Ducati Scrambler Tayland’da Üretilecek.

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Ducati Scrambler Tayland’da Üretilecek.

Ducati’nin uzun süredir merak uyandıran motosikleti Scrambler beklenenin aksine İtalya’da değil, Tayland’da üretilecek.

Her ne kadar bu durum beklenmedik olarak değerlendirilebilse de pek de alışılmadık bir gelişme değil. İnternet ortamında uzunca süredir dolaşan Scrambler haberleri nihayet gerçekliği kavuştu ve Ducati geçtiğimiz günlerde yeni modelini tanıttı. Honda, Yamaha ve Suzuki gibi Japon motosiklet üreticileri uzakdoğuda kurulan fabrikalarında üretim yapma fikrini uzun süre önce benimsemişken bu konuda Avrupa markaları başlarda bu konuda asla taviz vermeyecek bir tutum içerisinde görünseler de artık yavaş yavaş bu fikre sıcak bakmaya başlamış durumdalar.

 

Ducati Scrambler Tayland’da Üretilecek. 1. İçerik Fotoğrafı

 

 Asya pazarı için üretilen Ducati'lerin doğuş yeri olan Tayland, Rayong'daki fabrikanın üretim bandından çıkacak olan Ducati Scrambler'lar tüm dünyaya ihraç edilecekken aynı zamanda Avrupa'da satılacak diğer Scrambler'lar Bolonya'daki fabrikada üretilmeye devam edecek. Motosikletin motoru ve şasisi yine Ducati’nin Bolonya’daki fabrikasında üretilip, daha sonra bu parçalar birleştirilmek üzere Tayland’daki fabrikaya sevk edilecekler. Bu durum muhtemelen Ducati hayranları biraz üzecek olsa da fazla kahrolmaya gere yok çünkü İtalyan firma motor ve şasi hariç diğer ekipmanları başka kaynaklardan sağlıyordu. Öte yandan daha ucuza mal edilmesi sebebiyle Ducati Scrambler’lara maddi anlamda ulaşmak çok daha kolay olacak.

 

Şüphesiz akıllarda Tayland’da yapılan üretimin kalite sorunları gösterip göstermeyeceği fikri bulunuyor. Bir başka Avrupa kökenli firma olan Triumph ise Bonneville, Thruxton ve Scrambler’dan oluşan klasik modellerini uzunca süredir Tayland’daki fabrikasında üretiyor ve şimdiye dek bu motosikletlerle ilgili ciddi bir kalite sorunu yaşandığına dair gelişmeler belirmiş değil. Kimilerine göre ki buna Triumph’un yurtdışı satış sorumlusu Peter Huckin de dahil, Tayland fabrikalarında çalışan işçilerin işlerini Avrupa’dakilerden daha titiz yaptıklarını söylüyor. Neyseki yeni Ducati Scrambler’ın işçilik ve güvenilirlik konusunda ne kadar iyi olacağını görmek için fazla beklememize gerek kalmadı. 

 

Ducati Scrambler Tayland’da Üretilecek. 2. İçerik Fotoğrafı

 

YORUMLAR