in

Ekipman İnceleme Komine Air Stream Mont

Son dönemde Türkiye’ye yeni gelen ekipman markalarından biri olan Komine’nin hem soğukta hem de sıcakta olan performansı göz doldurucu Air Stream modelini sizler için inceledik.

Komine markası 1940 yılından beri Japonya’da üretilen ve o yörede kendini kanıtlamış bir firma. Fakat ne yazık ki ülkemizde bu güne kadar bu markayı satan bir firma yoktu. Florya’da bulunan TaBa Motor bu markanın distribütörlüğünü almış.

Biz de bunu duyduktan sonra gidip bir adet hem yazlık hem de biraz soğuk havalarda bizi koruyabilecek bir mont alalım dedik.

Ekipman İnceleme Komine Air Stream Mont 1. İçerik Fotoğrafı

Mağazayı gezerken gözüme bu model çarptı. 3 katmanlı içliği istendiği zaman çıkartılabiliyordu ve ayrıca fermuarla açılan bir çok havalandırma deliği vardı.

File mont gündüz çok serin tutuyor fakat akşam soğuğunda biraz üşütebiliyor. Bu sebepten dolayı file montu değil bu tip fermuarla havalandırmaları açılıp kapanabilen bir montu tercih etmeye karar verdim.

Buna ek olarak daha da soğuk olursa diye üç katmanlı su geçirmeyen bir içliği var. Bunlar, kışın çok soğuk ve yağmurlu olmadığı sürece ekstra bir monta veya yağmurluğa ihtiyaç duymayacağınız anlamına geliyor.

Kolaylaştırıcı imkanlar insanın ürüne bağlanmasını sağlıyor.

Şimdi öncelikle kumaşı su geçirmez ve nefes alabilir yapıda ve oldukça sağlam görünüyor. İçlikler çok kolay bir şekilde çıkartılıp takılabilir şekilde üretilmiş. Hatta Japonlar yine Japonluklarını yapıp önem verdikleri detaylar ile çıtayı bir tık yükseltmişler.

Çıkartılabilir içliğin düğmelerini iki renk yapmışlar. Kırmızı lastiğini montun kırmızı düğmesine, siyah lastiğini ise montun siyah düğmesine takıyorsunuz. Bu sayede içliği yamuk ve yanlış takma durumu yüzünden tekrar tekrar uğraşmakla kalmıyorsunuz.

Ufak ve küçük bir detay ama böyle kolaylaştırıcı imkanlar insanın ürüne bağlanmasını sağlıyor.

Ekipman İnceleme Komine Air Stream Mont 2. İçerik Fotoğrafı

Japon olmasının özellikleri sadece burada da kalmamış.

Firmanın kültürü gereği göğüs koruma ve sırt koruma ekipmanları mont ile beraber geliyor. İnternet sitelerinde bu durumu şöyle açıklıyorlar; “Eğer müşterilerimize maksimum koruma vaad ederek bir ürün sunuyorsak neden sırt ve göğüs koruma gibi ekipmanları sonradan satmaya çalışıyoruz? Bu, bizim ilk verdiğimiz ürünün yeterli korumayı sağlamaması ve müşterimizin hayatını tehlikeye attığımız anlamına gelir.

Bu yüzden tüm korumaları mont ile beraber ve tek fiyat şeklinde vermeyi firma kültürümüz haline getirdik.” Sırtta ve göğüste bulunan fermuarları açtıktan sonra mont püfür püfür esmeye başlıyor. Kolların altında bulunan fermuarı da açtıktan sonra iyice file mont gibi heryerden rüzgar almaya başlıyor.

Hatta bu yaz mevsiminin bir türlü gelememesinden dolayı gündüz ve gece sıcaklık farkları çok fazla oldu ve ne zaman yağmur ne zaman güneş olacağı durumu belli olmuyordu. Montun bu çok mevsimlilik özelliği beni hem soğuktan hem yağmurdan hem de sıcaktan bir çok kez korudu. Bu anlamda da başarılı diyebilirim.

Ekipman İnceleme Komine Air Stream Mont 3. İçerik Fotoğrafı

Dikkat edilmesi gereken nokta olarak beden durumunu söyleyebilirim.

Japonya bedeni bizimkilere göre bir numara büyük. Yani bizde “Medium” beden onlarda “Large” olarak satılıyor. Gerçi bunu sırta bastıkları beden etiketinde EU-M JP-L gibi belli etmişler fakat yine de söylemekte yarar var.

Fermuar kalitesi belki bir tık daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama fiyat/performans oranına baktığımızda yine kötü diyemeyiz. Ayrıca fosforlu yeşil ve siyah renklerinin kullanıldığı bir versiyonu da var. O rengi de güzeldi fakat ben düz rengini tercih ettim.

Sonuç olarak fiyat/performans oranından oldukça başarılı, Japon üretimi köklü bir firmaya sahip olması sayesinde de kalite korkusu nu aklınızdan siliyor. Henüz düşüp korumalarını test etmemiş olsak da fit oturan korumaların verdiği his oldukça iyi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. Yazınız üzerinden 3 yıl geçmiş ancak halen Komine hakkında kimse bilgiye sahip değil. Tek değerli yorumlamayı sizni yazınızda görebildik malesef. Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

KTM Duke 250 ve Yamaha MT-25

Motoron Dergisi Temmuz 2017 Sayısı, Sayı 144

REKLAM