Dünyanın tüm motorcuları birleşin!

Cem Batırbaygil

 Dünyanın tüm motorcuları birleşin!

Work to Ride, Ride to Work: Motosiklet kullanıcıları olarak “yaşam hakkımızı” dolaylı olarak yok sayan uygulama, tutum ve davranışlara karşı, bizim de sesimizi duyurabileceğimiz bir günümüz olmalı diyorsanız eğer, işte size aradığınız gün: Motosikletle işe gitme günü!

Cem Batırbaygil

Motoron Dergisi Editörü

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında dokuma işçisi kadınlar, haklarını iyileştirmek için ölümü göze almışlardı. 1 Mayıs 1886 tarihinde ise Amerika ve Kanada’daki yarım milyona yakın işçi, aynı gerekçeyle kentlerde hayatı durdurmuştu. Bugün, tüm dünyada 1 Mayıs günü İşçi Bayramı, 8 Mart’ta da Dünya Kadınlar Günü kutlanabiliyorsa bu, bir araya gelerek talepleri güçlü bir biçimde ifade edebilmenin sonucudur.

Motosiklet kullanıcıları olarak “yaşam hakkımızı” dolaylı olarak yok sayan uygulama, tutum ve davranışlara karşı, bizim de sesimizi duyurabileceğimiz bir günümüz olmalı diyorsanız eğer, işte size aradığınız gün: Motosikletle işe gitme günü!
 
1989-1991 yılları arasında Minesota’da reklam olsun diye t-shirt’lerin üzerine yazılan “Work to Ride, Ride to Work - Motosiklete binmek için işe git, işe gitmek için motora bin!” sloganı, bugün tüm dünya motorcularını bir araya getiren bir slogan oldu. Dünyada ilk kez 22 Haziran 1992 tarihinde düzenlenen “Ride to Work-Motosikletle İşe Gitme Günü” ülkemizde de bir kaç yıldır OMM (One More Mile) öncülüğünde düzenlenmeye çalışılıyor. Bu etkinliğin dikkat çekecek bir düzeye gelebilmesi için bu yıl tüm motorseverlerin desteğine ihtiyaç var. Çünkü sorunlarımızı çözmek için düne kadar Türkiye Motosiklet Federasyonu’ndan beklentimiz vardı, artık yok! Çünkü federasyon kendi rotasını çizdi; “doğası gereği” gücünü ve enerjisini motosiklet sporlarına yöneltti. Düne kadar motosiklet markalarını temsil eden derneklerden beklentimiz vardı, artık yok! Çünkü onlar kendi sorunlarını çözebilmek için bile bir araya gelemiyorlar. İyi niyetli yerel çabalar ise yeterli etkiyi yaratamıyor ne yazık ki! Oysa motosiklet kullanıcıları olarak sürüş güvenliğini tehlikeye atan yasaların değişmesinden haksız vergilere, park sorunlarından eğitime kadar acil çözüm bekleyen birçok sorunumuz var. Bu sorunları her türlü platformda dile getirmek, kullanıcı haklarını geliştirmek amacıyla “motosiklet kullanıcıları” olarak bir araya gelmenin zamanı artık geldi. İşte o zaman, neden olmasın 16 Haziran 2014! Bu yıl işi ciddiye alalım; işe motosikletle gidelim.
 
 
Motorunuzun ve yaşam sevincinizin hep “on” olması dileğiyle...

YORUMLAR