FIM 110 Yaşında

Yavuz Taşkıran

FIM 110 Yaşında

Uluslararası Motosiklet Federasyonu, 110. yaşını İspanya’nın Jerez kentinde kutladı. Federasyon başkanımızın isteği ve yönetim kurulumuzun onayı ile katıldığım genel kurul için İspanya’nın Jerez şehrine gittim.

Yavuz Taşkıran

Motoron Dergisi Yazarı

Türkiye Motosiklet Federasyonu adına katıldığım bu organizasyona gelmek için, deveye hendek atlatmaya benzer bir tur seçilmişti. Uçuş programını FIM için çalışan bir şirket yapıyordu. Önce Ankara İstanbul, sonra Amsterdam, gece Madrid ve sonrasında tahmin ettiğiniz gibi burada konaklama. Sabahın ilk ışıkları ile bu kez Madrid’den Jerez’e uçuş. Neyse ki 55 dakika sonrası bu kente ulaşılıyor. Genel Kurul Jerez şehrinde bir müzede gerçekleşti. Aralarda kahve molası ve öğle yemeği için yine bu müze içinde bulunan ayrı bir mekan kullanıldı. Şampiyonlarla basın toplantısında buluşma ise yine aynı yerde gerçekleşti.

 

2014 yılı genel kuruluna 104 ülkenin federasyon delegesi katıldı. Genel kurula katılan ülkeler arasında Avustralya, Uganda, Çin, İran, İsveç, Zambiya, Amerika Birleşik Devletleri, Kırgızistan, Azerbaycan, Mısır bulunuyordu. Genel kurulda gösterilen kısa filmlerle, federasyonun kuruluşundan bugüne yapılan çalışmalar, pek çok ülkede yapılan müthiş işler, yoğun çabalar anlatıldı. Başkan, asbaşkan ve diğer kurullardaki bazı üyelerin seçimleri sonrası, motosikletteki tüm kategorilerin şampiyonları muhteşem bir basın toplantısı ile medya önüne çıktı. 11 yaşındaki 65 cc şampiyonundan motosikletin efsanelerine kadar pek çok isim, yaptıkları konuşmalar ile basın mensupları ve dünyanın dört bir yanından gelen delegelerle duygularını paylaştılar.

 

Şampiyonların ve tüm delegelerin katıldığı gala, aynı zamanda tiyatro salonu olan binada yapıldı. ‘Şampiyonlar Gecesi’ muhteşem bir atmosfer içinde gerçekleşti. Kırmızı halılar üzerinde yürüyerek salona giriş, salonun alt katında yer alan FIM panolarının önünde yapılan fotoğraf ve video çekimi, ardından tiyatro salonu içindeki koltuklara kurulma… Galanın ardından otobüslerle gidilen, üzüm bağlarının içindeki tarihi bir restoranda sunulan akşam yemeğine katıldım.

 

Geçen Temmuz’da FIM Avrupa’nın Kongresi’ne katılmıştım. Bu defa olay daha büyümüş durumdaydı. Sponsorlar, üreticiler, lojistik şirketleri büyük yarışmalar için FIM ile birlikte çalışıyorlar. Markaların farklı bir duruşu var. Bazı ülkeler bazı markalarla çalışmayı tercih etmişler. Çevre konusunda yüksek duyarlılık gösteren kişi ve pistler gündeme geldi, FIM onlara birer plaket verdi.

 

Bu genel kurul sonrasında bazı önemli noktaların farkına vardım: Bir kere her ülke ile sıkı işbirliklerine girmek gerekiyor. Balkan ve Avrupa Şampiyonaları’nda derece yapacak gençlerimizi daha iyi koşullara sahip antrenman ve yarış ortamlarında bulundurmalıyız. Pistlerimizi standart hale getirmeli ve motorun tanınmasını güçlendirecek medyalarda yerimizi almalıyız. Motosikletin yarış tarafı kadar kullanıcılarının da olduğunu, onların isteklerinin de dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Kış geliyor, aman dikkatli olun! 􀀟

YORUMLAR