bir döneme damgasını vuran ünlü motosiklet akrobasi ustası Evel Knievel, 1972’de Washington şehrinde 22 arabanın üzerinden motosikletiyle atlamaya teşebbüs etmişti. Knievel, rampadan önce uygun hıza ulaşamayacağı endişesiyle son 3 arabanın üzerine güvenlik rampası koydurtmuştu. Ve korktuğu başına gelen Motosiklet Şeytanı Knievel, iniş sırasında bu güvenlik rampasına isabet ederek atlayışı olması gerektiği gibi tamamlayamamıştı.


Doug Danger, Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekorunu Kırdı!  1. İçerik Fotoğrafı


Buffalo Chip Sturgis’te, Doug Danger aynı atlayışı başarıyla gerçekleştirerek Evel Knievel’in rekorunu kırdı. Daha da etkileyici olanı, bu atlayışı en az 350,000 $ değerinde olan Evel’in1972 model Harley-Davidson XR-750’si ile yapmış olmasıydı. Evet, doğru okudunuz. Atlayışı yapabilmesi için Danger’ın 125 kilometrelik bir hıza çıkması gerekiyordu. Yolun her iki tarafına kurulmuş çadırların arasından güçlü bir gürlemeyle hızlanarak yan yana sıralanmış 45 metre uzunluğundaki 22 arabanın üzerinden geçerek zorlu atlayışı tamamlamış oldu. Kurulan rampalar, Palmer’daki Teknik Lise öğrencileri tarafından hazırlanmış ve atlayış için sıkı bir hazırlık yapılmış.


Doug Danger, Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekorunu Kırdı!  2. İçerik Fotoğrafı


Bu rekor atlayış, Amerika’nın Güney Dakota eyaletinde motosiklet meraklılarının ve müzik festivali ziyaretçilerinin her sene toplandıkları Buffalo Chip Kamp alanında, Sturgis Motosiklet Rallisi etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi. Ayrıca Sturgis Motosiklet Rallisi sırasında birçok konser, festival, motosiklet şovu, stunt gösterileri gibi çeşitli organizasyonlar yer alıyor.

Atlayıştan sonra Danger “Hayatımın en iyi günüydü. 40 yaşındaki Harley, bir tonluk tuğla gibi yere indi ve rampanın iniş kısmında sıçramasını engelleyebildim. Evel’in rekorunu kırarak 22 arabanın üzerinden atlamayı başardım. Bu atlayışı sevgili arkadaşım Evel Knievel anısına yaptım. Bize çok sevdiğimiz bir spor bıraktın, Teşekkürler Evel.” şeklinde bir açıklama yaptı. Bakalım Danger’ın bu rekorunu kırmaya hangi stunt ustası cesaret edebilecek?

Atlayışı izlemek için:

YORUMLAR