Eğitim Önemli! Motoron Rider Academy

Okul Yazar: Motoron

Eğitim Önemli! Motoron Rider Academy

Motoron sürücü eğitimi oldukça değişik işler yapıyor. Tolga Uprak ile birlikte organize ettikleri “diz sürtme eğitimi” hem eğlenceli hem de spor motor ile ilgili neler yapabileceğinizi görmek adına hoş bir deneyim. İstanbul Park’taki eğitim alanını BMW Rider Academy ile birlikte kullanıyorlar, burada sürekli devam eden bir kapalı alan eğitimi var. Bir diğer sundukları hizmet de pist üzerindeki eğitim. Senede en az iki defa CSS-California Superbikeschool Eğitimi’ni İstanbul Park’a getiriyorlar. Önümüzdeki ilk eğitim bu sayının çıktığı tarihler civarında, 5-6 ekimdeki CSS olacak.

Spor motor sürüşünüzü etkileyen en önemli eğitim biçimi ise pist işini felsefi bir şekilde geliştiren Armin Scherdan, Max Neukirchner ve arkadaşlarının verdiği özel eğitimler. Yeni vücut pozisyonları, yeni çizgiler ve gaz kontrolü sayesinde artık virajlarda çok daha erken gaz açmak, daha güvenli sürmek mümkün. Ayrıntılı bilgi için http://motoronrideracademy.com/ ’ u ziyaret edebilirsiniz.

ÖNCE

Motor daha yatık, sürücü daha çok motor üzerinde iken gazı açmanın pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Bu pozisyonda iken motorun hız kaybederek dönmesini beklemekten başka çare pek yok. Gaz açılamadığı durumda motor virajda giderek dışa açılıyor ve daha fazla yatmak gerekiyor. Kazara daha erken gaz açarsak, motor olması gerekenden daha yatık olduğu için arka tekerleğin patinaja düşmesi veya highside denilen motorun üzerinden aşarak düşmemiz söz konusu olabilir.

Eğitim Önemli! Motoron Rider Academy  1. İçerik Fotoğrafı

SONRA

Armin’den aldığımız dersler sonrasında vücut pozisyonunu net olarak anladıktan sonra viraj çizgisi ve gaz açma noktasını da daha iyi kavrıyouz. Bu pozisyonu aldığımızda virajın apeks noktasından itibaren motorun hala dik olduğunu, rahatlıkla gazı açabildiğimizi ve hiç bir tehlikeye düşmeden bunu uygulamayan sürücüden en az 50-60 metre daha ileride olduğunuzu görüyorsunuz. Büyük bir kazanım.

Eğitim Önemli! Motoron Rider Academy  2. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR