En Hızlı Çim Biçme Arabası Rekoru: 187,60 km/s!

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

En Hızlı Çim Biçme Arabası Rekoru: 187,60 km/s!

Guinness Rekorlar kitabına giren son çılgın faliyetlerden biri de dünyanın en hızlı çim biçme arabası oldu.

Doğayı seviyoruz, doğru. Ancak dergimizin konusu bahçıvanlık değil, motosiklet. Peki bu çim biçme makinesi rekoru da nereden çıkıverdi? Haberin dergimiz tarafından yayınlanmasının sebebi bu çılgın fantaziyi gerçekleştirmek için yola çıkıp dünyanın en hızlı çim biçme arabasıyla hız rekoru kırma girişiminde bulunan ekibin çok iyi bildiğimiz Honda olması. Aslında bu girişim Honda'nın ilk denemesi değil. Bundan 4 yıl önce 2010 yılının mayıs ayında benzer bir rekor denemesini BBC tarafından yayınlanan Top Gear programında Piers Ward'un direksiyon başına geçmesiyle gerçekleştirmiş ve bu çılgın çim biçici İspanya'daki IDIADA test pistinin 2 kilometrelik düzlüğünde 141,35 km/s hıza ulaşmayı başarmıştı.

 

En Hızlı Çim Biçme Arabası Rekoru: 187,60 km/s! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Profesyonelce hazırlanmış ciddi bir rekor girişiminden çok bir lise öğrencisinin çılgın fen projesine benzeyen araç, onu türdeşleri arasında rekor hıza çıkaracak olan gücü Honda VTR 1000 Firestorm'un 109 beygir güç üreten çift silindirli V motorundan alıyor. Tekerlekler, şasi ve özellikle süspansiyon üzerinde yapılan ufak değişikliklerle hız rekoru girişimine daha “uyumlu” hale getirildikten sonra ise büyük gün geldiğinde direksiyonun başına geçen isim yine Piers Ward oldu. Piers, bir motosiklet motoruyla hayat bulmuş çim biçme makinesi ile 187,60km/s hıza ulaşarak Guiness Rekorlar Kitabına girmeyi başardı.

 

Bu rekor girişimini başarıya ulaştırdıkları için bütün ekibin bir takdiri hakettiği ortada ancak böylesine absürd bir projenin gerçek hayatta ne şekilde yararlı olabileceğini düşünmek, en az projenin kendisi kadar absürd teoriler ortaya koyuyor. Acaba Honda bu aracı seri üretim hale getirip bahçe işleriyle uğraşmayı seven motosiklet kullanıcılarını da mutlu etmek ister mi? Veya bahçıvanları işleri bittikten sonra başka araçlara binerek eve dönme zahmetinden de kurtarır mı? Hiç olmazsa kürek ve tırmıkların yer aldığı bahçe aletleri köşesinde çok havalı duracağı kesin...

 

En Hızlı Çim Biçme Arabası Rekoru: 187,60 km/s! 2. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR