in

Elcikleri Tutuş Basıncı

 

Düz yolda gidiyorsunuz diyelim, ölçü nedir? Hiç. Hafif bir dönüştesiniz hızınız 60 km. Ne kadar sıkılır? Hiç. Peki, dönüşe başlama noktasında kontra basarken? Yine hiç.

Elcikler sıkılmamalıdır. İnanmayanlar denesin. Bir kere motoru viraja oturttunuz mu, o artık kendi yolunu bulur. Bu sırada sürücü motordan bir şekilde kayıp düşse bile motosikleti bir engele rast gelinceye kadar yatış açısını koruyacaktır. Bu sebeple dönüşte yapmanız gereken tek şey hızı sabit tutmak için usulünce gazı açık tutmaya, motoru boşta gezer duruma düşürmemeye çalışmaktır.

 

 

Bu durumda elcikleri tutmanız gerekli midir? Evet, tutmanız gerekli ama sıkmanız gerekmez. Sadece avuç içinizi elciğin üzerine koyun ve kontra basarken de tek elinizi devreye sokun. Ben şahsen, sadece bacaklarımla benim eski ZZR1400ü tutarak ellerimi bırakmış vaziyette slalom yapardım. Burada önemli olan süspansiyon, lastik ve balans ayarlarının ve şasenin hizalanmasının doğru olmasıdır.

 

 

Öyleyse niye elcikleri sıkı tutarız? Büyük ihtimalle bacaklarınızı çalıştırmıyorsunuz. Elciklere abanarak kendinizi motor üzerinde dengede tutuyorsunuz. Trafikte bazen sert frenleme yapmak ya da sert gaz verip kaçış manevralarına başvurmamız gerekebilir. Bu durumlarda farkında olmadan kasılırız ve sürüşe zarar veririz. Yani sürüşümüzün zorlaşmasına sebep oluruz. Gidon ağırlaşır, kafa açar ve hızlı yönlendirmemiz zorlaşır.

 

Elcikleri Tutuş Basıncı 1. İçerik Fotoğrafı

 

Elcikleri Tutuş Basıncı 2. İçerik Fotoğrafı

 

 

Şunlara dikkat edin:

1. Sürüşte kollarınız geriliyor mu?

2. Elleriniz, kollarınız ve bilekleriniz bir müddet sürüş yaptıktan sonra ağrıyor mu?

3. Dönüşlerde zorlanıyor musunuz hatta motosikletiniz isteminiz dışı açılıyor mu?

4. Alt süratlerde veya dururken denge problemi yaşıyor musunuz?

5. Durduğunuzda ayağınızı yere koyarken bu biraz sert bir şekilde mi oluyor?

 

 

Bu sorulardan herhangi birine cevabınız ‘’evet’’ ise elcikleri gereksiz sıkıyorsunuz demektir. Elcikleri fazla sıktığınızda sizin beden geometrinizin yönlendirme yetisi de kayboluyor. Yüzey bozukluklarının sebep olduğu darbeleri de bedenimizde çok fazla hissederiz.

 

 

Elcikleri fazla sıkmak demek yüksek süratlerde kafa salınımına sebep olmak da demektir. Özellikle gazı tam çekmelerde çok tehlikeli olan kafanın hafifleyrek sağa sola salınımı (tankslapper) başlayabilir. Bu sebeple gevşek, kasılmadan gerilmeden tutuş öğrenilmelidir. Bunun için ilk adım bedeninizi o şekilde tutun ki kollarınızın ön kısımları yere paralel olsun. Bu sayede elcikleri yere paralel doğrultuda, en efektif biçimde itebilesiniz…

 

 

Bir kuşu tutar gibi. Ne elinizden kaçırın ne de sıkın.

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ekipman İnceleme Alpinestars Orbiter 2 Parçalı Tulum

İstanbul Park…

REKLAM