in

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor!

Yazar: Ahmet Köseoğlu

Isle of Man TT yarışlarından esinlenen tasarım: Bolide, Kraus Motor Co..

Kraus Motor’un tanıtımında, ayrıntılara verilen ekstra çabalar ve harcanan zamandan söz ediliyor. Aslına bakarsanız neredeyse her customizer, aynı noktaya dikkat çekiyor: ayrıntılar… Hepsi en iyi olma yolunda özgün ve güçlü tasarımlara imza atma çabasında. Kimi otomobil kaportacısında, kimi kuaförde kimi ise babasının motosiklet dükkânında yetiştikten sonra kendi firmalarını kurmuşlar. Hepsi en orjinal ve en iyi olma çabasında: tıpkı Satya Kraus gibi.

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 1. İçerik Fotoğrafı

 

5 yaşından beri motosikletlerle iç içe olan Satya, klasik tarzdaki motosiklet ustalarına saygı duyuyor fakat amacı eskinin güzel tasarımlarını yeni teknoloji ve yeni fikirlerle buluşturarak günümüze uygun formlarda yeniden ortaya çıkarmak. Hemen belirteyim bu benim düşüncem değil: Satya’nın söylemi… Her defasında yeni bir detayı fark edilen ve kullanıcısını mutlu eden motosikletleri tasarlamaya özen gösterdiğini vurgulayan Satya’nın taktir edilecek özelliklerinden biri, kolay kullanılabilir motosikletler üretmek. İlginç çizgilere ve sadece farklı olma fikrinden doğarak kullanıcısını yoga yapar pozisyona sokan custom tasarımlarının revaçta olduğu günümüzde, aslına bakarsanız en önemli konu bu: motosikletin kullanılabilirliği.

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Yarış arabası, meteor ve farklı dillerde daha birçok anlama gelen Bolide tasarımına göz attığımızda ilk göze çarpan unsurlardan biri “S&S Shovelhead 93’’ motoru. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan bu özel custom motor, Satya’nın elinde daha da çarpıcı bir şekle bürünmüş. El yapımı egzoz manifoltları, iki silindir ortasında şık kutusunda duran kırmızı hava filtresi ve motorun gri rengi, Bolide tasarımının custom severlerin kalbine işlemesine yol açacak detaylardan. Çift silindirli motorun egzoz tasarımı 2-1 şeklinde motosikletin sol tarafına “biraz da yüksekçe” konumlandırılmış. Egzoz ısısının sürücü bacağına zarar vermemesi için muhtemel temas alanına cnc yapımı bir koruyucu koyulmuş.

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 3. İçerik Fotoğrafı

 

Bakır rengi yine el yapımı şasi ve ayaklıklar motorun geneline hakim olan alüminyum-çelik rengi olarak adlandırılan gri renk ile oldukça uyumlu. Motor, şasi, sele renklerinde hep bu çift renklilik göz önünde bulundurulmuş. Satya, şirketinin imzasını, el yapımı yakıt deposunun bitimine yine bakır rengi bir plakanın üstüne işlemeyi uygun bulmuş. Bolide’nin yine el yapımı yağ deposu sele altında şasiye bağlanmış şekilde konumlandırılmış. Sele demişken, Bolide tasarımının selesi oldukça sportif yapılı, ince ve kibar bir formda dizayn edilmiş. Arka maşa ortasına konumlandırılmış şok amortisör, sele altından şasiye bağlanıyor.

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 4. İçerik Fotoğrafı

 

Satya’nın; “Isle Of Man TT’den esinlendim” dediği tasarımın ön süspansiyonu, arka süspansiyonu, şasisi ve gidon konumu dikkate alındığında ne demek istediği daha iyi anlaşılıyor. Bolide, tıpkı Satya’nın kendini tanıtırken söylediği tarzda bir motosiklet; eski klasik çizgilerle günümüz sportif teknolojisini buluşturarak bugünlerde Cafe Racer olarak adlandırılan o şık tasarımlardan biri.

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 5. İçerik Fotoğrafı

Satya, Bolide tasarımı ile AMD Dünya Custom Şampiyonası’nda 3. sıranın sahibi oldu. “Ona baktıkça yeni detayları fark ederek hayranlığınız artacak” dediği tasarıma, juri üyeleri belki de yeterince bakmamıştır, siz ne dersiniz…

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 6. İçerik Fotoğrafı

 

Aykut Tataroğlu (www.at-american-cycles.de)

Motosikletin mono-shock şasisi oldukça iyi. Ayrıca motosiklette el yapımı birçok ayrıntı var. Örneğin yağ tankı, benzin tankı, egzoz, koltuk, lamba gibi detaylar el yapımı olmasına rağmen tüm diğer parçalarla oldukça uyumlu. Bu motosiklet şovlarda daha iyi bir şeyler yapabilir. Motor seçimi de uyumlu. Benim çok hoşuma gitti; motorun bir sürü çalışma, incelik ve fedakârlık sonucu ortaya çıktığı aşikâr.

 

El Yapımı, Hızlı, Estetik Custom: Meteor! 7. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Silah’ın Oğlu

Racing mi Harley mi; Yoksa İkisi Birden mi?

REKLAM