Ekipman İnceleme: LS2 MX 436

Test Yazar: Alişan Fidan

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436

İspanya’ya BMW lansmanına giderken yanımızda bir de İspanyol yapımı bir kask götürüp orada inceleyelim istedik. Enduro ve Dualsport kullanıcılarının sıkça bize sorduğu bir model olan MX 436’da karar kıldık ve Özen Motosiklet’ten bir adet edindik. Gerisi incelememizde…

Kaskın dışı bu tip uygun fiyatlı kasklarda olduğu gibi ABS kabuk değil üç katmanlı teknopolimer ve kinetikpolimer alaşım kullanılmış. DOT ve ECE22.05 sertifikalarından geçmiş yani kaskın güvenlik sertifikası açısından bir problemi yok. Güvenliği artırmak için kaskın bedenlerine göre yeniden kabuk tasarlanmış ve bundan dolayı kask bedenine göre boyutu değişebilyor. Fakat bu hem daha çok güvenlik hem de kaskın başınıza daha iyi oturması olarak geri dönmüş. Kaza anında ambulans ekiplerinin kaskı kolayca başımızdan çıkartması için “Emergency Release System” dedikleri acil çıkartma sistemi kullanılmış. Kaskın altındaki straplerden çektiğinizde kask anında çıkıyor.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 1. İçerik Fotoğrafı


Yukarıda saydıklarımıza ek olarak düşme anında etkiyi daha iyi absorbe edebilmek için güçlendirilmiş metal noktalar kullanılmış. Daha önce kullandığım LS2 FF323 kaskımla düştüğümde bu yan taraftaki metal noktaların faydasını görmüştüm. Bunda da olması güzel olmuş. Bağlantı için ne yazık ki Double D kullanılmamış fakat güçlendirilmiş bağlantı ekipmanı oldukça sağlam gözüküyor.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 2. İçerik Fotoğrafı

Terek gayet esnek ve bu sayede arazide ufak düşmelerde kırılmıyor. Üstteki vida yerlerinden de açısını istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Özellikle güneş’e karşı sürdüğüm zamanlarda tereğin büyük yararını gördüm. Kendi içinde güneş vizörü var ama sonuç olarak güneş ışığı gözünüze doğru direkt geldiği için bir yerden sonra vizör de yetersiz kalıyor. Bu yüzden tereğin güneş kesme işine de yaraması güzel bir olay. Bunlara ek olarak arazi sürüşündeyken taşı toprağı ve ormanın içlerindeyken ağaç dallarını terek iyi bir şekilde göz hizamdan uzaklaştırdı.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 3. İçerik Fotoğrafı


Gayet kalın polikarbonat bir vizörü var ve vizör çok net.  Vizörün görüş kalitesi oldukça iyi ve kaskın görüş açısı da gayet geniş. Buna alıştıktan sonra normal Full Face kaskıma geçtiğimde biraz dar geldi açıkçası. Ayrıca bu vizör kapanırken bir çentiğe tık diye oturuyor ve bu kilit görevi görüyor. Bu sayede giderken başınızı çevirdiğinizde açılmıyor. Ben arazide gözlükle kullanacağım diyen var ise kaskın vizörü çok kolay biçimde çıkıyor ve gözlükle kullanabiliyorsunuz.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 4. İçerik Fotoğrafı


Kaskın en can alıcı yeri havalandırmaları olmuş. Çenede, tepede, yanlarda ve arkada toplam 13 havalandırma var ve bunlardan sadece çenede olan bir tanesini açıp kapatabiliyorsunuz. Geri kalanların hepsi tamamen açık. Yüksek hıza çıktığınızda kaskın içinden geçen havayı gerçekten hissedebiliyorsunuz ve bana kalırsa biraz gürültülü oluyor. Bu kadar havalandırma arazide düşük hızlarda giderken çok yararlı olsa da yüksek hızda ve soğuk havalarda ne yazık ki o kadar da güzel bir şey değil.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 5. İçerik Fotoğrafı

Fakat bunun çözümü de o kadar zor değil. İnternetten baktığımda kullanıcılar genel olarak bu durumdan müzdaripmiş ve sorunu hava girişlerini kapamakta bulmuşlar. Ben de aynını yaptım. Elime bir neşter ve elektrik bandını alarak kask siyah olduğundan çok da sırıtmadan bu havalandırma girişlerini kapattım. Kask bariz bir şekilde çok daha sessiz ve kışın beni daha az üşütür olmuştu. Bu sessizliği biraz daha artırmak için bildiğimiz gri duct tape ile uğraşarak bir çene pedi yaptım. Malum LS2 bu modele bir çene pedi üretmediği için iş başa düşmüştü. Fark muazzamdı ve kaskın sessizliği neredeyse çok daha üst sınıftaki kasklara yaklaşmıştı. Aslında gri duct tape yerine siyah kullansaydım görünüm daha da iyi olabilirdi fakat elimde bu olduğu kaskın altını gören pek kimse olmadığı için işlevsellik daha önemliydi.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 6. İçerik Fotoğrafı
Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 7. İçerik Fotoğrafı
Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 8. İçerik Fotoğrafı
Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 9. İçerik Fotoğrafı


Yaptığım bu işlemlerden sonra kaskı hem arazide hem de yolda kullandım ve gündelik hayatında SHOEI NXR kullanan şahsımı rahatsız eden herhangi bir durum oluşmadı. Tüm havalandırmaları kapattığım için arazide biraz buğu problemi yaşadım fakat yandaki iki büyük havalandırmayı geri açtığımda buğu problemi çözüldü.

Ekipman İnceleme: LS2 MX 436 10. İçerik Fotoğrafı


Sonuç olarak; Kaskın fiyat performans açısından rakipsiz olduğunu düşünüyorum ve beyaz-kırmızı renkli tasarımı ise gerçekten göz dolduruyor. Siyah almamın sebebi beyaz-kırmızının bedeninin kalmamış olmasıydı. İspanya’da lansmandayken bu kasktan takan birkaç basın mensubuyla daha konuşma şansım oldu ve yaptığım modifikasyonları otele geldiğimizde onların kasklarına da yaptığımızda ertesi günkü yol sürüşünde daha az üşüdüklerini ve rüzgar sesinin çok azaldığını söylediler. Bence kullanım şekline göre birkaç modifiye ile mükemmel olabilecek bir kask. Yeni ekipman incelemelerinde görüşmek üzere!

YORUMLAR