Ducati’nin İki Yeni Modeli Kameralara Yakalandı

Yeni Model Yazar: Moe

Ducati’nin İki Yeni Modeli Kameralara Yakalandı

Ducati, Bologna-İtalya’daki fabrikasından test sürüşüne çıkarılırken kameralara yakalanan iki modeli ile bu defa karşımızda ; yenilenen Ducati Scrambler ve ailenin yeni üyesi 821 Monster .

Yukarıdaki fotoğrafın solunda gördüğünüz 821cc'lik canavar, Monster serisine yeni bir tat katmaya geliyor, ancak küçük bir farkla. Diğer Monster’lardan farklı olarak bu motor, hava soğutma yerine “sıvı soğutma sistemi” ile desteklenmiş vaziyette.

Monster 821, fotoğrafta sağda görünen Scrambler’ın aksine üretime hazır,son haliyle kameralara yanısıdı. Ancak fabrikadan bir kaynağın verdiği biligiye göre piyasaya sürülmesi daha birkaç ayı bulacak . Bu bilgiye dayanarak , Temmuz’da Misano’da gerçekleştirilecek olan Dünya Ducati Haftası etkinliğinde bu modellerin gün yüzüne çıkması ihtimaller dahilinde görünüyor .

Ducati’nin İki <a href=Yeni Modeli Kameralara Yakalandı 1. İçerik Fotoğrafı">

İtalyan üretici, yeni Monster’da  Hyperstrada ve Hypermotard modellerinde kullandığı aynı 821cc’lik motoru kullanmış , bu da motosikletin yaklaşık 110 beygirlik bir güce sahip olacağı anlamına geliyor . İtalyan üreticinin bazı fanatikleri , hava soğutmalı Ducati’lere alışık olduğu için bu modelin sıvı soğutmalı motorundan çok da mutlu kalmayabilirler. Ancak Euro emisyon standartlarına ayak uydurarak motosikletlerinin akıcı ve hızlı kalabilmesi için üreticiler son zamanlarda sıvı soğutma sistemini tercih ediyorlar . Sıvı soğutma genel olarak verimi arttırıp şehir içinde ve bol dur-kalklı rotalarda daha sorunsuz ve uzun ümürlü sürüş vaat ederken , ekstra parçalarla (radyatör ve parçaları, motor bloğunu çevreleyen fazladan soğutma boruları vs. ) az da olsa ağırlığı ve maliyeti arttırıyor.

Motosiklette 1200cc’lik abisi ile aynı şasi , depo , sele ve ikili egzozların kullanıldığı göze çarpıyor . Ayrıca Ducati’nin diğer yeni modellerinde olduğu gibi güç modları , ABS ve çekiş kontrol sisteminin de bulunması bekleniyor . 821cc’lik canavar şimdiden kategorisindeki Triumph Street Triple, Yamaha MT-09, Kawasaki Z800 ve MV Agusta Rivale 800’e ciddi bir rakip olacakmış gibi görünüyor .

Ducati’nin İki Yeni Modeli Kameralara Yakalandı 2. İçerik Fotoğrafı

Bologna fabrikasından çıkarken yakalanan diğer yeni model ise yeni Scrambler . Bahsettiğimiz gibi , Ducati severlerin bayıldığı hava soğutmalı motosikletler serisine, 821 Monster’ın aksine Scrambler ile devam edilmiş . Tahminlere gore Monster 796’nın hava soğutmalı motor bloğu kullanılacak olan Scrambler’da yep yeni bir şasi de bizleri bekliyor olacak . Ancak fazla heyecanlanmadan, gördüğünüz Scrambler’ın şimdilik sadece bir protototip olduğunu ve 2015’den önce de sokaklarda görülmesinin çok zor bir ihtimal olduğunu da belirtelim.

Ducati’nin İki Yeni Modeli Kameralara Yakalandı 3. İçerik Fotoğrafı

Henüz bitirilmemiş ve kamufle edilmiş haliyle Scrambler’ın yüksek gidonu , daha önce Ducati’nin hiç bir modelinde görmediğimiz yeni arka maşası , retro-klasik bir stile sahip dirt bike tarzı deposu dikkat çekiyor . Su soğutma sistemi, çekiş kontrolü ve güç modları gibi daha teknolojik özelliklere sahip olan Monster 821’in aksine ; bu motosikletin 60’ların Scrambler esintisini yakalamak adına daha klasik ve basit bir donanıma sahip olacağı bilgisi de yine fabrikadan sızmış durumda .

YORUMLAR