EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta!

Etkinlik Yazar: Özlem Köseoğlu

EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta!

Heyecan dorukta, motosiklet dünyasının devi EICMA Fuarı, 10-13 Kasım 2016 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde gerçekleşecek.

Motosiklete ilgisi olmayan kişilere göre moda ve otomotiv cenneti olarak bilinen Milano'nun bizler içinse anlamı çok farklı. Milano, eşittir "Dünyanın En Büyük Motosiklet Fuarı: EICMA". 


2014 senesinde 100. Yılını kutlayan ve 2015 senesi için rekor bir rakama imza atan EICMA Fuarı’nı 600,000 kişinin ziyaret ettiğini belirtelim. 10-13 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan EICMA Fuarı’nda birbirinden görkemli markalar, yeni modellerini sergilerken, pek çok aksesuar markası da fuardaki yerini alacak. Ziyaretçilere özel alışveriş Outlet alanı, el emeği göz nuru modellerin sergileneceği EICMA Custom, Elektronik E-bike, yenilikçi ve yaratıcı gelişmeler ve ürünlerin sunulacağı EICMA Innovation, Motolive kapsamında MX Free Style ve akrobatik heyecan dolu gösteriler gibi pek çok aktivite yer alacak.


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 1. İçerik Fotoğrafı

2015 EICMA Fuarı'nın son günü, "2016 EICMA'da Görüşmek Üzere" afişleri çoktan asılmıştı


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 2. İçerik Fotoğrafı

2015 EICMA Fuarı Genel Görünüm - Ducati Standı


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 3. İçerik Fotoğrafı

2015 EICMA Fuarı Genel Görünüm - BMW Standı


Çoğu firmanın yeni modellerini çıkarmak için hazırlandığı ve “2 Tekere Adanmış Dünyanın En Büyük Organizasyonu” tanıtım sloganıyla anılan dev organizasyona sayılı günler kaldı. 10-13 Kasım 2016 tarihleri arasında Milano, İtalya’da gerçekleşecek olan “EICMA’ya nasıl gidilir?”, “Nerede kalınır” gibi soruların cevaplarına bir göz atalım istedik…


Öncelikle, 10 Kasım 2016’da kapılarını ziyaretçilerine açacak olan EICMA için İstanbul’dan Milano’ya uçuş alternatiflerine bir göz gezdirelim.


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 4. İçerik Fotoğrafı


Uçuş Alternatifleri

Uçak biletleri için çoğumuzun bildiği ve aramakta olduğunuz hatta uçuşu bulunan tüm havayollarının ve uçuşların listelendiği SkyScanner adresinden faydalanabiliriz. Öncelikle Milano’da Bergamo (Orio Al Serio), Malpensa ve Linate olmak üzere üç Havaalanı bulunduğunu belirtmekle söze başlayalım. İstanbul’dan Milano’ya Pegasus, THY, Alitalia, KLM, Aegean Airlines gibi pek çok havayolunun uçuşu bulunmakta.

 

İstanbul’dan Uçuş Alternatifleri

*İST-MXP: İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Malpensa Uluslararası Havaalanı’na aktarmasız Pegasus ya da THY ile uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ise Malpensa Uluslararası Havaalanı’na yine aktarmasız THY ve Atlas Jet ile uçuşunuzu ayarlayabilirsiniz. Ama bu alternatiflerden Sabiha Gökçen çıkışlı olanın ekonomik olarak daha uygun olduğunu belirtelim.

*İST-BGY: İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Bergamo (Orio al Serio) Havaalanı’na aktarmasız olarak Pegasus ile uçabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bergamo (Orio al Serio) Havaalanı’na uçuş ise aktarmalı olarak Alitalia ya da KLM Havayolları ile gerçekleşebiliyor. Fiyat anlamında aralarında uçurum olmadığından aktarmasız uçuşun tercih edilmesi mantıklı olabilir.

*İST-LIN: İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Linate Havaalanı’na Roma aktarmalı olarak Alitalia Hava Yolları uçuşları bulunuyor.

 

Yukarıdaki alternatifler içerisinden, Pegasus Hava Yolları’na ait olan uçuşların en uygun uçuşlar olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Şimdi de Havalimanlarının ulaşım detaylarına göre alternatiflerimizi ayrıştıralım.


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 5. İçerik Fotoğrafı


Malpensa Uluslararası Havaalanı (MXP): Milano merkeze yaklaşık 50 km mesafede yer alan Malpensa Havaalanı’ndan yarım saatte bir hareket eden Malpensa Express - Trenord tren hattıyla 50 dakikalık bir yolculuk ile Milan merkeze ulaşabiliyorsunuz. Malpensa Express (Bilet fiyatı: 13 €). Malpensa Havaalanı’ndan Fuar alanının bulunduğu Rho Fiera Expo’ya ise yine Trenord ile yaklaşık bir saatlik ve bir aktarmalı yolculuk ile varılabiliyor. (15 €). Maplensa Havaalanı’ndan yarım saatte bir kalkan otobüsler ile de 8 € karşılığında 50 dakikada merkeze ulaşılabilir. Terravision . Otobüs servisi yani “Shuttle” diyecek olursak, Orio Shuttle ile Malpensa Havaalanı’ndan Fuar Alanı’na ya da Milano merkeze 40 dakikalık yolculukla gidilebiliyor. MalpensaShuttle

Ya da ekonomi kısmını pek önemsemiyorsanız, fiks taksi tarifeleri ile Milano merkeze 90 € ve fuar alanına ise 65 € karşılığında ulaşılabiliyor. Araba kirası derseniz günlüğü ortalama 36 €’dan başlayan fiyatlarla, dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Malpensa Havaalanı hakkında daha detaylı bilgi: Malpensa Airport


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 6. İçerik Fotoğrafı


Bergamo Havaalanı (BGY): Orio al Serio yani Bergamo Havaalanı, Bergamo şehri yakınında ve Milano’ya 45 km mesafede bulunmaktadır. Buradan Milano merkeze, direk tren hattı olmadığı için toplu ulaşım olarak otobüs ve tren aktarması (Trenord) ile bir buçuk saat kadar sonrasında ve Fuar Alanına ise aktarmalarla 2 saat gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Fakat yine “Shuttle” havaalanı servis alternatifi ile Milano Merkez İstasyona ya da sadece Fuar zamanlarında aktif olduğundan Fuar Alanına ulaşım gerçekleştirilebiliyor. (10 €). OrioShuttle ya da Autostradale. Bunun yanında önceden rezervasyon yapılabilen taksi servisi, özel transfer ya da araba kiralama gibi seçenekler ile Milano merkeze ve fuar alanına rahatlıkla fakat biraz daha maliyetli bir şekilde ulaşılabiliyor. Ayrıca Bergamo Havaalanı’nın sitesinde Orioaeroporto araba kiralama ve hatta şoförlü araba kiralama seçeneklerinin bulunduğu kısımlar da bu alternatifi düşünenler için faydalı olabilir.         


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 7. İçerik Fotoğrafı

 

Linate Uluslararası Havaalanı (LIN): Öncelikle Linate Havaalanı ile Milano’yu bağlayan bir tren istasyonu olmadığını belirtmek gerek. Havaalanı’nın dışındaki halk otobüsleri ile 20 dakikalık yolculuk ile Milan’a ve çeşitli tren istasyonlarına ulaşmak mümkün. Yine araba kiralama ve düzenli “Shuttle” ve otobüs servisleri de ulaşım alternatifleri arasında bulunuyor. Taksi seçeneği ile de 20 € karşılığında Milano merkeze ulaşılabiliyor. Linate Havaalanı’ndan Rho Fiera Fuar Merkezi’ne önce otobüs, sonra metro ile bir saatlik bir sürede gitmek mümkün. Toplu taşıma bilgileri: MuoversiMilano

  

EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 8. İçerik Fotoğrafı


2016 EICMA Fuar Biletleri

Online olarak satın alınabilen biletler 20 Ekim’e kadar alındığı takdirde indirimli olarak 19 € iken, fuarda bilet ofisinden almak isteyen ziyaretçiler 21 € karşılığında bu eşsiz fuara katılma şansına sahip olacaklar. 10-13 Kasım’da ziyaretçilere kapısını açacak olan fuarın kapıları 8 ve 9 Kasım tarihlerinde medya mensuplarına ve ticari ziyaretçiler için açık olacak. Bilet için: EicmaOnlineBilet


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 9. İçerik Fotoğrafı

Genel Ulaşım Bilgisi


EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 10. İçerik Fotoğrafı

En önemli ayrıntılardan birisi: Metroyu kullananlar için, Milano Rho Fuar Alanına gitmek için aktarma istasyonları; kırmızı hat M1 Cadorna-Triennale; Loreto (yeşil hat M2); sarı hat M3 Duomo ve M5 mor hatta Lotto. 

 

Konaklama

Tabi ki tahmin ettiğiniz gibi, EICMA Fuarı’nın gerçekleştiği FIERA MILANO - SS. 33 del Sempione 28 - 20017 Rho (MI) adresinin çevresinde pek çok otel alternatifi bulunuyor. EICMA sitesinin EicmaBookingOtelListesi linkinden çeşitli otel seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ya da Booking adresinde otel arama seçeneklerine “Rho Fiera, Pero, Lombardia, İtalya” seçeneği ile fuara yakın alternatifler için arama yapabilirsiniz. Eğer merkezde konaklayıp fuardan sonra “Biraz da Milano’nun keyfini çıkarayım” derseniz, Milano Merkez’deki otel seçeneklerine bakabilirsiniz. 

 

EICMA Motosiklet Fuarı Ufukta! 11. İçerik Fotoğrafı


Milano Genel Bilgi

İtalya’nın gözbebeği, otomotiv ve moda sektörünün kalbi olan Milano, tarihi ve kültürel yapısı ile binlerce turistin akın ettiği bir şehir. Merkezde Duomo Meyadanı’ndaki Piazza Duomo (Katedrali) ve dünyanın en meşhur operalarından La Scala, Milano'nun en dikkat çeken binalarından sadece bir kaçı. Tarih ve modernliğin eşsiz bir havasına sahip olan bu şehir hakkında genel bilgi: MilanoHakkındaBilgi

 

Son olarak pek çok heyecanlı anın yaşanacağı ve pek çok haberin ortaya çıkacağı EICMA Fuarı’nın detayları için: EICMA

YORUMLAR