En Değerli Motosikletler Müzayedesi 20 Mart'ta Açılıyor!

Etkinlik Yazar: Ahmet TEZCAN

En Değerli Motosikletler Müzayedesi 20 Mart'ta Açılıyor!

50 yıldan daha uzun bir süredir motosiklet koleksiyonculuğu yapan E.J Cole, sonunda sahip olduğu motosikletleri müzayedede satmaya karar verdi. Dünya'nın en değerli motosikletleri, dudak uçuklatan fiyatlarla 20 Mart'ta satılmaya başlayacak.

Her koleksiyoncu bazen hayatı boyunca bir araya getirmek için uğraştığı nadide parçalardan kurtulma hissini yaşar. Sebebi ne olursa olsun bu her zaman olur ve ne topladığınıza göre de değişir; koleksiyonunuzdan kurtulmak için bir yol bulursunuz hatta bunu yaparken para da kazanırsanız ne âlâ! EJ Cole de böyle birisi ve bahsettiğimiz şeyi yapmak için, koleksiyonlardından kurtulmak için hazır. Bunu yapmak için ise 20 ve 21 Mart'ta, tartışmasız dünyanın en değerli motosiklet koleksiyonu için bir müzayede açacak.

 

1907 model Harley Davidson Strap Tank

En Değerli Motosikletler Müzayedesi 20 Mart'ta Açılıyor! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Sanırım şu an Cole'ün koleksiyonunun hangi motosikletlerden oluştuğunu merak ediyorsunuz. Koleksiyonununa 50 yıldan daha önce bir sürede başlanan 220'den fazla oldukça nadir motosikleti satmayı kolaylaştırmak için, ABD/Walworh'te Mecum Müzayede Evi (Mecum Auctions) kullanılacak. Bu işin en heyecan verici kısmıydı. Mecum Müzayede Evi'ni göre, tüm motosikletler satılacak ve destansı bir müzayede olacak.

 

1907 model Harley Davidson Strap Tank

En Değerli Motosikletler Müzayedesi 20 Mart'ta Açılıyor! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Açıkçası Cole'ün sahip olduğu motosikletlerin tüm listesini yazacak yerimiz yok ama listeyi incelerken gözümüze bazı şaşırtıcı parçalar çarptı; bunlardan biri de 1907 model Harley Davidson Strap Tank. Bu motosiklet, tahminen 1 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı motosikleti olabilir. Otomobil koleksiyoncuları için bu fiyat çok az gelebilir ama bir motosikletin milyon dolarlar etmesi, özellikle günümüz şartlarında nadir bir olay.

 

1911 model Flying Merkel Board Tracker

En Değerli Motosikletler Müzayedesi 20 Mart'ta Açılıyor! 3. İçerik Fotoğrafı

1913 model Minneapolis Model S

En Değerli Motosikletler Müzayedesi 20 Mart'ta Açılıyor! 4. İçerik Fotoğrafı

 

Harley Strap Tank, Cole'ün koleksiyonunun mücevheri diyebiliriz. Bunun yanı sıra koleksiyonda altı haneli rakamlarla satılacak bir avuç motosiklet daha var, bunlardan biri de tabii ki 1915 model Cyclone Board Track Racer. Bu motosikletten bir tane de tabii ki Steve McQueen'de bulunuyor. Doların metale bürünmüş hali diyebileceğimiz motosikletin fiyatı tahminen 750,000$. Cole'ün koleksiyonunda ayrıca 1911 model Flying Merkel Board Tracker (400,000$), 1942 Crocker (350,000$) ve bir çift 1913 model Minneapolis Model S (170,000$) bulunuyor.

YORUMLAR