E-Moto Dünya Şampiyonası 2019’da Başlıyor.

Sektörel Yazar: Vaquero

E-Moto Dünya Şampiyonası 2019’da Başlıyor.

Pistlerde sessiz heyecana az kaldı. Elektrikli motosikletlerin yarışacağı FIM Moto-e World Cup 2019 yılında start alacak.

Akülerinizi hazırlayın. Neredeyse bir yıldan az bir süre sonra pistlerde vızıldayarak virajdan viraja süzülen motosikletleri izliyor olacağız. Tıpkı elektrikli otomobil sektöründe olduğu gibi motosiklet sektöründe de elektrik devri kapıya dayanmış durumda, bir yandan içten yanmalı motorun ruhunu ve kültürünü, teknolojinin bu konseptte geldiği zirve noktayı yaşamış son nesil olmakla birlikte yeni bir devir yaratacak olan elektrikli araçların ilk evrelerini ve mücadelelerini tecrübe etme fırsatını da yaşıyor olacağız. Özellike gelişmiş ülkelerde şimdiden sık olarak kullanılmaya başlayan elektrikli araçlar henüz kendi serüvenlerinin başlarında olmalarına rağmen alıştığımız ve çoğumuzun gönül bağı kurduğu içten yanmalı gürleyen araçların performans değerlerini yakalamış durumdalar. 


Ve bu henüz kahvaltı bile değil!


2014 yılından beri dört tekerlekli tek koltuklu araçların yarıştığı Formula-E’den sonra aynı konseptin motosikletler için yapılacağına da elbette kesin gözüyle bakılıyordu. Dorna’nın Michelin Racing teknik direktörü Nicolas Goubert’i 2019 yılında düzenlenecek olan şampiyonanın başına geçirdiğini duyurmuş olmasıyla kesinlik kazanan organizasyonda tamamen elektrikle çalışan ve sıfır emisyon yaratan motosikletler yarışacak.E-Moto Dünya Şampiyonası 2019’da Başlıyor. 1. İçerik FotoğrafıE-Moto Dünya Şampiyonası’nda yarışacak olan motosikletlerin tamamı şimdilik zaten sektörde öncü olan ve pek çok acıdan kendisine muadil içten yanmalı motosikletleri performans bakımından geride bırakan Energica Ego’lardan oluşacak. 


İtalyan markanın şu anda üretmekte olduğu Ego modeli 258 kg ağırlığa sahip olmakla birlikte 145 beygir güç ve 0-4700 rpm aralığında kesintisiz 200Nm tork sunan motoruyla 0-100km hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlıyor.


Elbette bu, yarışmanın ebediyen tek bir marka ve model ile koşulacağı anlamına gelmiyor, ilerleyen sezonlarda tıpkı Formula E’de başlarda yalnızca Renault’ların yer alması ardından başka markaların rekabete dahil olması gibi, diğer elektrikli motosiklet modellerinin de pistte yer alması mümkün.YORUMLAR