Espresso Racer’dan Yamaha XV750

Custom Yazar: Teoman Cem Katoğlu

Espresso Racer’dan Yamaha XV750

2014’te yakından takip edecek bir isim varsa, o ER Motorcycles’dır (Espresso Racer). 2009’da Blaž Šuštaršič tarafından kurulan Slovenya’lı atölye çarpıcı modifiyelerle karşımıza çıkıyor.

Bu Çarpıcı Yamaha XV750, çok sıkı bir bütçe eşliğinde geliştirilmiş olan motor, aynı zamanda Yamaha’nın XV platformunun ne kadar yüksek bir potansiyele sahip olduğunun hatırlatıcısı. 1983 Modeli olan donör motosiklet için Blaž şöyle  söylüyor; “Avusturya’da ufak bir köyden çok komik görünümlü bir adamdan aldık. Ender rastlanan garip durumlardan biriydi fakat bu ilginç adam, tam ihtiyacımız olan motosikleti bize neredeyse yok parasına sattı.”


Espresso Racer’dan Yamaha XV750 1. İçerik Fotoğrafı

XV750 Korkunç durumdaydı fakat bu Blaž’ı yıldırmadı. “onu gördüğümüz ilk anda ondan çok güzel bir şey çıkarmak ve yeniden hayat vermeye karar verdik.” Böylesine bir bütçe ile yapmak resmen bir meydan okumaydı. Dolayısıyla süspansiyon, tekerlek, fren ve yakıt tankı gibi mümkün olduğunca fazla orijinal parçayı elde tutma kararı alındı.

Espresso Racer’dan Yamaha XV750 2. İçerik Fotoğrafı

Blaž ve takımı, XV750’nin duruşunu alt şase ile oynayarak bir de Tarozzi ayaklıklar ve klipsli gidon kolları takarak oldukça güzel değiştirdiler. Ismarlama bir deri sele; Yeni yan tamponlar, zarif bir LED arka ışıkları ve entegre sinyal lambaları ile birlikte monte edildi. Ön kısım ise arka ile uyum için boşaltılmış ve mümkün olan minimum sayıda ekipman ile 6 inçlik bir dön far takılmış. ER aynı zamanda elektrik aksamı gözden geçirip yepyeni bir Motogadget m-unit dijital kontrol ünitesi de eklemiş.

Espresso Racer’dan Yamaha XV750 3. İçerik Fotoğrafı

Yeni egzoz sistemi ise tamamen ev üretimi. 19 ve 16 inçlik tekerler ise siyaha boyanmış ve Firestone Deluxe Champion lastikleri takılmış. Boyaya gelince; motorun neredeyse tamamı siyah ve gri tonlarında boyanmış fakat yakıt tankı koyu bir mat mavi boya alarak motora “kozmik” lakabını kazandırmış.

YORUMLAR