Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!

Bu sene 90. Kuruluş Yıldönümü ’nü kutlayan Ducati, Dünya Ducati Haftası’nda 1299 Panigale S Anniversario sürprizi ile sonunda kendisinden beklenen hareketi yaptı ve tüm meraklı bakışları kendine çekmeyi başardı.

Ünlü İtalyan’ın 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Dünya Ducati Haftası’nda iki sürpriz ortaya çıkaracağı haberini sizlerle önceki haberlerimizde paylaşmıştık. http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/ducati-den-son-haberler-3059


Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  1. İçerik Fotoğrafı


Daha önce de belirttiğimiz gibi hızlı İtalyan, yeni modelini tanıtmadan önce organizasyon esnasında gizlice hazırlıklar yapmıştı ve böylelikle maksimum hafiflik ve racing performansı sağlayan sınırlı sayıda meşhur modelini sahnelere çıkarmış oldu. Ducati Supersport modeli hakkında öncesinde pek çok tahmin yürütülmüş olsa da net bir şekilde bu modelin Dünya Ducati Haftası’nda, “Ducati 1299 Panigale S Anniversario” ismiyle Ducati’nin 90. Yılı anısına kutlama amacıyla ortaya çıktığı açıklandı.


Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  2. İçerik Fotoğrafı


Ducati 1299 Panigale S Anniversario, kozmetik olarak güzel bir makyajdan daha da öte değişiklikler içeriyor. Sadece 500 adet üretilecek olan ve altın metal parçaları ile süslenmiş bu enerjik İtalyan, pek çok teknik güncellemeyi de bünyesinde bulunduruyor. WSB ve MotoGP fabrika racing motosikletlerine çok şey borçlu olan “Racing” ruhundan esinlenilmiş siyah, beyaz ve kırmızı renklerin ahengi motosiklete bakınca kendini göstermeyi başarıyor ve yakışıklı modeli ailenin geri kalan fertlerinden açıkça ayırmayı başarıyor.


Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  3. İçerik Fotoğrafı


Altın rengi kaplama tekerlekler ise Ducati için senelerdir sınırlı sayıda ürettiği motosikletlerinde kullandığı sihirli bir dokunuş ve bu sefer özel Akrapovic egzozda da altın renk tonunu görebiliyoruz.Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  4. İçerik Fotoğrafı


Ducati, modelde kullanılan elektroniğin şu anki yol motosikletlerine nazaran son derece gelişmiş olmasını istediğinden, bu özellikler üzerinde epeyce çalışıp kafa yormuş. Teknik özellikleri açısından baktığımızda şu anki 1299 Panigale S ve Panigale R arasında kalmış olan bu özel versiyon, ruhen 2014 senesinde tanıtılan ultra pahalı Superleggera’ya yakınlık gösteriyor diyebiliriz.


Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  5. İçerik Fotoğrafı


Modelin, ilgi çekici yeni bir özelliği ise, Ducati Çekiş Kontrol Sistemi’nin (DTC) EVO versiyonunun ve Ducati Tekerlek Kontrol Sistemi’nin (DWC) kullanılması. Ducati’nin belirttiğine göre bu elektronik sürüş yardım sistemleri, sürücüye motosikleti kontrol etmesi için gaz kullanımına izin vermeye yarayacak. Ayrıca bu yardımlar sayesinde elektronik kontrol sistemi bir yandan sürücüye limitleri zorlamasına izin verirken bir yandan da sürüş esnasında her şeyin kontrol altında olduğunu hissettirebilecek.


Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  6. İçerik Fotoğrafı


DTC ve DWC sistemlerine ilave olarak Bosch ABS, debriyajsız hızlı vites değiştirmeyi sağlayan Ducati Quick Shifter (DQS) sistemi, Motor Fren Kontrolü (EBC) ve Öhlins Smart EC akıllı yarı aktif süspansiyonlar ve Racing aksamları içerisinde bulunan titanyum Akrapovic Racing Egzozu bulunuyor.


Ducati’den 90. Yıl Dönümü Sürprizi 1299 Panigale S Anniversario!  7. İçerik Fotoğrafı


Motor özelliklerine gelecek olursak, müthiş bir performans sergileyen ve 205 beygir güç üreten 1299 Panigale Superquadro V-twin motor aynı kalmış. Doğru ellerde, daha hızlı tur zamanlamaları yapmak için yeni DTC EVO sistemi ile harmanlanmış. Panigale ilk çıktığından beri kendi doğasında ve modelin vazgeçilmez bir parçası olan şasisi ise en vurgulu parçalarından.


Henüz yetkili bayilere geliş tarihi kesin olmasa da Ducati 1299 Panigale S Anniversario, 28,995 $ gibi bir fiyatla sahiplerine kavuşacağı belirtiliyor.


Fotoğraf Galerisi İçin: http://www.motoron.com.tr/FotoGaleriDetay/2016-ducati-1299-panigale-s-anniversario-ducati-90-yildonumu-ozel-seri/0-626
YORUMLAR