Ducati’den Kuzey Amerika'da Geri Çağırma Haberleri!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Ducati’den Kuzey Amerika'da Geri Çağırma Haberleri!

Kuzey Amerika’da, Ducati 1199 Superleggera ve Ducati XDiavel S modellerini geri çağırma rüzgarı esiyor.

Ducati’nin spor motosikleti 1199 Superleggera, ilk olarak 2014 senesinde tanıtılmıştı. Bu motosikletin arkasındaki felsefe; özellikle monokok şaside magnezyum olmak üzere karbon ve titanyum gibi egzotik malzemelerin kullanımı ile mümkün mertebe ağırlığı azaltılmış bir spor motosiklet ortaya çıkarmaktı. Bu da kuru ağırlığı 155 kg ve tam dolu yakıt deposuyla da 177 kg gibi bir kilo ile sonuçlanmıştı.

Ducati’den Kuzey Amerika'da Geri Çağırma Haberleri!  1. İçerik Fotoğrafı


Şimdilerde ise Ducati Kuzey Amerika, debriyaj montajı ile ilgili bir sorundan ötürü 1199 Superleggera modeli için geri çağırma duyurusu yaptı. Amerika’da satılmış olan 168 adet motosiklet, bu duyurudan etkilenecek. (8 Nisan 2015 ile 13 Kasım 2014 arasında üretilmiş olan motosikletler)

Ducati’den Kuzey Amerika'da Geri Çağırma Haberleri!  2. İçerik Fotoğrafı


Ducati Kuzey Amerika’nın NHTSA’ndaki (National Highway Traffic Safety Administration-Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik İdaresi) dosyasına göre, metal yorgunluğu ile sonuçlanabilecek debriyajdaki muhtemel sorundan ötürü bu geri çağırma duyurusu yapılmış. Ducati’den “İlk vites dişlisi ve debriyaj taşı arasındaki titreşimi azaltan sönümleyici damper plaka, metal yorgunluğundan dolayı kırılabilir.” şeklinde bir açıklama yapılmış durumda. Bu sorun, motor tutukluluğu ve arka teker kilitlenmesi yaratıp ciddi motor kazası ya da sürücü yaralanmasına sebep olabileceğinden dolayı Ducati bu durumu düzeltmek için 1199 Superleggera sahiplerini haberdar edecek ve Ducati bayileri ücretsiz olarak yeni bir debriyaj takımı takacak. Bu geri çağırmanın 18 Temmuz 2016 tarihi gibi yapılması bekleniyor.   


Ducati’den Kuzey Amerika'da Geri Çağırma Haberleri!  3. İçerik Fotoğrafı


20 Haziran 2016’da açıklanan 1199 Superleggera geri çağırma haberinden sonra yine Kuzey Amerika’da bu kez de 2016 Ducati XDiavel S modeller geri çağırılıyor. Bu sorun, toplamda yaklaşık 925 motosikleti kapsayan tekerlek göbeğine muhtemelen yanlış bir biçimde monte edilmiş Ducati XDiavel S’in arka tekerlekleri üzerinde yoğunlaşıyor.

 

Eğer arka teker göbeğe yanlış monte edilmişse, bu durum fren kaybı ve motordan güç kaybı olarak sonuçlanan tahrik piminin çalışmamasına sebep olabilir. Bu tip bir arıza motosiklet kazasına yol açabileceğinden dolayı Ducati Kuzey Amerika, NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration-Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik İdaresi) ile bir geri çağırma yayınladı.


Ducati’den Kuzey Amerika'da Geri Çağırma Haberleri!  4. İçerik Fotoğrafı

 

Ducati tarafından, etkilenen XDiavel S sahiplerine haber verilecek ve Ducati bayileri de arka tekeri söküp tekerin yanlış şekilde takılmasını engelleyecek gerekli işlemi gerçekleştirecek. Ayrıca eğer ek olarak düzgün şekilde takılmamış bir lastik varsa yenisiyle değiştirileceği de gelen bilgiler arasında. Doğal olarak bu işlemlerin ve tamirlerin ücretsiz olarak yapılacağı belirtiliyor. 

Böylece bir hafta içerisinde ünlü İtalyan Ducati için pekte iç açıcı olmayan iki geri çağırma haberi gelmiş oldu.

YORUMLAR