Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet

Evindeki Mugello galibiyetinden sonra İspanya’nın Catalunya pistindeki yarıştan da galip gelen Dovizioso kariyerinin dördüncü galibiyetini elde etti.

Mugello’dan 1 hafta sonra Catalunya pistinde sezonun 7. Yarışı gerçekleştirildi. Yamaha’ların hafta boyunca sorunlar yaşadığı , Marquez’in 5 kez düştüğü haftasonuna Ducati’nin İtalyan pilotu Andrea Dovizioso damga vurdu.


Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 1. İçerik Fotoğrafı


Daha fazla uzatmadan haftanın hikayesine geçelim. Catalunya’da pist geçen yıl Moto2 sürücüsü Luis Salom’un geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybetmesinin ardından modifiye edilerek f1 modeliyle yarışa hazırlanmıştı. Bu yıl pistin yeni hali Cuma günü denense de pilotların yeni şikanı fazla tehlikeli bulması sonucunda tekrardan f1 modeline geçildi ve Cuma günkü sonuçlar iptal edildi. Cumartesi günü yapılan serbest antrenmanlarda Dani Pedrosa ve Marc Marquez performanslarıyla göz doldurdular. Bunun yanında Ducati sürücüleri ve Yamaha Tech3 sürücüleri Zarco ve Folger’de üst sıralarda yer aldılar.Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 2. İçerik Fotoğrafı

 

Sıralama turları öncesi pistin düşük tutuşu ve yüksek hava sıcaklığı büyük sorunları da beraberinde getirdi. Rossi, Vinales ve Crutchlow gibi isimlerin ilk sıralama turlarına kaldığı seansta Vinales ve Folger ikinci sıralama seansına katılmaya hak kazandı. Pist sıcaklığının 51 dereceyi bulduğu ortamda koşulan ikinci sıralama seansını Pedrosa lider tamamlayarak pol pozisyonunun sahibi oldu. Ducati’den Jorge Lorenzo Ducati’ye geçtiğinden bu yana ilk defa ilk çizgiyi elde ederek yarışa ikinci sıradan başlamaya hak kazandı. Geçen hafta kendi evinde podyumun son basamağını kazanmayı başarmış olan Octo Pramac Ducati sürücüsü İtalyan Danilo Petrucci ise yarışa üçüncü sıradan başlamayı başardı. Marc Marquez hafta boyunca 5 defa düşmesine rağmen yarışa dördüncü sıradan başlamaya hak kazandı.


Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 3. İçerik Fotoğrafı


Öğleden sonra saat 14:00’ı gösterdiğinde sürücüler çoktan çizgideki yerlerini almışlar ve lastik seçimleri için son değerlendirmeleri yapıyorlardı. Pedrosa ve Marquez önde sert arkada orta hamurlu, Lorenzo ve Dovizioso önde ve arkada sert, Rossi, Vinales, Zarco ve Folger ise önde ve arkada orta sertlikte hamur kullanmayı seçmişlerdi.

Yarışın başlamasıyla beraber Pedrosa harika bir kalkış yaparak Lorenzo’yla birlikte ilk virajı önde dönmeyi başarmıştı. Kalkış sırasında dengesini kaybeden Petrucci, arkasından gelen Marquez’e sert bir şekilde temas etti ve iki isim de zaman kaybetti. Pedrosa ilk turlarda Lorenzoya geçilerek liderliği vatandaşına bıraktı. Marquez’de Lorenzo’yu takip ederek ikinci sıradan yarışı sürdürüyordu. Doktor ve Vinales ise kalkışta sıra kazanamamalarına rağmen tüm hafta boyunca yaşadıkları sorunlar göz önünde bulundurulduğunda tempolarını koruyup üst sıralara tırmanmanın yollarını arıyorlardı.


Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 4. İçerik Fotoğrafı

 

Yarışa yedinci sıradan başlayan Dovizioso ise Pedrosa’nın arkasından altıncı tura dördüncü sırada giriyordu. Yedinci turda Marquez’ Lorenzo’ya sert bir atak yaptı ve liderliği ele aldı. Lorenzo bu atağın ardından sıra kaybetmeye başladı ve üç tur sonra Rossi’nin önüne kadar gerileyerek yedinci sırayı aldı. Bu sırada liderlik yine el değiştirmiş, Pedrosa Marquez’i geçip liderliği ele geçirmişti. Dovizioso ise onu hemen arkasından takip ediyordu. Liderlik uzun süre el değiştirmezken son yedi tura girildiğinde Dovizioso beklenen atağı yapmış ve liderliği Marquez’in elinden almıştı. Podyumun son basamağında Pedrosa yerini koruyordu. Lorenzo sekizinci sıraya kadar gerilediği yarışta önündeki sürücülerin lastiklerinin bitmesiyle beraber tekrar dördüncü sıraya tırmanmıştı. Valentino Rossi sekizinci sıraya kadar tırmanmış, Vinales ise onuncu sırada yarışı tamamlamayı başarmıştı. Yamaha Tech 3 sürücüleri Zarco ve Folger ise beşinci ve altıncı sırada finiş görmeyi başardılar. 


Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 5. İçerik Fotoğrafı


Andrea Dovizioso bu galibiyetiyle beraber Ducati adına 2012 yılında Caset Stoner’dan sonra art arda iki yarış kazanan ilk isim olmayı başararak sezonun ikinci kariyerinin ise dördüncü MotoGP zaferini kazanmayı başardı. Bu haftaya iyi başlayan bir diğer isim Aprillia’da ilk yılını geçiren Aleix Espargaro ise yenilenen motor bloğunun azizliğine uğrayarak yarış dışı kaldı. Geçen hafta podyumda yer alan Danilo Petrucci ise beşinci virajda ön lastiğinin kayması sonucunda yarış dışı kaldı.

CatalunyaGP ayrıntılı yarış sonuçları:

Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 6. İçerik FotoğrafıCatalunyaGP sonrası son puan durumu:

Dovizioso'dan Ard Arda İkinci Galibiyet 7. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR