Evel Knievel'ın Hayatı

Sektörel Yazar: Ahmet TEZCAN

Evel Knievel'ın Hayatı

70'lerde Amerika'nın en büyük ikonlarından biri olan motosiklet akrobatı Evel Knievel'a ithafen I Am Evel Knievel isimli bir belgesel 29 Mayıs'ta İngiltere'de yayınlanacak.

Robert Craig "Evel" Knievel, 17 Ekim 1938 ve 30 Kasım 2007 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı şovmen, ressam ve motosiklet akrobatı. Kariyeri boyunca çılgınca atlayışlara -çıngıraklı yılanların üzerinden ve ateş duvarlarından atlama gibi- imza attı. 75'ten fazla rampadan rampaya motosikletle atlayış gerçekleştiren Evel Knievel, kariyeri boyunca 433 kez kemik kırılması yaşayarak Guinnes rekorlar kitabına girmeyi başardı. Las Vegas'taki Ceaser's Palace'ın önündeki çeşmelerin üzerinden atlarken ölümle burun buruna gelen Evel, o ana kadar atlamaların uzunluklarını ve tehlikesini sürekli arttırmıştı. 69 yaşında akciğer hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren Evel, 1999 yılında Motosiklet Onur Listesi'ne (Motorcycle Hall of Fame) alınmıştı. Ayrıca Evel 1970'lerde en büyük Amerikan ikonlarından biri olarak sayılırdı.

 

Evel Knievel'ın Hayatı 1. İçerik Fotoğrafı

 

Wembley Stadyum'u Atlayışı

 

 

Atlayış sonrasındaki düşüş videonun 10.dakikasına doğru görülebiliyor. 

 

Evel Knievel'ın Hayatı 2. İçerik Fotoğrafı

 

Evel Knievel'ın Wembley Stadium'daki atlayışının 40.yıldönümü şerefine 29 Mayıs 2015'te İngiliz televizyonlarında yeni bir belgesel yayınlanacak. Evel'ın birinci ve ikinci eşi, çocukları Kelly ve Robbie, Willie G Davidson, Gary Davis ve Robbie Maddison'ın da katkılarının olduğu belgeselin ismi "I Am Evel Knievel".

 

Evel Knievel'ın Hayatı 3. İçerik Fotoğrafı

 

Knievel için yapılan belgesellerden bir diğeri de "Being Evel". Cannes Film Festival'inin de yıldızlarından biri olan belgesel, Jackass starı'ı Johnny Knoxville tarafından yapılmış ve Ocak ayında Sundance Film Festival'inde sunulmuştu.

YORUMLAR