Dünya'nın İlk Uçan Motosikleti!

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

Dünya'nın İlk Uçan Motosikleti!

Bir İngiliz mühendislik firması olan Malloy Aeronautics, ABD ordusu için savaş alanında asker taşıyacak bir uçan motosiklet geliştirdi. Üstelik bu motosiklette bir BMW R1200R motoru bulunuyor. İşte detaylar...

BMW R1200R motoru ile çalışan bir uçan motosiklet (hoverbike), gelecekte savaş alanlarının üzerinde süzülebilir. Savaş alanında askerleri en zor arazi şartlarında bile taşıyabilecek bu motosiklet, bir İngiliz mühendislik firması Malloy Aeronautics tarafından ABD ordusu için geliştirilmekte.


Dünya'nın İlk Uçan Motosikleti! 1. İçerik Fotoğrafı


Bir ABD ordusu araştırma ve geliştirme firması ile birlikte geliştirilen motosiklet (hoverbike), taktiksel rönesans aracının yeni bir sınıfını oluşturabilir ki bu motosiklette "Jedi'ın Dönüşü"ndeki hızlı motosikletlerde olandan fazlası var. Bu teknoloji uzak bir galaksiden geliyor değil; motosiklet, her ne kadar gerilmiş halatlara bağlı olsa da uçabiliyor.


Dünya'nın İlk Uçan Motosikleti! 2. İçerik Fotoğrafı


Malloy Aeronautics: "Dünya'nın ilk uçan motosikletini yaratmak için bir motosikletin basitliğini ve bir helikopterin özgürlüğünü bir ara getirdik. Bir helikopterler karşılaştırıldığında Hoverbike daha ucuz, daha sağlam ve kullanımı daha kolay olmasının yanı sıra uçmanın yeni bir yolunu temsil ediyor.


Malloy Aeronatics şu anda iki rotorlu bir prototipe sahip fakat dört rotorlu gelişmiş bir versiyonu daha geliştirmekte.


Dünya'nın İlk Uçan Motosikleti! 3. İçerik Fotoğrafı


Motosikletin iskeleti köpüklü göbek ile birlikte karbon fiber, kevlar ve alüminyumdan üretilmiş. Kullanıma gelecek olursak sürücü, 1170cc'lik hava soğutmalı Boxer motorun üzerine ata biner gibi oturuyor. Hoverbike'ın toplam ağırlığı ise 105 kg.


Dünya'nın İlk Uçan Motosikleti! 4. İçerik Fotoğrafı


Uçuş esnasında motosiklet dakika başına yarım litre yakıt tüketiyor ki bu 10 dakikanın altında neredeyse bir galona tekabül ediyor. Kalkış esnasında motosikletin tam ağırlığı 270 kg oluyor.


Motosiklet, teoride yaklaşık 10,000 feet'e yani 3048 metreye kadar 140 km'lik menzilde yükselebiliyor. Trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için kesin bir çözüm!

YORUMLAR