Efsane Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekor Denemesi Tekrarlanıyor!

Etkinlik Yazar: Özlem Köseoğlu

Efsane Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekor Denemesi Tekrarlanıyor!

Bir stunt efsanesinin ayak izlerini takip etmek pek tabii ki kolay değildir, özellikle de bu efsane şanlı şöhreti boyunca hayatına 433 kırık kemik sığdırıp Guiness Rekorlar Kitabına geçtiyse. Bu efsane, egosu yüksek, çılgın ve motosiklet akrobasi masterı olarakta bilinen Evel Knievel’den başkası değildi.

Evel, dünyanın daha önce şahit olmadığı gözü pek akrobasi hareketleri ile defalarca haber olmuştu. Yılanlarla dolu sandıkların, arabaların, otobüslerin ve kanyonların üzerinden atlayarak Knievel’in neredeyse denemediği hiç bir şey kalmamıştı. Ve neredeyse sayısız defa ölmesine ramak kalmıştı ve iddialara göre emekli olması ile ölüme meydan okuyan yeni girişimleri ile ortaya çıkacaktı. Açıkçası gözü pek kariyeri boyunca yaptığı her şey ile Knievel’in 69 yaşına kadar yaşadığı yılların bir mucize olduğu çok net söylenebilir.Efsane Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekor Denemesi Tekrarlanıyor! 1. İçerik Fotoğrafı


 

2007’de akciğer yetmezliğinden hayata gözlerine yuman Evel’in vasiyeti halen yaşamaya devam ediyor. Doug Danger, Evel’in 1 Eylül 1972’de Monroe, Washington’da başaramadığı gösteriyi yaparak Sturgis Buffalo Chip amfi tiyatrosunda 22 araba üzerinden atlayacak. Danger da Knievel gibi aynı türde stunt gösterilerini yapmaya devam ederek şöhretli bir kariyer elde etmiş durumda.

 

Danger, Palmer, Massachusetts’te 10 araba üzerinden atlayış ile 1979’da geri döndü ve 1989’da Knievel’in 19 arabalık rekorunu kırarak 20 araba üzerinden atlayış gerçekleştirdi. Daha sonra 1990’da, 250 cc motosikleti ile 25 araba üzerinden atlayış yaparak Amerika rekorunu kırmayı başardı. 1991’de ise 38 arabalık rampadan rampaya en uzun atlayışı gerçekleştirerek 9 yıl süren dünya rekorunu elinde tuttu. 14 Haziran 2014 senesinde Danger, Austin, Texas’taki Republic of Texas Biker Rallisi’nde 15 araba üzerinden bir atlayış yapmak için XR-750 kullandı.

 

Kendisine “Tehlike” denilen Doug Danger, Ağustos 2015’te Evel’in kendi klasik motoru 1972 Harley-Davidson XR-750 ile Sturgis Buffalo Chip amfi tiyatrosunun havasını alacak.

Korkutucu olan ise atlayışın çılgınlığı ya da motosikletin modeli değil de XR-750’nin esasen bir racing motosikleti olarak tasarlanması. Ve ayrıca motosikletin çok büyük olması ve Danger’ın muhtemelen alacağı darbeyi de hesaba katarsak o mesafeyi aşmak için oldukça ağır oluşu en zorlu etkenlerden.


Efsane Motosiklet Şeytanı Lakaplı Evel Knievel’in Rekor Denemesi Tekrarlanıyor! 2. İçerik Fotoğrafı


Bu aslında, Knievel’in meşhur kariyerinin sonuna atıfta bulunmak ve onu anmak için yapılan bir akrobasi gösterisi. 1972’de Knievel bu atlayışı yapmaya çalıştığı zaman, XR-750’nin bu mesafeyi aşacak kadar hızlı olmadığı konusunda uyarılmıştı. Motosiklette, o zamandan beri yapılan tek modifikasyon, ayaklığın Danger’a uyum sağlaması için yerinin değiştirilmesi olmuş.

Bir başka akrobasi ustası Bubba Blackwell (1998’de 20 arabalık atlayışı ile Knievel’in 19 arabalık rekorunu kıran) korkutucu sonuçlar doğuran 22 arabalık atlayışa teşebbüs etti. İnişi kaçırıp sona yaklaştığı anda ters döndü ve bu olay neredeyse Blackwell’i öldürüyordu. Üç ay boyunca komada kaldı. Ve bütün bu olanlara rağmen Danger, hala bu atlayış için yoluna devam etmekte.

Danger “Evel’in yapamadığı tek atlayış bu, başarısız olmuştu. Düşmemesi gereken ve önceden düştüğü yeri geçerek başarmaya kararlıyım. Bunun tehlikeli olduğunu biliyorum, hayatımda iki kez ölümle yüz yüze geldim ve her seferinde de yüzüne tükürdüm. Bu atlayış Evel Knievel ile tekrar buluşmam anlamına geliyor. Tanrı hazır olduğunda zaten beni alacak.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sturgis Motosiklet Rallisi’nin 75. Yıldönümünde, Doug Danger, Evel Knievel’in 22 arabalık atlayışını orijinal XR-750 ile deneyecek. Bu rekor kırma teşebbüsünde, kendisini az bir miktarda olsa muhtemelen tek koruyacak şey Bell-Star Carbon Kask ve Evel Knievel’in klasik stunt takımı olacak.

Ne diyebiliriz, soyadı gibi “Tehlikeli” işlerin stunt ustası bu konuda kesin kararlı ve “Tehlikeli” bir atlayış olacağı kesin, umarız kendisi için çok ciddi sonuçlara yol açmaz ve başarıyla sonuçlanır.

Evel Knievel’in Çılgın Deneme Videosu için:


YORUMLAR